Sports tavā dzīvē?
Ja skatos uz savu dzīvi no malas, tad varu teikt, ka ar sportu esmu nodarbojies vienmēr. Sports ir visapkārt! Līdz šim, nekad tā mērķtiecīgi uz sportu es nebiju gājis. Viss notiek dabīgi. Jau kopš bērnības esmu mēģinājis daudz un dažādus sporta veidus, sākot ar basketbolu, futbolu līdz pat dejošanai. Uzaugu kopā ar sportu un man vienmēr ir paticis kustēties, taču pienāca brīdis, kad es pats sev sapratu, ka nebūšu profesionāls sportists – ne bokseris, ne futbolists, ne basketbolists.
Kādi bija iemesli šādam lēmumam?
Tas gluži vienkārši nekad nav bijis man iekšējs mērķis. Neredzu sevi kā profesionālu sportistu. Taču, ja visu mūžu esi kustējies un sportojis, tad tas ir stabils ieradums un ritms, no kura nevar tik viegli tikt ārā.
No klasiskā sporta līdz fitnesam?
Domājot par to, kā uzturēt sevi formā, iesākumā es apmeklēju sporta zāli. Mans sākotnējais mērķis, protams, bija iegūt muskuļu masu, ko man arī izdevās. Sasniedzis savus mērķus, kādu brīdi sporta zāli vairs neapmeklēju, taču pēc laika tomēr atgriezos, tikai šoreiz jau ar citu redzējumu. Sāku skatīties uz fitnesu nedaudz plašāk. Teikšu atklāti, arī es kādreiz biju aizspriedumains un pakļāvos stereotipam, ka fitnesā grupu nodarbības apmeklē tikai sievietes, taču nolēmu pamēģināt un man patika. Kad pats esi bijis un pamēģinājis dažādas nodarbības, tad daudz vieglāk ir saprast – kas ir tas, ka tev pašam patīk vislabāk. Protams, var atrast internetā dažādas vingrinājumu pamācības un censties sportot mājās, bet cilvēks nekad sevi neredzēs no malas, kas nav mazsvarīgi, noteikti ne iesākumā. Treneris, skatoties no malas, redz tavas kļūdas un palīdz tās izlabot, lai cilvēks nebojātu savu veslību un netraumētu ķermeni. Treneris ir tas, kas ievieš uzticību un pārliecību. Grupu nodarbībā Tev ir stunda, lai izlādētu savu enerģiju un ģenerētu jaunas, pozitīvas emocijas, kur blakus esošie cilvēki kopā ar treneri strādā kā motivācija – nepadoties un darīt labāk! Šajā mirklī, kad es to sapratu, es iedomājos – cik forši būtu, ja es varētu būt šis cilvēks, kas sniedz to motivāciju un pārliecību citiem!
Kā tu nolēmi kļūt par treneri?
Viss notika dabiski, tas bija maģisku sakritību rezultāts. Nesaistīti ar sportu, es biju pabeidzis universitāti un sācis strādāt, līdz sapratu, ka esošais darbs mani sāk nogurdināt un esmu apstājies personīgajā attīstībā, tāpēc nolēmu, ka ir pienācis laiks ‘izkustināt smadzenes’. Tieši tad es nejauši uzgāju sludinājumu, kas piedāvāja treneru kursus. Pēdējā pieteikšanās dienā es piezvanīju un tieši viena vieta bija brīva. Pēc 6 mēnešiem es nokārtoju visus nepieciešamos eksāmenus, lai iegūtu trenera sertifikātu, bet joprojām to neuzskatīju kā dokumentu un zināšanas, kuras izmantošu praktiski, jo mans sākotnējais mērķis bija pašizaugsme. Tobrīd vēl nezināju, kā tas mainīs manu dzīvi. Es teiktu, ka tas bija kosmoss. Gluži kā teicienā „Esi uzmanīgs ko tu vēlies, jo tas var piepildīties!” Kad tas notika, sapratu, ka bija laiks, kad es biju vēlējies būt tas cilvēks, kas palīdz un motivē citus, tieši sportā. Un tad man, negaidīti, piedāvāja vadīt sporta nodarbības. Nekas no šī nebija plānots – dzīve pati aizpilda tukšos laukumus un visu sakārtoja pa plauktiņiem.
No visiem fitnesa veidiem, kā savu tu izvēlējies TRX?
Kā jau visur citur dzīvē, arī tas kā es nonācu pie TRX bija maģija. Viss sākās ar video. Es biju redzējis TRX treniņa video un nolēmu, ka vēlos pamēģināt. Neilgi pēc tam, man uzdāvināja savu TRX iekares sistēmas komplektu un es sāku darboties ar to mājās. Teikšu godīgi, iesākumā jutos ļoti neveikls un pat nedaudz tizls, jo patiešām nesapratu, kur slēpjas TRX vingrinājumu būtība, bet tieši tā bija mana motivācija turpināt ar to strādāt un darboties, jo biju apguvis vien pāris pamata vingrinājumus. Pamazām attīstot sapratni un izprotot notiekošā procesus, par manu nākamo motivāciju kļuva tas, ka pamatvingrinājumus var kombinēt. Es sāku saskatīt potenciālu šajā sporta veidā un nolēmu iziet TRX kursus. Ņemot vērā, ka mans ceļš līdz TRX trenerim ir sastāvējis no ieguldītas enerģijas un pamatīga darba, strādājot pašam ar sevi, varu teikt, ka vislabākais veids, kā sākt vadīt grupu nodarbības ir personīgi iziet cauri šim eksperimentālajam darba posmam, jo kad esi izjutis visu šo procesu uz savas ādas, tad šīs zināšanas var izmantot, vadot grupu treniņus, jo tikai tad cilvēks spēj redzēt starpību. TRX atšķiras ar to, ka katrs treneris var veidot savu pieeju, ko var redzēt un just, apmeklējot nodarbības pie dažādiem treneriem. Protams, pamats ir viens, bet pieejas veidi un vingrinājumu variācijas un kombinācijas ļauj trenerim izpaust savu individualitāti, balstoties uz personīgās pieredzes.
Kas ir TRX?
TRX ir piekares sistēmas treniņš, kurā galvenais slodzes elements ir tā lietotāja ķermeņa svars un turoties ar rokām vai kājām, cilvēks izpilda vingrinājumu. TRX burvība slēpjas tajā, ka vingrinājumu variācijas ir mērāmas simtos un šie treniņi piemēroti gan iesācējiem, gan profesionāļiem. Kombinējot dažādus vingrinājumus ir iespējams nodarbināt visu ķermeni un TRX attīsta lokanību, muskuļu spēku, līdzsvaru un nodarbina dziļo muskulatūru. Diemžēl, cilvēkiem ar muguras problēmām, klasiskie TRX treniņi nav ieteicami, taču ir alternatīva – pie fizioterapeita apmeklēt ārstnieciskās TRX nodarbības.
Katrs TRX treneris nodarbības veido pēc saviem ieskatiem. Es parasti cenšos kombinēt dažādus vingrinājumus, lai viena treniņa laikā nodarbinātu visu ķermeni un man patīk strādāt ar intervāliem, mainot treniņa intensitāti. 99% gadījumu, es neuzskatu, ka treniņa laikā no cilvēka, kas nav profesionāls sportists, ir ‘jāizspiež dzīvība’, jo no fizioloģiskā viedokļa tas nebūt nav veselīgi un nepieciešami, taču ir starpība starp cilvēka ķermeņa fizisko attīstību un cilvēka gribasspēku. Ja cilvēkam nav motivācija uz papildus darbu, tad mana prasība ir vingrinājumus izpildīt cienīgi, neslinkojot. Ir starpība starp slinkumu un fizisku nespēju, taču cilvēki, diemžēl, nereti mēģina paši sevi apvārdot un padodas slinkumam. Treniņš ir tik grūts, cik tu pats tajā esi gatavs ieguldīt!