Dalīties „Mīties visiem kopā“

Mīties visiem kopā

Par vēsturisku un nozīmīgu tradīciju Latvijā kļuvis ikgadējais Vienības Velobrauciens, kas septembra sākumā Siguldā pulcē tūkstošiem velosipēdistu. Pasākumā minas gan veci, gan jauni, gan profesionāļi, gan atpūtnieki – visi kopā, lai radītu svētkus sev un valstij. 

Vienības Velobrauciens radies Latvijas pirmās brīvvalsts laikā – 1936. gadā, kad par šāda pasākumu nepieciešamību iestājies valsts prezidents Kārlis Ulmanis. Pirmajos gados prezidents arī pats piedalījās svētkos, tos atklājot ar svinīgu runu un aicinot tautu apvienoties kopīgā braucienā.

Foto: publicitātes foto

Pirmajā gadā Vienības Velobraucienā piedalījās 1214 riteņbraucēji. Viņu starpā bija gan rūdīti braucēji, gan dāmas elegantās kleitās, gan velo ražotāji – tas bija laiks, kad Latvijā ražoja velosipēdus, kurus mūsdienās iekāro ikviens pilsētas velosipēdu fans. Pirmais Vienības Velobrauciens atšķīries no mūsdienu versijas ar to, ka tas sākās dažādās Latvijas vietās, un noslēdzās visiem velomīļiem sabraucot kopā Rīgā, mūsdienu Uzvaras parkā. Tur braucējus un pilsētas viesus sagaidīja baltiem galdautiem klāti svētku galdi ar dzērieniem un uzkodām. Tie bija lieli valsts svētki! Vienības brauciena tradīcija saglabājās līdz pat 1939. gadam. Šajā gadā pasākumā piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 6225. Tas ir Vienības Velobrauciena dalībnieku rekords, kas joprojām nav pārsniegts.

Atjaunotais Vienības Velobrauciens notiek kopš 1995. gada, kad to renovēja Murjāņu Sporta ģimnāzijas treneris Ernests Pūce ar domubiedriem. Atbalstu pasākuma atjaunošanai sniedza arī toreizējais valsts prezidents Guntis Ulmanis. Mūsdienās Vienības Velobrauciens tradicionāli risinās Siguldā. Gadu gaitā pasākums kļuvis daudzveidīgāks, lai apmierinātu visu riteņbraucēju intereses.

Šobrīd ir trīs dažādas distances – šosejas un MTB braucieni, kuros piedalās tie, kuri ar velobraukšanu nodarbojas ikdienā. Trešā un populārākā ir tautas 35 km garā distance. Tautas braucienā 2016. gadā piedalījās vairāk nekā 3500 dalībnieku, un, lai arī tiek noteikts uzvarētājs, galvenā doma tomēr ir vienot riteņbraucējus kopīgā braucienā, kas rada prieku un kopības apziņu, kā arī aicina cilvēkus uz fiziskām aktivitātēm. Tautas brauciens ir 35 km garš un galvenā odziņa ir mīšanās Turaidas-Siguldas kalnā. Lai arī Vienības Velobrauciena vieta ir mainījusies, doma ir palikusi tā pati, kas pirmsākumos – tautas vienotības veicināšana un svētku radīšana visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem patīk aktīvs dzīvesveids.

Kā stāsta Toms Markss, kaislīgs riteņbraucējs, kurš Vienības Velobraucienā piedalās jau kopš 2002. gada, kad pašam bija vien 12 gadi, brauciens gadu laikā kļūst aizvien kvalitatīvāks. Un emocionālāks:  “Kad piedalījos pirmo reizi, pasākumā startēja ap 500 cilvēku, bet tagad – piedalās un vēro no malas pieci seši tūkstoši ļaužu. Tas vien piešķir pasākumam pavisam citu atmosfēru. Mirklis, kad uz starta brauciena gatavībā stāv vairāki tūkstoši cilvēki un minūti pirms brauciena sākuma mūs uzrunā valsts prezidents, un sabiedrībā zināmi sportisti, ir ļoti emocionāls un iedvesmojošs.”

Kopš 2000. gada pasākumu veiksmīgi organizē Igo Japiņa sporta aģentūra.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Baudi galvaspilsētu ripojot Brīvības ielas Nakts braucienā

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk