Dalīties „Pasaules grūtākās burāšanas sacensības“

Pasaules grūtākās burāšanas sacensības

Rodoties lieliskai iespējai, ir grēks to neizmantot. Tomēr kā rīkoties, ja jūti, ka viens nespēsi izdarīt? Vērsties pēc palīdzības pie seniem draugiem! Šādi radās vienots Lietuvas, Latvijas un Igaunijas burātāju projekts, kurš, ja viss izdosies, kā plānots, atvērs mums ceļu slavenākajai regatei apkārt pasaulei – Ocean Race.

Lietuviešu jahta Ambersail 2009. gadā apbrauca apkārt pasaulei, nesot pasaulē Lietuvas vārdu. Pēcāk leģendāro Ambersail nomainīja jaunāka un ātrāka Ambersail 2. Tā ir VO65 klases jahta – viena no astoņām šāda tipa jahtām pasaulē.

Volvo Ocean Race regate tika saukta par okeāna Dakaru, bet koncerns Volvo pārdeva šīs sacensības, un šobrīd, vismaz pagaidām, tās tiek sauktas vienkārši par Ocean Race.

Organizatori jau ir paziņojuši jaunumus, kas stāsies spēkā 2021. gadā. Līdz šim regates sacensības notika ar vienas klases kuģiem, bet nākamajās sacīkstēs varēs piedalīties divu klašu jahtas – Imoca 60 un VO65.

«Lietuviešiem piederošā Ambersail 2 ir tieši šāda jahta. Un, starp citu, šobrīd labākā no visām, jo apkārt pasaulei tā apbrauca vienu reizi un pēcāk tika atjaunota. Lietuvieši ir iegādājušies kuģi labā stāvoklī, kuram sacīkstēs ir lielas priekšrocības. Tas ir ne tikai mans, bet arī daudzu lietuviešu burātāju sapnis, tādēļ būtu muļķīgi nemēģināt piedalīties prestižajās sacensībās,» pārliecināts pazīstamais 32 gadus vecais lietuviešu burātājs Roks Milevičus. 2012. gadā

Roks piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs. Vēl pēc dažiem gadiem, 2014. gada sezonā, viņš kļuva par pirmo lietuvieti, kas piedalījās leģendārajās Volvo Ocean Race sacensībās. Kopā ar Holandes komandu Brunel viņš ieguva otro vietu. Nu sportists ir sācis realizēt savu ideju uz leģendārajām sacensībām nosūtīt lietuviešu kuģi.

«Jau no paša sākuma bija skaidrs, ka Lietuvai vienai pašai šādas sacensības ir pārāk lielas, bet, piesaistot Latvijas un Igaunijas vai pat Skandināvijas valstu burātājus un atbalstītājus, būtu lielākas iespējas to realizēt. Sākām sarunas ar Sportland un Helly Hansen preču zīmju pārstāvjiem. Ar tiem mani un Ambersail saista sena draudzība, tādēļ tas bija loģisks solis. Kad viņi atbildēja: «Labi, darām,» – ledus sakustējās,» stāsta lietuviešu burātājs.

Iespēja iekļūt elitārā burāšanā

Ocean Race VO65 klases jahtu sacensībās uzsvars tiks likts uz jauno paaudzi. Apkalpei jāsastāv no 10 cilvēkiem, no kuriem vismaz trim jābūt ar līdzīgu sacensību pieredzi, vismaz trim burātājiem jābūt vecumā līdz 26 gadiem un vismaz trim – līdz 30 gadu vecumam. Turklāt apkalpē jābūt vismaz trīs sievietēm.

«Joprojām nerimst diskusijas par to, kas šajās sacensībās svarīgāks – pieredze un meistarība vai jaunība un enerģija, tādēļ organizatori nolēma vienā klasē orientēties uz jaunatni, kurai šī būs lieliska iespēja piedalīties elitārā burāšanā,» piebilst Roks Milevičus. 

Ocean Race ir profesionāļu regate, tādēļ lielu daļu budžeta veidos samaksa burātājiem. Jāņem vērā, ka jahtas aprīkojums izmaksā daudz, tāpat kā ceļojuma izdevumi un citi maksājumi. Ir aprēķināts, lai Ambersail 2 piedalītos šajās sacensībās, nepieciešami 6–12 miljoni eiro.

«Lietuvā nav pietiekami daudz sportistu, kas var piedalīties šāda līmeņa sacensībās. Savukārt atrast pietiekami daudz cilvēku, iesaistot Latviju un Igauniju, ir vieglāk. Arī atbalstītājiem un organizatoriem pievilcīgāk izskatās trīs mazas valstis, nevis viena. Tie ir pavisam citi skaitļi,» skaidro Roks.

Lai gan galīgais lēmums vēl nav pieņemts par to, ka Ambersail 2 nākamajā sezonā tiešām piedalīsies Ocean Race regatē, kustība šajā virzienā jau notiek, un jaunatne tiek aktīvi piesaistīta jūras burāšanas skolai.

Ir, no kā izvēlēties

Lietuviešu burātājs Roks Milevičus arī pastāsta, ka atrast profesionāli ar Volvo Ocean Race pieredzi ir krietni vienkāršāk, nekā sameklēt sacensībām piemērotu jaunatni, tomēr viņš tic, ka Lietuvā, Latvijā un Igaunijā ir, no kā izvēlēties.

Visām trim Baltijas valstīm ir atšķirīgas, bet gana stipras burāšanas skolas. 

May 24, 2015. Leg 7 to Lisbon onboard Team Brunel. Day 07. Rokas milevicius on the bow

«Vislabāk izskatās igauņi. Viņu burāšanas līmenis ir samērā augsts, sporto daudz cilvēku, īpaši ar lieliem kuģiem. Tomēr lietuviešiem pēdējos gados ir citas priekšrocības. Piemēram, samērā augsta līmeņa burātājas ir meitenes. Gintare Volungevičūte Pekinas olimpiskajās spēlēs izcīnīja ­sudrabu. Viktorija Andrulīte šobrīd pasaulē ir starp līderiem. Turklāt daudzi lietuviešu burātāji ir izbaudījuši jūras burāšanu ar Ambersail,» teic Roks.

Latvijā spēcīgas ir klubu un Match Ra­cing sacensības, kur sacensība notiek vie­nam pret otru. Lietuvā, pēc Roko teiktā, darbs ir konsekventāks, tādēļ arī parādās olimpiskās burāšanas zvaigznes, un, runājot par jūras burāšanas pieredzi, to ļauj uzkrāt tieši tādi projekti kā Ambersail un Ambersail 2.

«Skandināvijā burāšana ir vēl populārāka un attīstītāka, tādēļ skatāmies arī šā tirgus virzienā,» ­apgalvo Milevičus.

Lietuvietis, kuram ir burāšanas pieredze dažādos ūdeņos, apgalvo, ka nav iespējams un nav nepieciešams salīdzināt olimpisko un jūras burāšanu. Olimpiskajā burāšanā ir vairāk individuālo kuģu klašu un sportists atbildīgs pats par sevi. Turklāt sacensības notiek samērā tuvu krastam. Savukārt Ocean Race regatē svarīgākais ir komanda un spēja strādāt komandā un saprasties. Šeit neeksistē atpūta un miegs, un spriedze un stress ir pastāvīgi pavadoņi. Šeit nevar atgriezties krastā, kad to iegribas, jo sacensības vairākas nedēļas notiek tālu no krasta.

Jaunatnei tā ir vienreizīga dzīves pieredze un izdzīvošanas skola, pārvarot sevi un uzvarot sāncenšus.

Īpaši svarīgs apģērbs

Ocean Race sacensību dalībnieki visu laiku ir slapji, jo apkārt nemitīgi ir ūdens, kura netrūkst arī uz klāja, tādēļ piemērots apģērbs ir īpaši svarīgs.

«Burātāju apģērbu ražo vairāki uzņēmumi, bet labu – tikai daži. Helly Hansen ir viens no līderiem, iespējams, pat pats labākais. Peldot vairāk nekā ­divdesmit dienu, pastāvīgi esam slapji, nekas nežūst, no sāls rodas alerģija. Apģērbs – viena no svarīgākajām lietām, tādēļ tam jābūt kvalitatīvam,» skaidro Milevičus.

Viņš pats vēl nav izlēmis, vai būtu ­gatavs piedalīties Ocean Race sacensībās, kuras ilgst deviņus mēnešus un sniedz nenovērtējamu pieredzi. «Jebkurā gadījumā palīdzēšu organizēt šo projektu, jo vēlos savākt komandu, kura ir spējīga cīnīties šāda līmeņa sacensībās. Bet visvairāk vēlos piesaistīt un izaudzināt vairāk augsta līmeņa jaunu sportistu, kuriem šis ­projekts, bez šaubām, atvērtu durvis uz plašākiem ūdeņiem,» apgalvo ­lietuvietis.

Vienas no svarīgākajām sacensībām pasaulē

Ocean Race jahtu sacensības apkārt pasaulei ir pašas garākās, grūtākās un burāšanas sportā tiek uzskatītas par vienām no trim svarīgākajām. Vēl divas svarīgākās – olimpisko spēļu un Amerikas kausa sacensības.

Pirmās jahtu sacensības apkārt pasaulei sākās 1973. gada 8. septembrī Portsmutā (Apvienotajā Karalistē). Tajās piedalījās 17 jahtas un 167 burātāji.

Līdz šim ir notikušas 12 sacensības apkārt pasaulei. Tajās piedalījušās 167 jahtas un 2030 burātāji no 43 valstīm.

Visvairāk burātāju šajās sacensībās pārstāvējuši Apvie­noto Karalisti – 467 sportisti.

Sacensību laikā gājuši bojā 5 burātāji.

Lielākās sacensības notika 1981./1982. gadā. Tajās piedalījās 29 jahtas.

1989./1990. gada sezonā kapteines Treisijas Edvardsas vadītā Apvienotās Karalistes jahta kļuva par pirmo sieviešu komandu šajās sacensībās.

2011./2012. gada sezonas trase bija garākā sacensību vēsturē – 39 tūkst. 270 jūras jūdžu.

Nākamās Ocean Race sacensības sāksies 2021. gada rudenī Alikantē (Spānijā).

Pieskata gan tēvs, gan dēls

Ambersail 2 jahta regulāri piedalās sacensībās. Ziemā – Karību jūrā. Pavasarī kuģis būs Klaipēdā, pēc tam – Vidusjūrā, piedalīsies sacensībās Ziemeļjūrā.

Jahtu uzrauga un vada Lins un Toms Ivanauski – tēvs un dēls. Lins Ivanausks 2009. gadā jahta Ambersail apbrauca apkārt pasaulei. Viņš to pavei­ca arī ar jahtu Lietuva 1993. gadā

Dēls Toms Ivanausks ir vienīgais lietuvietis, kas strādāja Volvo Ocean Race krasta komandā, palīdzot holandiešu komandai Brunel.

Teksts: Birute Pakenaite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Mūsu golfs skaitļos

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk