Dalīties „Sagatavojies drošam un gandarījuma pilnam skrējienam“

Sagatavojies drošam un gandarījuma pilnam skrējienam

Sāksim ar to, ka jebkurā sporta veidā ir jāiesildās.Tāpat kā ir jāuzsilda panna pirms cepšanas, tas pats jādara arī ar ķermeni. Iesildīšanās tehnikai derēs kāju izstaipīšana, palēcieni, roku vēzieni un gurnu apļošana. Kad ķermenis ieeļots, var doties skrējienā.

Lai noskrietu pēc iespējas vairāk un patīkamāk, skrējējam ir jāatrod savs elpošanas ritms, sāc ar ieelpu caur degunu un izelpu caur muti. Vēl elpošanu var kontrolēt ar skaitīšanu, respektīvi, uz četriem sirdspukstiem viena ieelpa un tā pat ar izelpu. Ja izdodas, tad elpošana būs ritmiska un pilnvērtīga. Skrienot ir nepieciešams kontrolēt savu pulsu – tam nevajadzētu būt lielākam par 120 sitieniem minūtē. Ja šī robeža ir sasniegta un sāk trūkt elpas, tad labāk pārtraukt aktivitātes.

Skrējēji bieži sastopas ar sāpēm sānos. Ja skrienot jūtamas durošas sāpes sānā, tā ir viena no pazīmēm, ka organisms ir maz trenēts un cilvēks skrienot ir pārvērtējis savas spējas, pārāk kāpinot slodzi. Tas ir signāls – ne tik strauji, jāmaina ritms.

Spriežot par pareizu un vēlamu skrējēja stāju, kategoriski ir jāsaka “nē” izliektai ķermeņa augšadaļai, tā vietā skrējējam ir jāievēro vertikāla stāja.

Skrējiena laikā svarīgi ir ieklausīties savā ķermenī, lai adaptētu to izvēlētajai distance un noskrietu vēlamo. Lai izvairītos no mikrotraumām un finišējot gūtu maksimālu prieku un gandarījumu, galvenais ir nepārforsēt,  Pēc skrējiena svarīga ir atsildīšanās, kāju staipīšana.

Pēdas ir vienīgais kontakts starp skrējēju un zemi, tāpēc skrējēji nedrīkst aizmirst par to lutināšanu. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt mājas apstākļos ir ņemt palīgā bumbiņu (tenisa, lakrosa vai golfa). Apļojot pēdu pa tās virsmu, izdosies sniegt pēdām pienācīgu relaksāciju. Vairums profesionāļu šāda veida masāžu iesaka veikt gan no rīta, gan vakarā ik pa 30 sekundēm katrai pēdai.

Ar masāžu vien nepietiek, pēdām, kas ir skriešanas dzinējs, ir jānodrošina labākais – pareizi sporta apavi. Vislabāk iegādāties skriešanai paredzētos apavus – tie ir piemēroti atbilstošām slodzēm un ietver daudzveidīgas tehnoloģijas, kas mazina trieciena ietekmi. Veikalu piedāvājums ir plašs, tāpēc pirms izvēlies skriešanas apavus, ir jāapzinās, kur būs tavs maršruts. Vai tā būs asfaltēta šoseja, vai meža ceļš, vai arī mākslīgā seguma stadiona trase. Skriešanas apavu ražotāju, tirgotāju un skriešanas entuziastu galvenais mērķis ir kopīgs – noturēt skrējēju trasē pēc iespējas kvalitatīvāk un ilgāk, tāpēc apavu iegādei izvēlies specializētos veikalus, kuros vari saņemt arī nepieciešamo konsultāciju. 

Droša skriešana ir ne tikai pareizi skriet vai elpot, tā ir arī sava tempļa barošana. Ķermeni ir jādzirda, jo svīstot organisms zaudē ne tika šķidrumu, bet arī sāļus – nātriju, kāliju. Tāpēc sirds asinvadu darbībai pie papildus svīšanas ir nepieciešams izdzert vairāk ūdens, nekā dienās bez fiziskās aktivitātes.

Tiem skrējējiem, kuri vēlas izjust saldu sacensību garšu un būt starp vienu no tūkstošiem skrējējiem, kas nepacietīgi dīdās pie starta līnijas, noteikti ir jāizmēģina sevi distancēs, ko šogad piedāvā We Run Riga maratons. 10. septembrī visiem būs iespēja pieveikt 5km distanci, savukārt 11. septembrī tiks dots starts pasākuma klasiskajai distancei – 10km, kā arī tiks dots starts bērnu skrējieniem. Jāpiezīmē, ka šī gada We Run Riga (Nike Riga Run) skrējiens būs īpaši nozīmīgs, jo šis būs pēdējais gads, kad skrējiens norisināsies Mežaparkā. Kā ierasts, We Run Riga skriet gribētāji neizpaliek bez grupu treniņiem. Sagatavoties skrējienam ir iespējams bezmaksas brīvdabas treniņos kopā ar Nike+ Run Club. Šogad treniņi Uzvaras parkā norit pirmdienās, plkst. 19:00, savukārt Mežaparkā, arī plkst. 19:00 – otrdienās un ceturtdienās.

Padomi drošai skriešanai pilsētā:

  1. Neskrien vietās, kuras nepārzini;
  2. Izvēlies skriet bez austiņām vai ar pieklusinātu mūziku tajās;
  3. Vakara tumšajās stundās nodrošinies ar atstarotājiem;
  4. Neaizmirsti paņemt līdzi mobilo tālruni;
  5. Šķērsojot ielu, vienmēr izmanto “skaties trīsreiz” metodi.

Zem šī raksta, komentāros, droši uzdod sev interesējošos jautājumus par skriešanu un saņem atbildes no Nike Run Club treneriem! 

Komentāri

  1. Jānis

    Vai HIIT skriešanas vingrinājumus vajadzētu pildīt, ja tikai nesen ir uzsākta skriešana (un sportošana kā tāda) ?

  2. Elīna

    Cik ilgi ir nepieciešams iesildīties (pirms skrējiena)? Vai to nosaka trases garums vai tas katram ir individuāli?

  3. Jānis

    Cik ātri var atsākt skriešanu pēc stresa lūzuma laterālā potītē un cik bieži vispār drīkst skriet?

  4. Irīna

    Cik būtiski ir dzert ūdeni (vai arī kādu citu šķidrumu) skrējiena laikā? Kā arī kādai distancei to vispār ir nozīme ņemt līdzi?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Beton on Fire atgriežas Siguldā!

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk