Dalīties „Armands Tripāns: Golfs ir domāts visiem“

Armands Tripāns: Golfs ir domāts visiem

Par golfu. No golfera

Ir agrs rīts Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro. Ir otrā olimpisko spēļu sacensību nedēļa. Mediju autobusā, kas žurnālistus nogādā sacensību vietās, esmu vienīgais pasažieris. Lēnais un līganais ceļš mani aizved līdz pašam Atlantijas okeāna krastam. Es nespēju noticēt, ka te vien dažus kilometrus prom no Rio ir dzidrs un dzīvs gaiss. Esmu nokļuvis sacensību vietā, kur nav ne miņas no stadionu betona sienām vai pārpildītām skatītāju tribīnēm. Visapkārt zaļa, dzīva un pasakaini skaista dabas fauna.

Šo idillisko klusumu pāršalc aplausu brīze. Es stāvu un skatos horizonta tālē – milzīgajā spēles laukumā ierodas pasaules labākie golferi. Mana dvēsele gavilē. Šajā olimpiskajā golfa turnīrā man ir iespēja redzēt, kā viena no pasaules vecākajām spēlēm pēc 100 gadu prombūtnes atgriežas olimpisko spēļu saimē.

 

Olimpiskā golfa turnīra pirmā sacensību diena. Serhio Garsija (Spānija). Vēl tuvāk profesionālajā sportā skatītāji netiek pielaisti.

Henriks Stensons – viens no pasaules labākajiem spēlētājiem – ir nostājies uz pirmā sitiena turnīrā. Varenais zviedrs iemieso kaut ko no vikinga. Ražens, spēcīgs, mierīgs un ar dzelžainu skatienu. Vien nepilnus 300 metrus no sportista katru viņa kustību tver skatītāju pūlis. Esmu starp viņiem. Grūti iedomāties jebkuru citu sporta veidu, kur skatītājs atrodas vien dažus metrus no spēles un spēlētājiem. Kuš… Tiesnesis klātesošajiem atgādina neveikt straujas darbības. Stensons atvelk nūju, un bumbiņa sašķeļ gaisu. 310 metru tālāk tā piezemējas pirms otrā sitiena. Fantastika. Nedaudz kļūst neērti pašam pret sevi – mani tālākie raidījumi reti sasniedz 230 metrus.

Iespējams, mūsdienu angļu aristokrāti nespētu izskaidrot, kā viņu azartiskā spēle no pļavu golfa kļuvusi par vairāk nekā 60 miljonu cilvēku iemīļotāko spēli. Vēl vairāk – golfs ir vienīgais sporta veids, kas spēlēts kosmosā. Pēc datiem, Latvijā ir nepilni deviņi simti spēlētāju.

Rudens Ozo. Nav svarīga tehnika. Galvenais ir iemānīt bumbiņu bedrītē ar iespējami mazāk sitienu skaitu.

Kas ir šo skatītāju pūļu un TV vērotāju magnēts? Manuprāt, tas ir līdzīgi kā ar makšķerēšanu – azarts, ko sajūt tie, kam zivs vismaz reizi mūžā ir pieķērusies. Ir jāpamēģina. Arī man tā bija. Pirms četriem gadiem man iedeva nūju, un viss pārējais jau ir vēsture. Nespēju iedomāties darba nedēļas ciklu bez spēles Ozo golfa laukumā. Vēl vairāk, pēc četru gadu spēlēšanas uzvarēju Austrumeiropas lielāko golfa tūri RTM (Race to Milgrāvis).

Mani golfa pirmsākumi

Toreiz – pirms gadiem četriem – mana sporta pasaule lielā mērā bija saistīta ar ekstrēmajiem sporta veidiem, biju izslāpis pēc adrenalīna. Rallijs, Crashed Ice, MTB, inline skrituļslidas. Šķiet, biju izbaudījis visus iespējamos sporta veidus. Patika visi un joprojām patīk.

Taču tad man meta golfa izaicinājumu. Dārgi! – tāda bija mana pirmā reakcija uz piedāvājumu. Viens no lielākajiem aizspriedumiem, kas aizbaida daudzus. Gandrīz arī mani. Man ir brīnišķīgi vecāki – skolotāja un šoferis. Viņi deviņdesmitajos spēja izaudzināt divus bērnus, turklāt man deva iespēju trenēties hokejā. Mūsdienās 200 eiro mēnesī ir minimālās izmaksas, lai spēlētu vai trenētos hokejā. Toreiz bija vēl trakāk. Joprojām dažkārt nesaprotu, kā vecāki spēja savilkt kopā galus un dot mums ar māsu iespējas turpmākajai dzīvei.

Golfa vienīgais ieguldījums ir un būs laiks. Kad pirmo reizi pēc mācībām izgāju laukuma 18 bedres, tas man prasīja piecas stundas. Un tagad iedomājieties hokeja spēli, kas ilgst piecas stundas. Neiedomājami! Otra lielākā investīcija ir golfa nūjas. Savas pirmās nūjas par 300 dolāriem iegādājos interneta veikalā – tas ir labs MTB tautas klases velosipēds vai hokeja slidas.

Zivij jāpieķeras pirmajā reizē

Un tad mēs nonākam pie makšķerēšanas ainas golfā… Kāpēc dažiem golfs iepatīkas uzreiz, bet citi, kaut pamēģinājuši, nekad pie tā neatgriežas? Zivij jāpieķeras pirmajā reizē. Tā pat var nebūt līdaka, bet pludiņam ir jānogrimst vai vizulim jāpazūd zivs mutē. Golfā kaut reizi bumbiņai ir jāizlido, jāatraujas no nūjas lāpstiņas, un tad caur pirkstiem līdz vismazākajai ķermeņa šūnai nonāks šī gandarījuma izjūta par golfa sitienu vai vēzienu.

Golfs ir viens no tehniskākajiem individuālajiem sporta veidiem. Nianses tehnikā, kas liek sevi nemitīgi pilnveidot vissmalkākajās niansēs. Tu nespēlē pret kādu, bet tikai un vienīgi pret sevi, savām emocijām un laukumu. Soģis sev esi tikai un vienīgi pats. Tur arī rodas atbilde jautājumam, kā gan ar vienu sitienu iespējams raidīt bumbiņu bedrītē 200 metru attālumā. Profesionāļiem šādas reizes golfa turnīrā noteikti gadās. Latvijā pērn šādi kāds veiksminieks turnīrā tika pie jaunas Porshe automašīnas.

Vienu gan tautas klases golferi un profesionāļi laukumā dara līdzīgi. Mēs cīnāmies ar saviem „dēmoniem”. Izložņājot Ķīšezera dienvidu puses krastu ar akvalangu, noteikti varētu atrast prāvu nūju komplektu. Noslīcinātas. Pats gan šādus pigorus neesmu veicis, bet zinu: kaut kur dzelmē guļ Kaspara Daugaviņa draiveris un kāda kunga golfa rati. Tas būtu vērtīgs guvums kolekcionāriem.

Labākie

Mūsdienās golfs ir kļuvis par vienu no spēcīgākajiem mārketinga „spēlētājiem” pasaulē. Biznesa lielāko pelņu industrijai nes nevis golfa nūjas vai spēle laukumos, bet gan spēlētāju apģērbs. Golfs kļūst atvērtāks plašākām spēlētāju masām. Mūsdienu sporta industrija pieprasa šovu! Golfs to apzinās un cenšas mainīt priekšstatus par to. 618 365 skatītāju četrās dienās šogad apmeklēja Fīniksas Open turnīru. Tas ir ASV visvairāk apmeklētais sporta pasākums! Tas ir festivāls ar fanu pūli un pat speciāli izbūvētu stadionu sešpadsmitajā laukuma bedrītē.

Kopā ar Serhio Garsiju. Devītais labākais pasaules golferis. Karjerā nopelnījis 44 miljonus ASV dolāru.

Mūsu labākie vīri var tikai sapņot par iekļūšanu profesionāļu kārtā, taču dāmām veicas krietni labāk. Turklāt ar golfa spēli viņas – Krista Puisīte un Māra Jansone, Latvijas golfa profesionāles – pelna naudu. Abām mērķis ir nokļūt šeit – olimpiskā golfa turnīra laukumā. Joprojām abas ir tikai sava ceļa sākumā, joprojām izsalkušas pēc pirmās profesionālās uzvaras pasaules turnīros. Konkurence ir milzīga, jo nauda, kas apgrozās spicē, ir fantastiska. Un tomēr šī spēle ir par ko citu…

Rio olimpiskā saule dedzina ādu. No pirmā izsitiena līdz pēdējai jeb 18. bedrītei esmu nostaigājis olimpisko golfa laukumu. Henriks Stensons manā acu priekšā ir izcīnījis olimpisko sudrabu.

 

Mīti

#1 Golfs jāspēlē visu dienu

Golfs ir tikpat laikietilpīgs kā jebkurš cits sporta veids. Daudzas aktivitātes mūsdienās paņem vidēji divas stundas – kino apmeklējums, trenažieru zāles nodarbība, tenisa spēle vai hokeja treniņš. Lai izspēlētu 18 bedrīšu laukumu, ir nepieciešamas četras stundas. Taču ļoti populāri ir spēlēt arī 9 bedrīšu laukumu. Nedomājiet, ka sevi tādējādi apšmaucat. Ne vienmēr kvantitātē ir kvalitāte.

#2 Golfs ir iesūnojusi spēle

Golfs ir modernu, jaunu un aizrautīgu cilvēku spēle. Te ir vieta sarunām, jokiem un, protams, sportiskajam garam. Golfs ir krāsu un modes spēle. Spēlējot šo spēli, esmu redzējis tik daudz interesantu cilvēku un notikumu, par kuriem būtu jāsaraksta komiksu grāmata.

Waste Management Phoenix Open – lielākais šovs uz zāles.

#3 Golfs ir tikai veču spēle

Golfs ir domāts visiem. Atšķirībā no jebkura sporta veida golfa izstrādātā handikapu sistēma ļauj spēlēt un sacensties savā starpā dažādu līmeņu spēlētājiem. Latvijā labākie spēlētāji nebūt nav vīrieši – dažkārt kārtīgu veci apspēlē trīspadsmitgadīgs puika. Abi paspiež roku un pēc nedēļas spēlē atkal.

#4 Golfs ir dārgs

Golfam nav jābūt dārgam. Kā jebkurā sporta veidā, arī golfā katrs iegulda tik daudz, cik vēlas. Ekipējuma, laukuma un arī inventāra izvēlē ir daudz dažādu variāciju. Labu golfa nūju komplektu var iegādāties par 200 eiro. Savukārt lietotu interneta veikalos var noķert līdz 150 eiro. Golfa laukumi piedāvā īpašas atlaides dažādās spēles dienās. Pielāgotajos laikos četru stundu spēle var izmaksāt lētāk nekā stunda tenisa laukumā.

#5 Golfs nav fiziska nodarbe

Golfs ir aktīva spēle. Tā dedzina kalorijas, uztur formā, samazina risku saslimt ar sirdsdarbības traucējumiem, mazina holesterīna līmeni. Vidēji vienā spēlē tiek noieti deviņi desmit kilometri – kā no Rīgas centra līdz lidostai. Tie ir vairāk nekā 10 tūkstošu soļu, kas ir vismaz 900 kaloriju. Pirmo reizi manas kājas sāka streikot jau pusdistancē.


#6 Golfa klubs ir elitāra vieta

Pasaulē ir daudzi klubi, kas patiešām tādi ir. Pie mums Eiropā tādi ir daži desmiti. Baltijas mērogā jebkurš ir laipni aicināts. Lai pieteiktos spēlei, ir vienkārši jārezervē savs laiks laukumā sev izdevīgā brīdī un… uz priekšu! Starp citu – Latvijas golfa klubi piedāvā lielisku virtuvi.

 

 

Viena no uzvarām Latvijas golfa turnīrā.

Vizītkarte

ARMANDS TRIPĀNS

Sporta žurnālists, dokumentālo sporta filmu autors

Strādājis četrās olimpiskajās spēlēs

Golfu spēlē kopš 2012. gada

Austrumeiropas golfa amatieru tūres RTM čempions 2015. gadā

Golfa HCP = 7.1

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Kā noķert savu vilni?

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk