Tā kā rudens tuvojas straujāk, nekā gaidīts, tad vispirms sāksim ar to, kā skriešana drēgnos laika apstākļos ietekmē skrējēju un viņa ķermeni. Pētījums par fiziskajām aktivitātēm vēsos laika apstākļos, tika veikts 1991.gadā, ko publicējis “Naval Medical Research Institute”. Pētījuma autors Tomass Doubts (Thomas Doubt) publikācijā ir piezīmējis svarīgāko, kas attiecas uz ķermeņa izmaiņām veicot aktivitātes aukstos laika apstākļos. Skrienot aukstā laikā, cilvēks patērē vairāk ogļhidrātus un taukus, lai gūtu enerģiju, tas nozīmē, ka tievētājiem ziemas skrējiens būs daudz iedarbīgāks, nekā aktivitātes gada siltajos mēnešos. Līdzīgu tēzi ir pierādījis Laurencs Armstrongs (Lawrence Armstrong), kura pētījums ir publicēts 2006.gadā, Konektikutas Universitātē. Autors ir pierādījis, ka veicot fiziskās aktivitātes vēsā laikā, tiek paātrināta vielmaiņa, kas ir viens no organisma mehānismiem iekšējās temperatūras uzturēšanai.
Daudzi pētījumi runā par to, ka skriešana dažādos laika apstākļos ietekmē ne tikai ķermeni, bet arī skriešanas tehniku un rezultātu, tiek trenēta skrējēja izturība. Lai arī tev izdotos pierādīt, ka skriešana ir četru sezonu sporta veids, tad dodies to pierādīt.
Skriešanai vēsā laikā neatņemama sastāvdaļa ir sporta apģērbs. Vari iegādāties nepieciešamo termoveļu vai vilkt vairākas drēbju kārtas. Neaizmirsti, ka skrienot sasildīsies, tāpēc izvairies no tās dēvētās tuntulēšanās. Uzvelkot pārāk daudz, ķermenis jutīsies ierobežots un stīvs, un tādā stāvoklī tālu netiksi.
Mīnuss 20 grādi: 3 topi ar garām piedurknēm, 3 bikses, cimdi, balaclava sejas maska, šalle.
Mīnuss 10 līdz 0 grādi: 3 topi ar garām piedurknēm, 2 bikses, cimdi, šalle, cepure, cimdi.
0 līdz 10 grādi: 3 topi ar garām piedurknēm, 2 bikses, cepure, cimdi, šalle.
10 līdz 20 grādi: tops ar garām piedurknēm, bikses, vējjaka.
20 līdz 30 grādi: brīvi krītošs T-krekls, bikses vai šorti.
Ar minētajiem apģērbiem vari variēt, taču atceries skrējēju likumu aukstā laikā – vienmēr ģērb vairākas apģērbu kārtas! Kā arī, parūpējies par kājām, lai arī tām ir nodrošināts siltums, vislabāk iegādājies profesionālas skrējēju zeķes, kas būs piemērotas skriešanai ārā, vēsā laikā. Pārliecinies arī par to, ka uz ielas būsi pamanāma. Ja uz tava apģērba nav atstarotāja, tad pieliec to, jo gada vēsākajos mēnešos ātri satumst, tāpēc rūpējies par drošu skrējienu sev un apkārtējiem.
Ja ārā ir stiprs vējš un tu no tā nevari izvairīties, tad uzsāc savu skrējienu pret vēju, taču nobeidz, lai vējš būtu aiz tevis. Tā spēsi izvairīties no vēja plūsmas, kad būsi iesvīdusi. Pirms skriešanas, parūpējies par savu ādu, kas nav nosegta. Uz lūpām un seju uzklāj vazelīnu, kas pasargās no vēja un mitruma. Pēc skrējiena zemos grādos un vējā, parūpējies par apaviem. Lai tie nezaudētu formu, ieliec tajos avīzi, jo tā uzsūks mitrumu. Iegaumē, ieliekot apavus tiem paredzētā žāvētājā, tie var sarauties. Līdzīgi ir arī ar skriešanu lietus laikā. Obligāti velc lietus necaurlaidīgu jaku, bet rēķinies ar to, ka finišējot nebūsi sausa kā franču bagete, jo svīstot no iekšpuses jaka tevi nepasargās, tāpēc lietus laikā, pat, ja ir 20 grādu siltums, uzvelc papildus topu. Tā nodrošināsies pret mitrumu un saaukstēšanos.
Latvijas klimatam tas nav tik aktuāli, taču tomēr gadā ir pāris dienas, kad gribas noslēpties ēnā. Lai tev nebūtu jāslēpjas no karstuma un sausuma, pamēģini skriet un baudīt. Šādos laika apstākļos vislabāk izvēlēties brīvi krītošu apģērbu – T-kreklu vai topu bez piedurknēm. Ja papildus karstumam, spīd saule, tad nodrošinies ar aizsargkrēmu pret ultra violetajiem stariem. Ja esi ieplānojusi skriet garu distanci, tad neaizmirsti par ūdens pudeli. Šobrīd veikalos ir nopērkamas speciālas skriešanas jostas, kur ielikt ne tikai atslēgas vai iPod, bet arī mini ūdens pudeli, kas paglābs no slāpēm un atbrīvos no diskomforta sajūtas.
Nebaidies no izaicinājumiem un pārvari sevi, lai justos moži un aktīvi ik dienu!