Ar Kasparu Gorkšu pie Latvijas Futbola federācijas (LFF) grožiem pašmāju futbols pusgada laikā ieguvis pozitīvāku tēlu sabiedrības acīs.
Jauns valstsvienības zīmols #11vilki, jaunas mājas izlasei, milzīgs pētījums par futbola pozitīvo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību, iegūtas tiesības rīkot Eiropas čempionāta finālturnīru U-19 telpu futbola izlasēm, kā arī prestižo UEFA GROW Awards pasākumu. Taču viņa futbola dzinējs tikai uzsācis savu skrējienu – Kaspars ir gatavs Latvijas futbola izrāvienam!
– Kāds bijis pirmais pusgads LFF prezidenta amatā?
– Aktīvs un produktīvs. Uzsākti daudzi procesi, kuri saskan ar mūsu noteiktajām prioritātēm. Galvenais uzsvars un mērķis ir bijis iesaistīt futbolā pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju, radīt vidi, lai cilvēkiem pašiem gribētos spēlēt, vest savus bērnus trenēties un būt skatītājiem tribīnēs. Mums futbolam Latvijā ir jārada sekotība, kura nav tikai atkarīga no nacionālās izlases rezultātiem. Valstsvienības labie rezultāti būtu lielisks akselerators mūsu mērķu sasniegšanai. Mēs gribam audzināt jaunās Latvijas futbola zvaigznes, lai mūsu jauniešiem būtu piemēri, kam līdzināties, taču tikpat liela uzmanība ir jāpievērš Grassroots jeb tautas futbolam. Šobrīd sadarbībā ar UEFA esam izstrādājuši gan īstermiņa plānu diviem gadiem, gan lielo stratēģiju. Ir būtiski zināt, kāds ir tas cilvēks, kurš ir iesaistīts futbola dzīvē, kurš nāk uz futbolu, lai varam piesaistīt pēc iespējas plašāku auditoriju.
– Kas ir būtiskākais jau paveikto darbu sarakstā?
– Organizatoriskās darbības nekad neapstājas, darbs notiek visu laiku. Manuprāt, jebkura organizācija ir dzīvs, progresējošs organisms, kuru vienmēr var uzlabot. LFF iekšienē notikušas lielas izmaiņas. Ir likts liels uzsvars uz sadarbības palielināšanu ar UEFA, kas mums palīdz gan ar papildu finansēm, gan piesaistīt kompetentus speciālistus ar pieredzi visaugstākajā līmenī. UEFA ir arī liela nozīme jauna līmeņa attiecību dibināšanā ar valsti. Tieši valsts mērķtiecīgas investīcijas sportā var palīdzēt sakārtot Latvijas futbolu. Tad mēs nākotnē nevis cerēsim uz atsevišķu sportisko veiksmi, bet panākumus plānosim mērķtiecīgi. Lai sistēma būtu sakārtota, nepieciešami trīs stūrakmeņi – cilvēki, kuri vēlas spēlēt futbolu, visiem pieejama infrastruktūra un izglītoti un mūsdienīgi speciālisti. Par profesionāliem futbolistiem kļūst tikai neliela daļa no bērniem, kas sāk trenēties, tāpēc – lai būtu panākumi, ir jāpalielina jauno futbolistu skaits. Šobrīd Latvijā ar dažādu regularitāti futbolā ir iesaistīti aptuveni 90 tūkstoši cilvēku, kas to pārliecinoši padara par masveidīgāko sporta veidu Latvijā. Redzu, ka piecu gadu laikā katrā segmentā šis skaitlis var augt. Un šādi mēs izveidosim stabilu bāzi Latvijas futbola piramīdas lejasdaļā, kā arī valstiskā līmenī ieliksim pamatus veselai un fiziski aktīvai jaunatnei.
– Kur redzi lielāko potenciālu?
– Sieviešu un meiteņu futbolā, kā arī futbolam skolās. Vidēji katrā segmentā gribētu šo skaitli redzēt augam par aptuveni 10 procentiem.
– Vai valsts palīdzēs uzlabot infrastruktūru?
– Mēs pie tā nopietni strādājam. Vienlaikus negribam būt tikai lūdzēju lomā. Gribam parādīt, ka arī futbols var būt noderīgs valstij. Cenšamies ar faktiem pierādīt, ka investīcijas futbolā var būt ļoti izdevīgas. Sadarbībā ar UEFA esam veikuši apjomīgu pētījumu par futbolā investētās naudas ietekmi uz valsts ekonomiku, sociālo vidi un sabiedrības veselību. Šo pētījumu prezentējām gan Nacionālajā sporta padomē, gan Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, kā arī Sporta apakškomisijā.
– Vai vari nosaukt konkrētas ieceres masveidības palielināšanai?
– Lai futbolu padarītu pievilcīgu, jābūt labai precei. Tāpēc šobrīd cenšamies futbolu padarīt par produktu. Pirmais solis bija izlase un tās identitātes maiņa. Manuprāt, šis solis bijis ļoti veiksmīgs. Liels uzsvars tiks likts tieši uz Grassroots līmeni, kurā ir vislielākais cilvēku apjoms, kuri potenciāli gribētu spēlēt futbolu. Skolu programmas būs vēl viena no prioritātēm. Bērns jau agrā vecumā ir jāieinteresē spēlēt futbolu un nodarboties ar sportu kopumā. Strādājam un strādāsim aktīvi, nevis sēdēsim rokas klēpī salikuši. Pašam jāstrādā tā, lai ar savu piemēru parautu līdzi citus. LFF redzu daudz spējīgu cilvēku. Strādāt futbolā ir milzīga privilēģija, un mans uzdevums ir aplipināt ar futbolu arī citus. Futbols ir foršākā sporta spēle pasaulē. Man ir jāatrod veids, kā šo šķautni parādīt pārējai sabiedrībai. Futbols ir jāpadara par vidi, kurā sabiedrība vēlas atrasties!
Teksts: Ivars Āboliņš
Foto: no izdevniecības žurnāls Santa arhīva