No 27. jūnija līdz 1. jūlijam Rīga atkal būs Eiropas basketbola galvaspilsēta – Arēnā Rīga notiks Eiropas sieviešu basketbola čempionāta pirmā posma spēles.
Kopā ar Latvijas valstsvienību tajās piedalīsies arī iepriekšējā Eiropas čempionāta zelta un sudraba ieguvējas Spānijas un Francijas izlases, allaž stiprās Čehijas basketbolistes, godkārīgās zviedrietes, neaprēķināmās ukrainietes, atlētiskās Lielbritānijas pārstāves un noslēpumainās melnkalnietes. Astoņas citas komandas čempionātu sāks Serbijas pilsētās Nišā un Zrenjaņinā, bet izšķirīgās cīņas par medaļām un olimpiskajām ceļazīmēm jūlija pirmajā nedēļā notiks Belgradā.
Mājinieču emocijas, olimpiskie mērķi
«Vēl tagad skudriņas skrien pa ķermeni, atceroties 2009. gada Eiropas čempionāta spēles Liepājā un Rīgā. Skatītāju pārpildītās zāles, skan himna – tā ir sirdi sildoša papildu motivācija. Esmu lepna, ka Latvijai vēlreiz dota šāda iespēja – tas būs neaizmirstams pasākums,» Latvijas sieviešu valstsvienības rekordistes Guntas Baško vārdi mudina novērtēt iespēju, kāda paveras tikai izredzētām spēlētāju paaudzēm. Toreiz, pirms desmit gadiem, Latvijas komandas atbalstītājus priecēja ar četru uzvaru sēriju, taču klupiens pagarinājuma ceturtdaļfināla mačā ar Krievijas izlasi (64:69) pārvilka svītru izredzēm izcīnīt medaļas. Kopš tās spēles gan palicis ieraksts Eiropas sieviešu čempionātu rekordu grāmatā – 8713 skatītāju Arēna Rīga tribīnēs.
Vai šoreiz izdosies spert soli tālāk? Latvijas valstsvienības modeļu «2009» un «2019» neklātienes salīdzinājums – cik nu tāds basketbolā var būt korekts – uzrāda aptuvenu spēku līdzsvaru. Katrai paaudzei savi trumpji, katrai savi trūkumi. Toties vienlīdz liela ir apņēmība iepriecēt savus atbalstītājus un sasniegt lielos mērķus. Pirmkārt, Rīgā nospēlēt tā, lai 2. jūlija rītā ar līgumreisa lidmašīnu varētu doties uz izslēgšanas turnīru Belgradā. Otrkārt, Serbijas galvaspilsētā astoņu Eiropas labāko komandu konkurencē iekļūt starp tām sešām, kuras 2020. gada februārī olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā cīnīsies par tiesībām piedalīties Tokijas spēlēs.
Sezona kāpina optimismu
Pirms diviem gadiem Eiropas čempionātā Prāgā latvietes jau pārvarēja 6. vietas augstumā novietoto latiņu, pirmo reizi vēsturē iegūstot tiesības piedalīties Pasaules kausa izcīņā. Starts Tenerifē gan nebija tik veiksmīgs, cik tika cerēts, un divi minimāli zaudējumi Ķīnas (61:64) un Senegālas (69:70) izlasēm piespieda atgriezties mājās jau pēc priekšsacīkstēm.
Par laimi, sporta dzīve strauji rit uz priekšu, un liela daļa Latvijas basketbolistu jau aizskalojušas rūgto pēcgaršu ar labu sniegumu savu klubu sastāvos. Latvijas čempionvienība TTT Rīga, kuru vada valstsvienības galvenais treneris Mārtiņš Zībarts un kurā spēlē septiņas valstsvienības basketbolistes, aizvadījusi pārliecinoši labāko starptautisko sezonu kopš neatkarības atjaunošanas. Tika pārvarēta Eirolīgas kvalifikācijas barjera, pamatturnīrā uzveicot Spānijas un Grieķijas čempiones, kā arī spēcīgas Francijas un Turcijas komandas un visai Eiropai par brīnumu iekļūstot ceturtdaļfinālā. Valstsvienības rezultatīvākā basketboliste Anete Šteinberga kļuvusi par Itālijas labākās komandas līderi. Latvietes ir pamanāmas arī Ungārijas, Polijas un Vācijas čempionātos, kā arī ASV studentu basketbolā. Lielākā darvas karote – Latvijas Gada basketbolistes 2018 Kitijas Laksas smagais savainojums, kas, visticamāk, liegs viņai piedalīties Eiropas čempionātā. Tomēr pieredze nepārprotami liecina, ka Latvijas komandas lielākais spēks ir saliedētība un taktiskā gudrība, nevis līderu izcilība.
Neprognozējamās, nenovērtētās un neuzvaramās
Tā īsumā varētu raksturot pretinieces, kuras Latvijas komandai «piespēlēja» Eiropas čempionāta grupu izloze. EuroBasket atklāšanas dienā latvietes gaida tikšanās ar Lielbritānijas izlasi, kas par Eiropā vērā ņemamu spēku kļuvusi pēc 2012. gadā Londonā iegūtās olimpiskās pieredzes. 2013. gadā Latvijas komanda Eiropas čempionātā Lielbritānijas basketbolistēm zaudēja ar 56:69, neatrodot pretzāles pretinieču fiziskajam pārspēkam. 2015. gadā izdevās revanšēties (67:58). Pēc tam Lielbritānijas komandā notikusi paaudžu maiņa un uz Rīgu brauks jauns, motivēts divpadsmitnieks, kura labākās dalībnieces rūdījušās ASV augstskolās.
Otrajā dienā pretiniekos būs Ukrainas izlase ar tās spilgto līderi Alīnu Jagupovu priekšgalā. Ukrainietes Eiropas čempionāta finālturnīram kvalificējas jau ceturto reizi pēc kārtas, taču iepriekš dažādi iemesli traucēja parādīt labāko sniegumu un iekļūt ceturtdaļfinālā. Neveiksmes kaitējušas reputācijai, toties vairojušas motivāciju uzspodrināt reputāciju.
Spānijas izlase pēdējos gados pārliecinoši bijusi labākā Eiropas komanda (2016. gadā – 2. vieta olimpiskajās spēlēs, 2017. gadā EuroBasket zelts, 2018. gadā 3. vieta Pasaules kausa izcīņā). 2017. gadā tās spēku izjuta arī latvietes, Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā zaudējot ar 47:67. Spānietes ir A grupas favorītes, tomēr nav neuzvaramas. Starp citu, kopš 1991. gada spānietes izlaidušas tikai vienu Eiropas čempionāta finālturnīru – 1999. gadā, kad kvalifikācijā viņām ceļu aizšķērsoja Latvijas valstsvienība (76:69)…
Latvijas komandas spēles A grupā Arēnā Rīga:
27.06. plkst. 18.30 ar Lielbritāniju
28.06. plkst. 18.30 ar Ukrainu
30.06. plkst. 18.30 ar Spāniju
B grupā spēlēs Francija, Čehija, Melnkalne, Zviedrija.
Grupu uzvarētājas iekļūst ceturtdaļfinālā, 2. un 3. vietu ieguvējas 1. jūlijā izspēlē astotdaļfināla mačus.
C grupa (Niša): Turcija, Itālija, Ungārija, Slovēnija
D grupa (Zrenjaņina): Krievija, Beļģija, Serbija, Baltkrievija
Izslēgšanas spēles Belgradā
04.07. ceturtdaļfināls
06.07. pusfināli
07.07. finālspēles
Teksts: Guntis Keisels, basket.lv. Foto: basket.lv.