Dalīties „Kā ģērbties pārgājienam?“

Kā ģērbties pārgājienam?

Iestājoties pavasarim, kas atnes pirmos siltos saules starus un vairāk dienasgaismas, dabas mīļotāji, aktīvās atpūtas cienītāji un piedzīvojumu kārie sāk plānot pirmos pārgājienus un veidus, kā pēc iespējas ilgāk baudīt labos laikapstākļus pie dabas krūts. Latvijā atpūtas iespējas brīvā dabā ir gana plašas, taču pavasaris ir viltīgs gadalaiks, tāpēc atrast sev piemērotāko apģērbu vēl tik mainīgajiem laikapstākļiem reizēm sagādā problēmas. Lai atpūta pie dabas vai plānotais pārgājiens būtu pēc iespējas baudāmāks, vērtīgus padomus sniedz fitnesa trenere, kinoloģe un aktīvas atpūtas cienītāja Monta Sofija Priede.

Nianses, kurām vērts pievērst uzmanību.

Monta pārgājienu pieredzi ieguvusi tepat Latvijas līdzenumos, kā arī ārzemēs, kāpjot kalnos un laivojot pa upēm. Gadu laikā iemantotā pieredze Montai palīdzējusi izvairīties no vienkāršām kļūdām, par kurām sākotnēji reizēm daudzi nemaz neaizdomājas.

Pārgājiena garums un vide. Ja ir plāns doties pārgājienā, iespēju robežās jāizpēta konkrētā vide, lai saprastu, vai pārgājienam atvēlētais laiks nav par īsu vai tieši otrādi – par garu. Vērtīgi zināt, ja maršrutā ir kāda ūdenstilpe, kalns, purvs vai cits šķērslis, kura apiešana prasīs papildu laiku.

Dienasgaisma un laikapstākļi. Vērtīgi ir noskaidrot, cikos aust un riet saule, lai atpakaļceļš nebūtu jāmēro tumsā vai bīstamos apstākļos. Tāpat vēlams uzzināt, kādi laikapstākļi būs pārgājiena laikā, jo no tā atkarīgs, kādu apģērbu izvēlēties un cik daudz mantu likt somā.

Ieplāno dažu stundu rezervi! Katrs no mums, dodoties uz iepriekš nezināmu vietu, vismaz dažas minūtes velta kārtīgai galamērķa – pieturvietas apskatīšanai un arī nobildēšanai. Dažas minūtes, baudot pasakaino skatu, un pāris uzņemtās bildes šķietami neaizņem daudz laika, taču kopsummā šīs aktivitātes var laupīt pat vairākas stundas, tādējādi atpakaļceļu var nākties mērot ātrākā tempā vai jau krēslā.

Apģērba un inventāra izvēle. Līdzīgi kā ziemā, arī pavasarī Monta iesaka ģērbties kārtās, jo gaisa temperatūra no rīta un vakarā vēl ir diezgan zema, bet pa dienu gaiss saulē kārtīgi uzsilst. Ķermeņa augšdaļu Monta iesaka ietērpt 3–4 kārtās, bet apakšdaļai pietiks ar 1–2 kārtām. Monta norāda, ka ir vērts investēt nedaudz dārgākā apģērbā vai inventārā, jo noteiktu zīmolu ražotos produktus viņa lieto jau vairāk par 5–7 gadiem, bet ir arī dzirdēti stāsti, ka manta tiek nodota no paaudzes paaudzei.

“Ķermeņa augšdaļā tas varētu būt plānais krekls, kuram pa virsu ir termoveļa un “čaula” jeb jaka, kas ir mitrumizturīga un tai pat laikā elpojoša. Apakšdaļā man parasti pietiek ar legingiem un biksēm, bet vīrieši nereti iztiek tikai ar biksēm,” par apģērba izvēli vienas dienas pārgājienam stāsta Monta. “Mērķis ir justies silti, bet noteikti nesasvīst, jo tad ar pirmo vēju var ātri saslimt.”

“Pārgājienos komforts lielā mērā ir atkarīgs no pareizas apavu un zeķu izvēles. Lieta, ko, iespējams, daudzi nezina – katram pārgājienam būtu jānopērk jaunas zeķes. Tās vēlams mainīt ik pēc 10 km. Piekrītu, ka sanāk padārgi, bet šādi iespējams izvairīties no tulznām un vecās zeķes vienmēr varēs novalkāt mājās. Tāpat būtu jāņem vērā, ka pārgājiena apavi lielākoties ir jāizvēlas par vienu izmēru lielāki, lai bez problēmām varētu izplest kāju pirkstus un vēl būtu vieta biezākām zeķēm,” būtiskas nianses atklāj Monta.
Pārgājienā noteikti ir nepieciešama arī cepure, saulesbrilles, pretapdegumu krēms, kas bezvēja dienās pasargās no pavasarī it kā neiespējamās apdegšanas, kabatas nazis, gaismeklis un arī tālrunis, lai nepieciešamības gadījumā varētu izsaukt palīdzību. Monta uzsver, ka vienas dienas pārgājiena somai nevajadzētu būt lielākai par 40–50 l un to vēlams sakrāmēt dienu iepriekš, tajā pavisam noteikti ieliekot uzturvielām bagātu ēdienu un vismaz 2–3 litrus ūdens.

Montas 5 iecienītākie pārgājienu maršruti Latvijā.

Treneres Montas ikdiena nav iedomāja bez suņiem, tāpēc viņai vienmēr ir interese atrast kādu jaunu maršrutu vai galamērķi. Latvijā Montai vismīļākā ir Kurzemes piekraste, bet ir arī citi pasakaini pārgājienu maršruti:

1. Kurzemes stāvkrasti. Gar jūru no Užavas līdz Pāvilostai;
2. Kangaru purvs un tā apkārtne;
3. Latgale. Daugavas loki pie Daugavpils;
4. Melnsils–Kolkasrags;
5. Sigulda–Līgatne gar Gaujas upi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Triatlonists sapņo lielus sapņus

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk