Žanis Raivo Behmanis, tāpat kā tūkstošiem citu Latvijas iedzīvotāju, ir aizrāvies ar skriešanu un sportu salīdzina ar virtuvi, sakot, ka savu skrējienu virtuvē aizsācis pirms septiņiem gadiem.
Katru rītu Žanis mēro ceļu ar velosipēdu (bet lietainās dienās iet kājām) līdz Centrāltirgum, kur pusstundas garumā skraida, iepērkot produktus visai dienai. Žanis lēš, ka produktu soma sver vismaz 20 kilogramu. „Tas ir normāls ikrīta treniņš,” smejoties piebilst šefpavārs.
Žanis, atceroties savas agrākās skriešanas gaitas, stāsta, ka pirmo reizi sacensībās piedalījies skolas laikā, kad skrējis vien divus kilometrus garu distanci. „Pēc finiša domāju, ka tie būs mani pēdējie kilometri dzīvē. Taču, pirms pārcēlos uz Rīgu, dzīvojot Skrundā, muļļāju četrus kilometrus. Savukārt klikšķi piedzīvoju šāgada janvārī,” Raivo uzsit knipi. „Noskrēju četrus, tad sešus un nākamajā nedēļā jau septiņus kilometrus. Atgriežoties mājās, nejutu nekādu aizdusu. Jutos lieliski! Tad arī sapratu, ka varu skriet bez bēdas, un maijā finišēju savā pirmajā pusmaratonā.”
Mēs tiekamies svētdienā, priekšvakarā, kad Žanim jāmēro ceļš līdz Igaunijai, kur jāaizstāv Latvijas gods pavāru sporta spēlēs. Viņš dedzīgi stāsta, ka virtuvei viņa dzīvē ir vissvarīgākā loma, kam, protams, seko skriešana „Lai justos labi, skrienu, jo tas manī rada prieku, esot ārpus virtuves.” Šefpavārs atzīst, ka rūpes par virtuvi aizēno paša uzturs un nereti tas nav regulārs, nav tik ļoti pārdomāts, kā gribētos. „Uzturs ir ārkārtīgi svarīgs. It sevišķi, lai uzņemtu nepieciešamos vitamīnus un barības vielas, kas nodrošina atjaunošanos organismā. Starp citu, nesen uzzināju, ka redīss uzņem visas ķimikālijas, kuras tam gāž virsū, tāpēc tos vislabāk iepirkt no bioloģiskajām zemnieku saimniecībām, un govs piens cilvēka veselībai nav tik labs, kā esam pieraduši domāt. Desmit burkāni aizstāj glāzi piena, tāpēc tagad ēdienos daudz izmantoju tieši burkāna sakni,” piebilst Žanis.
„Esmu sagatavojis trīs ēdienus – augļu konfektes ar rudzu maizi un burkāniem. Tas ir svaigs enerģijas lādiņš pirms starta. Pēc skrējiena būs atjaunojošs proteīnu kokteilis, proti, aukstā zupa ar gurķu sulu un jogurtu, kuru papildina svaigas zaļās pupiņas, mocarella, kaņepju sēklas un redīss, bet pamatēdienā pasniegšu rudzus ar ceptu pīli un baklažānu. Tā kā visvairāk olbaltumu ir tieši olas baltumā, porciju papildinās arī viena mīksti vārīta paipalas ola un, protams, burkānu biezenis.”
Tveices spēka batoniņš
Mīklai: 100 g ūdens, 250 g rudzu miltu, 25 g kviešu miltu, 30 g sviesta, šķipsna sāls.
Batoniņam: upenes, brūklenes, medus, kartupeļu ciete.
Dekoram: burkāni, svaigi piparmētras ziedi, brūklenes, auzu pārslas, cukurs.
Gatavošana: samīca visas sastāvdaļas un izveltnē mīklu. Liek cepties 240 grādos 7 minūtes. Svaigās ogas sablendē ar medu un izkāš caur sietu. Liek sildīties un pievieno kartupeļu cieti. (Ēdamkaroti uz 300 ml ogu masas.) Masu pilda formiņās un liek saldētavā. Burkānus nomizo un vāra, līdz tie ir mīksti. Sablendē un atdzesē.
Dekors: brūklenes, piparmētras ziedi svaigumam, burkānu biezenis un uz pannas karamelizētas auzu pārslas ar cukuru, kas saberztas pulverī.
Piebilde: Saldējot ogu masu, var izmantot dažādu materiālu un formu formiņas.Aukstā proteīnu zupa
Zupai: gurķu sula, bezpiedevu jogurts, kaņepju sēklas, mocarella, zaļās pupiņas.
Dekoram: redīss, redīsa lapas, svaigs gurķis.
Gatavošana: izspiež gurķu sulu, pievieno bezpiedevu jogurtu un saberztu ledu attiecībā 1:3. Zaļās pupiņas novāra 3 minūtes karstā ūdenī un atdzesē ledusūdenī. Kaņepju sēklas nograuzdē un samaļ.
Dekors: dekorē ar redīsa lapām un redīsu, svaigu gurķi.
Piebilde: Kaņepju sēklas ir lielisks omega 3, omega 6 un omega 9 avots.Spēka šķīvis
Pamatēdienam: burkāni, sviests, pīles krūtiņa, rudzu graudi, ķiploks, baklažāns, paipalu ola, zandarts, sāls, pipari.
Gatavošana: novāra burkānu, sablendē, atdzesē un pievieno daļu sviesta. Pīles krūtiņu attīra no cīpslām. Pievieno sāli, piparus. Krūtiņu apcep uz pannas un liek cepties cepeškrāsnī 200 grādos uz 6 minūtēm. Kad gaļa ir gatava, to atpūtina, lai cepetis būtu mīkstāks. Rudzus novāra un ber katlā, kurā mazliet apcepies ķiploks. Pievieno sviestu, un rudzi ir gatavi pasniegšanai. Baklažānu apber ar sāli un uz pannas apgrilē. Novāra 2 minūtes paipalu olu, tad liek aukstā ūdenī. Kamēr ola atdziest, uz pannas sviestā apcep iesālītu, piparotu zandartu. Kamēr loba olu un kārto šķīvī, zandartu 3 minūtes 200 grādos liek cepeškrāsnī.
Piebilde: Pīli drīkst ēst pusjēlu – tāpat kā liellopu vai foreli.Teksts: Ralfs Dravnieks, Foto: Gatis Gierts (F64)
Komentāri
Žanis ir vienkārši malacis!
Arī es vēlos kaut ko gardu nobaudīt.