Dalīties „Ziemas rūdījums“

Ziemas rūdījums

Kaut arī daudziem skriešana saistās ar vasaru, ar to var nodarboties arī ziemā. Lai nebūtu no iecienītās aktivitātes jāatsakās līdz nākamajai sezonai, piedāvājam Nike + Run Club trenera Arņa Ozoliņa padomus par to, kā sagatavoties skriešanai gada aukstākajos mēnešos. 

Ziemas aukstajā gaisā treniņš jāuzsāk mierīgi. Šajā laikā iesildīšanās ir vēl svarīgāka nekā vasarā, tāpēc lokanības vingrinājumus pirms došanās ārā vislabāk veikt mājās. Arī atsildīšanās vingrinājumus pēc skrējiena labāk veikt mājās. Pirmajām 10 skrējiena minūtēm jābūt mierīgām, lai ķermenis pierastu pie apkārtējiem apstākļiem.

Ziemas mēneši nav īstais laiks, lai pārbaudītu savas ātruma robežas, jo aukstā gaisa straujas saelpošanās sekas var būt gultas režīms un balss zudums nākamajās dienās. Tāpēc, skrienot ziemā, galvenais ir saglabāt vienmērīgu tempu un elpošanu, kā arī, protams, piemēroti saģērbties. Ja esi devies skriet arī vasaras beigās un rudenī, ķermenis pakāpeniski būs pieradis pie laikapstākļu maiņas un ir daudz gatavāks trenēties ārā arī ziemas mēnešos.

Atceries! Labāk nepakļaut ķermeni riskam un izvēlēties trenažieru zāli, ja temperatūra ir zemāka par –10 grādiem (pieredzējušākiem skrējējiem – mīnus 15).

Viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, lai treniņš spirdzinošajā ziemas gaisā nebeigtos ar iesnām un temperatūru, ir pareizs apģērbs. Ar parastu džemperi sportotājiem ziemā nepietiks. Arnis Ozoliņš skrējējiem iesaka izvēlēties divu vai triju slāņu ģērbšanās metodi – atkarībā no gaisa temperatūras, vēja un mitruma.

Ja temperatūras rādītājs ir zem 0 grādiem, noderīga ir tieši trīsslāņu ģērbšanās metode. Pirmajā slānī velkams viegls un elpojošs T krekls vai krekls ar garām piedurknēm, vai sporta veļa, kuras galvenā funkcija būtu nodrošināt sviedru regulāciju un izvadīšanu un kura ķermeni saglabātu sausu. Otrajā slānī – krekls ar garām piedurknēm, kura galvenā funkcija ir saglabāt ķermeņa iekšējo siltumu, vienlaikus arī nodrošinot elpotspēju.

Trešais slānis ir skriešanas jaka, kas nodrošina vēja aizsardzību un ūdens atgrūšanu. Tas saglabās komforta sajūta arī mitros un vējainos laikapstākļos. Ja termometra stabiņš ir jau zem 0 grādiem, skrējējiem labāk izvēlēties cepuri un cimdus ar siltinošiem materiāliem. Kaut arī tie ir biezāki un siltāki, tie vienlaikus arī elpo. Kaklam var izmantot arī kakla siltinātājus, bet pēdām vislabāk noderēs siltas sintētiskas sporta zeķes, lai pēda vienlaikus gan elpotu, gan būtu silta. Apavu izvēlē ziemas apstākļos lieliska izvēle būs ūdensnecaurlaidīgi apavi, kas saglabās pēdas sausas un siltas.

Atceries! Skriešanas apģērbam vienmēr jābūt arī atstarojošiem elementiem, lai, skrienot ziemas agrajos rītos vai vēlajos vakaros, esi pamanāms autobraucējiem.

Ja temperatūra ir virs 0 grādiem, var izmantot divslāņu ģērbšanās metodi. Tajā pirmajam slā

nim jābūt ar siltumizolācijas funkciju, bet vienlaikus elpotspējīgam, lai nodrošinātu arī sviedru regulāciju. Vēl nepieciešama arī skriešanas jaka no ūdensatgrūdoša un vēja necaurlaidīga materiāla, lai saglabātu ķermeni sausu. Nedaudz salīgākiem sportistiem Arnis iesaka izvēlēties jakas ar papildu siltāku iekšējo slāni, kas labāk palīdz saglabāt ķermeņa iekšējo siltumu. Visērtākās skriešanai ziemā būs tieši piegulošas skriešanas bikses, kas neierobežo kustību brīvību. Šīm biksēm ir arī papildu iekšējās siltumizolācijas slānis, kas nodrošina komfortu arī patiešām aukstos laikapstākļos. Ir iespēja izvēlēties arī ar papildu ūdensatgrūdošu materiālu augšstilba un ceļgalu zonās, lai ķermeni saglabātu sausu mitrā laikā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Vilde, volejbols un basketbols?

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk