Ambīcijas – tāds ir visprecīzākais vārds, lai īsi raksturotu Latvijas basketbolistu pārstāvēto NBA klubu noskaņojumu 2018. gada rudenī. Dāvja Bertāna San Antonio Spurs sapņo atgriezties čempionu tronī, ko pēdējo reizi izdevās iekarot 2014. gada jūnijā. Savukārt Kristapa Porziņģa Ņujorkas Knicks cer pēc piecu gadu pārtraukuma iekļūt izslēgšanas turnīrā, lai baudu izlutinātā pilsēta atcerētos sen neizjusto NBA play-off garšu. Abu klubu plānu īstenošana grūti iedomājama latviešu līdzdalības – puišu vērtība NBA tirgū aug.
Laba ziņa – Sanantonio noticējusi Dāvim
Interesantus signālus savam plašajam fanu lokam raida San Antonio Spurs.
Komandas lielākie panākumi nesenā pagātnē bijuši cieši saistīti spilgtiem līderiem. Vispirms dvīņu torņiem – Timu Dankanu un Deividu Robinsonu, bet pēc Robinsona karjeras beigām – ar lielo trijnieku, ko veidoja Dankans, franču saspēles vadītājs Tonijs Pārkers un argentīniešu uzbrūkošais aizsargs Manu Žinobili. Minēto kungu prasme ilgtermiņā saglabāt ātrumu, izturību un motivāciju bijusi apbrīnas vērta un, kad šai sabiedrībai pievienojās talantīgais uzbrucējs Kavai Lenards, Spurs 2014. gada finālsērijā spēja uzveikt pat zvaigžņoto Miami Heat ar Džeimsu priekšgalā.
Tomēr dabas likumi kopā ar savainojumiem darīja savu, un 2018./2019. gada sezonā Spurs vairs nav neviena no minētajiem līderiem. Dankans no profesionālā basketbola atvadījās jau 2016. gada vasarā, Žinobili – šovasar, Tonijs Pārkers, nebūdams īsti apmierināts ar spēles laika sarukšanu, aizgāja uz Šarlotes Hornets. Savukārt ķildīgais Kavai Lenards vasarā tika aizmainīts uz Toronto Raptors.
Fiasko? Komandā divas sezonas nospēlējušais Dāvis Bertāns domā citādi. «Klāt nākuši Demārs Derouzens, Jākobs Peltls, Marko Belinelli – domāju, ka mūsu komanda ir pat nedaudz spēcīgāka, nekā bija pagājušajā sezonā.» Spurs uzbrucēja teiktais intervijā Latvijas Televīzijai atgādina seno patiesību, ka basketbolu laukumā spēlē dzīvi cilvēki, nevis vārdi un tituli. Prasmi labus spēlētājus savienot komandā leģendārais treneris Gregs Popovičs nodemonstrējis ne reizi vien, uzturot pārliecību, ka arī šoreiz zina, ko dara.
Ir pamats cerēt, ka Popoviča zināšanas pozitīvi ietekmēs Bertāna karjeru. Divās sezonās Dāvis izsities no tāliem rezervistiem līdz līderu tuvākajiem palīgiem un pērn labi izmantoja savas iespējas spēlēs, kad zvaigžņu savainojumi krietni sašaurināja rotāciju. Lielisks snaiperis, kurš nebaidās uzņemties iniciatīvu jebkurā spēles situācijā un prasa regulāru pretinieku aizsarga uzmanību. Spēlētājs, kurš ar ātrumu spēj kompensēt fiziskās jaudas un aizsardzības instinktu trūkumu. Piedevām nevainojams paraugs attieksmes un darba ētikas ziņā. Labs īpašību komplekts. Pērn 82 spēlēs vidēji 14 minūtes, 5,9 punkti, 2 atlēkušās un viena piespēle – Dāvis izgaisināja pēdējās šaubas par atbilstību NBA līmenim. Divu gadu līgums par 14,5 miljoniem USD nepārprotami liecina, ka Popovičs zina, kā izmantos nestandarta latvieti. «Nebija viegli iet uz spēli, nezinot, vai tikšu laukumā. Īpaši otrajā sezonā, kad bija cerējis uz lielāku lomu. Tomēr turpināju trenēties un pierādīju, ka esmu gatavs laukumā izdarīt savu darbu, neatkarīgi no spēles laika iepriekšējā mačā,» Dāvis uzsver, ka pacietība atmaksājusies. Šosezon Dāvja pozīcijā Spurs sastāvā ir par vienu veco spēlētāju mazāk. Tas nozīmē, ka iespēju būs vairāk, un Dāvis ir gatavs tās izmantot, nostabilizējoties starp 8–10 basketbolistiem, kuri būs atbildīgi komandas rezultātu.
KP#6 – gaidām atgriešanos!
Runā un runās arī par New York Knicks, jo to dara vienmēr – ar «Lielā ābola» komandām citādi nemēdz būt. Un šovasar tas nu jau kārtējo reizi noticis nākotnes cerību toņkārtā. Jauns treneris, jaunumi sastāvā, jaunas vēsmas komandas vadībā – būs labāk! Un kā gan citādi, ja sliktāk būt vairs īsti nevar. Pēdējās trijās sezonās tendence nav bijusi iepriecinoša – 32, 31 un 29 uzvaras 82 spēlēs…
2018. gada sezonā statistiku gan pasliktināja komandas līdera Kristapa Porziņģa smagais savainojums februāra sākumā, kad situācija tabulā nebūt nešķita bezcerīga (tobrīd 23-29). Turpmākais fiasko lieku reizi ilustrēja liepājnieka nozīmi Knicks spēlē, un sazvērestības teoriju cienītāju versijas, ka kluba un KP#6 ceļi tuvākajā nākotnē varētu šķirties, Knicks vadība centusies kliedēt visiem spēkiem. Par to liecina gan komandas jaunā galvenā trenera Deivida Fizdeila vasaras ceļojums uz Latviju, lai tuvāk iepazītu savu zvaigzni, gan Knicks prezidenta Stīva Milza atklāsme sezonas ievadā, uzsverot, ka klubs nepārtraukti seko Kristapa rehabilitācijas procesam, ko nekādā gadījumā nesasteigs, gan mājieni, ka jau sākušās sarunas par līguma pagarināšanu.
«Savu labāko spēlētāju Porziņģi redzu kā megazvaigzni. Turpināsim būvēt komandu ap viņu, turpināsim attīstīt savus jaunos spēlētājus, mēģināsim tikt pie labiem brīvajiem aģentiem,» Fizdeils intervijā Sporta Avīzei iezīmēja tuvākos soļus ar tālejošu mērķi iesaistīties cīņā par NBA čempionu titulu. Pilnīgi droši var teikt, ka tas nenotiks šogad un maz ticams ka nākamgad. Taču Knicks pārbūves ideologu pusē ir laiks. NBA stabilu reputāciju ieguvušajam Porziņģim tikko apritēja 23 – NBA zvaigžņu sabiedrībā tas vēl ir juniora vecums. Kristaps pilda to, ko solīja, – gatavojas pēc teju gadu ilgās pauzes laukumā atgriezties vēl stiprāks. Decembrī, tūlīt uz 17. janvārī Londonā paredzēto spēli Knicks–Washington Wizards vai mazliet vēlāk – ilgtermiņā raugoties, tas nešķiet īpaši būtiski. Tāpat kā ekspertu diskusijas, kurā pozīcijā Kristaps būtu visefektīvākais un kā definēt to, ko slaidais latvietis spēj izdarīt laukumā. Viņš ir neatkārtojams un sezonas laikā to apliecinās vēlreiz.
Teksts : Guntis Keisels, basket.lv
Foto : shutterstock