Dalīties „Toms Alsbergs. No Mini Drome uz Criterium“

Toms Alsbergs. No Mini Drome uz Criterium

Ir dzirdēts, ka tevi mēdz dēvēt par “fiksīšu karali”!

Jā, 80% gadījumu, cilvēki mani šādi asociē. Man pašam tas nepatīk. Šķiet, pirms kādiem gadiem pieciem, kāds ir izdomājis to un turpina lietot.

Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool

Tas ir tas ar ko cilvēki Tevi asociē, bet kurā brīdī tu mainīji savu tēlu?   

Es joprojām braucu ar fiksīšiem, vienkārši esmu nedaudz mainījis savu virzienu. Viens ir Mini Drome sacensības, kurās joprojām piedalos un kas ir iemesls, kāpēc cilvēki varbūt mani pazīst, ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs, taču tas nav vienīgais un primārais ar ko nodarbojos. Es neesmu profesionāls sportists, taču Mini Drome sacensības savā ziņā bija iemesls kāpēc es sāku nodarboties ar velo sportu un tagad esmu tur, kur es esmu. Tas man palīdzēja gūt atpazīstamību.

Foto: Filips Šmits
Foto: Filips Šmits

Ar ko Tu nodarbojies?

Šobrīd es piedalos dažādas sacensībās, pārsvarā tās ir ārpus Latvijas. Joprojām piedalos Red Bull Mini Drome sacensībās, kad tiek izziņots kāds posms, taču jau kādu laiku savu enerģiju un mērķus saistu ar citu fiksēto velosipēdu sporta paveidu – Criterium. Ikdienā vadu veloveikalu “Brūklene” un esmu daļa no “Tru Fix Kru”.

Foto: Artūrs Pavlovs
Foto: Artūrs Pavlovs
Foto: Artūrs Pavlovs
Foto: Artūrs Pavlovs

Kas ir Criterium?

Criterium sacensības ir pateicīgs sports skatītājiem, kas ir viens no iemesliem, kāpēc šis sports guvis popularitāti visā pasaulē. Tās ir izturības sacensības un parasti tā ir apļveida trase, kas veidota tā, lai viens aplis būtu apmēram 1 km garš, kopā sacensību laikā jāveic 30 apļi, attiecīgi tie ir vidēji 30 km. Skatītājiem šīs sacensības ir ļoti aizraujošas, jo šeit ir līdzīgi kā formulā – ir 30 apļi un principā katrā aplī ir jauni līderi, vērojamas komandas taktikas. Nepārtraukta dinamika, cīņa un adrenalīns.  

Ja Mini Drome sacensībās man ir jāveic viens jaudīgs brauciens, kas ir 250 m, tad Criterium sacensības sākas ar kvalifikāciju. Viens aplis ir +/- 1 km un, lai kvalificētos, šis viens aplis ir jānobrauc maksimāli jaudīgi, lai uzstādītu savu labāko rezultātu. Pēc kvalifikācijas seko 30 km gara distance, pašas sacensības. Šī nav ne īsa, ne gara distance, taču prasa lielu fizisko piepūli un psiholoģisko noturību, lai tehniski precīzi veiktu 30 km garo trasi ar maksimālu atdevi.  Atskaitot privāto dzīvi un pamatdarbu, varu teikt, ka Criterium sacensības ir tas uz ko es fokusēju savu enerģiju šobrīd.

Uz Mini Drome sacensībām parasti dodos ar vienu domu un mērķi – man ir jāuzvar! Criterium sacensības man ir kas jauns un izaicinošs, jo apzinos, ka man vēl daudz jāstrādā ar sevi, lai es tiktu starp labākajiem braucējiem. Man tas ir liels izaicinājums un mērķis, kas sniedz pamatīgu adrenalīna devu. Dodoties uz sacensībām vienmēr ir apziņa, ka arī tad, ja pats nekļūdies un labi startē, pastāv iespēja ka kāds priekšā vai sānos braucošais pieļaus kļūdu, kas ietekmēs arī tavu sniegumu. Es to sauktu par veiksmes faktoru vai laimes spēli, ko nekad nevar paredzēt. Lai tiktu uz sacensībām, kvalifikācijā būtu jāiekļūst TOP 85.  Criterium sacensībās vidējais ātrums atkarīgs no trases konfigurācijas, tas svārstas no vidēji 40 – 45 km/h, kas nozīmē, ka viena kļūda var beigties ar kritienu un pamatīgām traumām.  

Foto: Dani AP
Foto: Dani AP

 

 

 

 

 

Tagad Tu piedalies pasaules līmeņa Criterium sacensībās! Kā tas ir?

Jā, pasaules augstākā līmeņa Criterium sacensības ir Red Hook Criterium, kurās piedalos arī es. Šajās sacensībās piedalās internacionāli labi zināmi vārdi, kas parasti ir profesionāli šosejas vai treka braucēji, kuriem ir pamatīga fiziskā sporta bāze tieši piemērota šim specifiskajam sportam. Man šādas bāzes nav, taču esmu uzņemts Spānijas komandā – POLOANDBIKE!  

Mans stāsts sākās ar ikdienišķu pārvietošanos ar fiksīti pa pilsētu, tad sāku piedalīties Mini Drome sacensībās, kas mani aizveda pie uzvarām Red Bull Mini Drome sacensībās. Šie panākumi palīdzēja man kļūt nedaudz atpazīstamam šajās aprindās. Protams, es trenējos, taču Red Hook Criterium labākajiem braucējiem ir aptuveni 15 gadi intensīvu treniņu un pieredzes tieši velosportā. Uz doto brīdi, es varētu teikt, ka šī man ir 3 sezona, tāpēc es mēģinu “noķert” šos braucējus.

Manā komandā ir Spānijas U-23 čempions un kā zināms – Spānija ir viena no lielvalstīm šosejas riteņbraukšanā. Es nezinu vai kāds no Latvijas viņu varētu apdzīt, kas nozīmē, ka man ir jākonkurē ar Latvijas labākajiem braucējiem, lai es spētu turēt līdzi. Viegli nav, taču ir uz ko tiekties. Ir posmi, kad izdodas sasniegt izvirzītos mērķus un tad šķiet, ka – jā, esmu uz viļņa! Katrā ziņā, esmu sapratis savus plusus un mīnusus. Personiski, pašam labāk patīk tehniski ne tik ātras trases ar daudz taisnēm, kur attīstīt 50 – 60 km/h lielu ātrumu, bet gan vairāk līkumotas trases, kas prasa koncentrēšanos un nekļūdīgi tehnisku pieeju. Iespējams, šis man ir saglabājies no Mini Drome sacensībām. 

Mana komanda ir viena no vadošajām komandām, pērn mēs cīnijāmies par TOP 3 kopvērtējumā komandu čempionātā. Es apzinos, ka šajā komandā esmu nokļuvis pateicoties savam vārdam, kā nekā – esmu vienīgais ārzemnieks spāņu komandā.

Foto: Dani AP

 

 

Cik sezonāls ir šis sporta veids?

Ar fiksētajiem velosipēdiem saistītie sporti ir radies atvasinājums no treka velosporta. Iesākumā cilvēki sāka pārvietoties ar fiksīšiem ikdienā, pa pilsētu, tad Red Bull izveidoja šīs te Mini Drome sacensības un tagad pasaulē lielu popularitāti ir guvis šis te Red Hook Criterium, kas ir augstākā līmeņa šāda tipa sacensības, kur jau sāk parādīties arī lielo sportistu vārdi, kā arī – lielo kompāniju sponsori. Šeit labs salīdzinājums būtu ar basketbolu – ja treks ir basketbols, tad Criterium ir strītbols.

Red Hook Criterium ir 4 posmi gadā. Pirmais posms ir aprīlī – Ņujorkā, kas ir vieta, kur radās šīs te sacensības. Starpcitu, šīs pasaules līmeņa sacensības ir izaugušas no dzimšanas dienas pasākuma, kas pirmo reizi tika organizētas 2008. gadā! Otrais posms ir jūlijā – Londonā, pēc kura seko trešais posms augustā, kas norit Barselonā un noslēdzošais ceturtais posms, oktobra sākumā – Milānā. Interesanti ir tas, ka trases konfigurāciju publisko tikai aptuveni 2 nedēļas pirms sacensībām, jo trases uzbūve katru reizi atšķiras.

Kā Tu trenējies?

Jau divus gadus piedalos visos Red Hook Criterium posmos, kas nozīmē, ka laiks starp šiem posmiem ir laiks treniņiem. Protams, man ir privātā dzīve un pamatdarbs, taču treniņiem veltu daudz laika un enerģijas. Protams, apzinos, ka vēl neesmu sasniedzis tos rezultātus kādus esmu sev nostādījis par mērķi, taču apzinos arī to, ka labākie Criterium braucēji ir no šosejas velosporta pasaules un ar to pelna naudu, attiecīgi – tas ir viņu darbs, kas nozīmē, ka ieguldītais darbs un iespējas ir pavisam citā līmenī. Man ir veikals ko vadīt un ģimene, kas nozīmē, ka ceļos 06:00 no rīta un nobraucu tik daudz cik man ir brīvs laiks attiecīgajā dienā, pirms darbiem. Parasti tie ir sākot no 50 līdz pat 120 km.

Foto: Caro Paulette
Foto: Caro Paulette

Mērķi nākotnei?

Mans galvenais mērķis šogad ir nopietnāk pievērsties treniņu procesam, attiecīgi – esmu izvēlējies treneri, kuru vēlos uzrunāt ar cerību izveidot sadarbību, lai treniņu procesu padarītu nedaudz efektīvāku un izveidotu personīgo treniņu programmu. Uz doto brīdi esmu “iebraucis” Red Hook Criterium TOP 100, kas jau ir daudz! Mans mērķis ir kādreiz dzīvē nokļūt starp 50 labākajiem. 

Otrs ir popularizēt šāda tipa sportu arī Latvijā. Ik pa laikam organizējam dažādas sacensības, lai parādītu cilvēkiem, ka velosipēds ar ko pārvietojies ikdienā var būt arī Tavs hobijs un aizraušanās sportiskā līmenī. Organizējam gan Criterium sacensības Playground Festivāls ietvaros, gan ārpus tā, organizējam “Alley Cat” sacensības un dažādas cita veida pasākumus, kas apvieno un saliedē velobraucējus pilsētā. Mērķis ir pilnveidot šo kultūru un popularizēt to jauniešu vidū, bet lai tas notiktu ir jārīkojas, jo ja neko nedarīsim, tad nekas arī nenotiks. Galvenais ir nezaudēt entuziasmu!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Stupelis komandai Bottecchia palīdz Apē izcīnīt otro vietu sezonas kopvērtējumā

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk