Nike Run Club ir skriešanas klubs, jeb kuram cilvēkam, kurš vēlas skriet, trenēties un kustēties. „Ja cilvēkam vienatnē ir garlaicīgi, kāpēc jāmokās? Lai nāk skriet kopā ar mums,” aicina vieglatlēts un Nike Run Club skriešanas treneris Arnis Ozoliņš, kurš uz sarunu kafejnīcā pie Mežaparka ir ieradies tieši no treniņa.Nike Run Club projekta aizmetnis Latvijā meklējams sešus gadus senā pagātnē, kad pirmos asnus dzinis arī labdarības skrējiens Nike Riga Run. Taču pasaulē Nike skriešanas klubu kustība nav sveša un tiek praktizēta lērumā valstu. „Tiesa, kā kustību Nike Run Club sabiedrība mūs pazīst tikai pēdējā gada laikā, bet pamatideja ir saglabājusies,” saka Arnis. „Kluba prioritāte ir dāvāt iedvesmu katram, kurš vēlas sportot, bet pamatmērķis cilvēkus darīt aktīvākus, nevis pataisīt par grandiozām kaujas mašīnā. Protams, ja kāds vēlas gūt sasniegumus, lai strādā. Lai katrs īsteno savus mērķus!”
Tradicionāli treniņi Mežaparkā sākas martā un noris līdz maija beigām – reizi nedēļā, ceturtdienās. Bet sākoties vasaras sezonai, treniņi kļūst regulāri. Tie notiek trīs reizes nedēļā – pirmdienās Uzvaras parkā, Pārdaugavā, bet otrdienās un ceturtdienās Mežaparkā līdz sezonas noslēgumam, oktobrī. „Mēs organizējam specializētus treniņus, kuros ir iespēja ne vien skriet, bet arī veikt dažādus vingrinājumus. Principā mēs bez maksas sagatavojam jeb kuru cilvēku, jeb kurām sacensībām. Taču pamatā mēs sagatavojam skrējējus Sieviešu skrējienam, Skrien Latvija un Nike Riga Run skrējieniem,” stāsta Arnis Ozoliņš, kurš kopā ar treneri Inesi Nagli atbild par skrējēju segmentu Nike Run Club ietvaros. „Gandrīz piemirsu piebilst, šogad Nike Run Club virsvadībā būs iespējams trenēties arī Skrien Latvija seriālam, katrā pilsētā atsevišķi. Pirmie treniņi notika jau trešajā aprīlī, Rēzeknē un Kuldīgā, bet desmitajā aprīlī atklāsim sezonu Siguldā. Divas dienas vēlāk, divpadsmitajā aprīlī pārējām pilsētām pievienosies arī Jelgava, bet mēneša beigās pieslēgsies arī Valmieras un Ventspils skrējēji.”
Apmeklējot Nike Run Club jeb kuram interesentam ir iespēja noskaidrot, kā pareizi iesildīties un atsildīties. „Nereti cilvēki iziet no mājām un sāk skriet bez iesildīšanās. Un kas vēl būtiskāk, beidz treniņu neatsildoties. Tātad izlaiž divas ļoti būtiskas tēmas,” konstatē Arnis. „Lai iesildītos, jāveic lokanības vingrinājumi. Bet, lai saprastu, ko tas dod, minēšu piemēru – arī mašīna ziemā pirms braukšanas ir jāuzsilda. Tādēļ iesildoties ir mazāka iespēja gūt traumas, turklāt ķermenis sajūtas skrējienam gatavs,” skaidro treneris.
Tātad ierodoties uz treniņu Mežaparkā, Uzvaras parkā vai kādā no Skrien Latvija pilsētām, jārēķinās, ka treniņš sāksies ar iesildīšanos, kam sekos galvenā darba daļa – spēka vai ātruma treniņš. „Tiesa šobrīd vēl treniņus kombinējam, bet sākoties sacensību sezonai, specifiku mainīsim.”
Ja pirms sešiem gadiem treniņu maksimums apmeklēja divdesmit skrējēji, tad šobrīd, vasaras sezonā vienu treniņu Mežaparkā apmeklē vidēji 500 sportot gribētāju. Arnis atzīst, ka strādāt ar tik lielu masu nemaz neesot grūti, jo kopā ar Inesi Nagli izstrādājuši treniņprogrammu, kura šāda bara pārvaldību atvieglo. „Mēs sadalām skrējējus pa grupām, turklāt nekad tos neizdzenam līdz bezspēkam. Cilvēkam ir jāsajūt padarīta darba garša, bet ne tik ļoti, ka nevar pavilkt kājas.”
Skriešana atbrīvo fiziski, psiholoģiski, uzlabo veselību un neprasa milzu finansiālo ieguldījumu inventārā. „Lielākā problēma ir tā, ka cilvēkiem izstrādājies riebums pret skriešanu no skolas gadiem. Mūsu uzdevums ir cilvēkus iedvesmot, liekot saprast, ka šeit neviens neskries pats pret savu gribu. Gluži pretēji, Nike Run Club treniņos cilvēki viens otru iedvesmo un pavelkas līdzi, un atbalsta, jo izpaliek mērķis būt par kādu labākam,” sarunu noslēdz Arnis Ozoliņš, kurš pajautājis uz kuru pusi došos, atvadās un vieglā riksītī pazūd skatienam Mežaparka prospekta krēslā.
Teksts: Ralfs Dravnieks