Dalīties „TRENIŅU APAVU NOZĪME“

TRENIŅU APAVU NOZĪME

Pieļaujam lielu kļūdu, sporta veikalā iegādājoties nepareizus apavus. Trenējoties apavos, kas nav paredzēti konkrētajam sporta veidam, varam nodarīt kaitējumu gan veselībai, gan savam ķermenim.

Sporta zālē sportists kustas visos iespējamos virzienos un visu laiku – dažādi. Tādējādi sporta apavi saskaras ar daudzām un dažādām virsmām un piedzīvo dažādas kustības. Tirgū joprojām ir pieejami vieni no mūsu populārākajiem apaviem – Nike Metcon un Nike Free, taču tiem, kuri labprātāk trenējas mīkstākos apavos, esam izstrādājuši Baltikum Nike Zoom Elevate. Pēc ilgāka laika atkal ir pieejami apavi, kuru gaisa spilventiņi piešķir nepieciešamo mīkstumu, tajā pašā laikā nezaudējot stabilitāti. Elastīgā zole, kurai ir atbilstoši griezumi un atbalstoša sānu daļa, atvieglo trenēšanos. Pateicoties zeķes veida konstrukcijai, šos apavus ir arī viegli gan uzvilkt, gan novilkt. Klienti, kuri ir sākuši trenēties Zoom Elevate apavos, ir ļoti apmierināti. Uzslavas izpelnās arī apavu izskats, kas ir sievišķīgāks nekā jebkad agrāk.

Stabilitāte un izturība

Starp skriešanas un treniņu apaviem ir liela atšķirība, un sporta zālē to jūt. Skriešanas apavi ir paredzēti tikai skriešanai uz priekšu, un tie balsta kāju tik daudz, cik ir nepieciešams šajā gadījumā, – Flywire atbalsta sistēma atrodas pēdas vidū. Treniņu apaviem atbalstam ir jāaptver visa pēda – no papēža līdz pirkstiem, lai, veicot dažādus vingrinājumus, pēda kurpes iekšpusē nekustētos. Tāpēc dažādus kardio vingrinājumus visdrošāk ir veikt treniņu apavos, lai nepieļautu traumas un nodrošinātu kājai maksimālu stabilitātes sajūtu.

Zole ir svarīga

Vai zināji, ka treniņa apavu zole veido saķeri, lai sportists vēl labāk varētu izpildīt dažādus vingrinājumus? Zole ir ražota no tāda materiāla, kas sporta zālē nepieļauj slīdēšanu. Lai vieglāk varētu veikt vingrinājumus, kuros ir jāstāv uz papēžiem, pirkstgaliem vai pēdu malām, zolei ir pievienotas gumijas detaļas tajās vietās, kur pēdas daļa saskarsies ar virsmu. Skriešanas apaviem tādu nav.

Treniņu apavu modeļi arī ir dažādi. Nike Free un Zoom Elevate zoles ļauj vairāk kustēties, tie ir lieliski apavi īpaši intensīviem treniņiem. Ļoti populāri ir arī jaunie Nike Metcon 4 apavi, kuri paredzēti tieši trenažieru zālei un smagiem treniņiem. Šī konkrētā modeļa apakšzole ir stabilāka un stingrāka, lai sportists spēka treniņos justos ērti. Salīdzinot ar vecāku Metcon modeli, jaunās kurpes ir vieglākas, ar tām gluži ērti var veikt arī vairāku kilometru skrējienu – zole ir padarīta elastīgāka, taču nav zaudējusi stabilitāti. Virsējais materiāls ir izvēlēts tāds, lai pēda justos ērti un nezaudētu stabilitāti vingrinājumu laikā. Metcon apavi nodrošina stabilitāti arī līdzsvara vingrinājumos. Treniņa apavu zole vienmēr ir tuvāk virsmai nekā tas ir skriešanai paredzētajiem apaviem. Tātad, jo plānāka zole, jo apavs ir stabilāks. Nedrīkstam aizmirst arī triecienizturību – Lunar starpzole vai Zoom spilventiņš padara apavu mīkstāku.

Izturība

Vai zini, ka, trenējoties nepareizos apavos, bojā gan pašu apavu, gan kāju? Treniņu apavu virspuse ir veidota no izturīga materiāla, lai sāniskās kustības to nesabojātu un neizstaipītu. Sporta zālē nav ieteicams vilkt citas kategorijas ­apavus, jo, piemēram, vingrinājumos, kur ir jāsper solis uz sāniem, citu apavu virspuse var izstaipīties un tādā veidā kāju var vieglāk traumēt. Turklāt, veicot spēka vingrinājumus pārāk mīkstos apavos, var traumēt locītavas – to var konstatēt tikai pēc kāda laika.

Esi gudrs, izvēlies pareizos apavus!

Vai zināji, ka treniņa apavos nav aizliegts arī skriet? Ideālajā pasaulē katram treniņu veidam ir savi apavi. Skriešanas apavus izvēlamies atbilstoši veicamās distances garumam. Tomēr arī ar ­treniņu apaviem var skriet. Apavos, kuriem ir elastīga zole un kas ir paredzēti intensīviem grupas treniņiem, var skriet distances, kas nav garākas kā pieciem kilometriem. Savukārt apavos, kuriem ir stingrāka apakšzole, var skriet līdz trim kilometriem. Var jau, protams, skriet arī vairāk, tomēr garākām distancēm ir ­ieteicams iegādāties skriešanas apavus.

Daudzi sporta apavus un apģērbu izvēlas pēc izskata – var darīt arī tā, tomēr pareizi izvēlēts apģērbs un apavi ļaus efektīvāk trenēties. Tad cilvēks treniņos var izdarīt vairāk un ātrāk sasniegt mērķi, bet, kas ir pats svarīgākais, – šādi ir mazāks risks gūt traumas. Stabilitāte, elpošana, saķere, izturība – tie ir tikai daži atslēgvārdi, kas ir jāpatur prātā, lai jebkurš vingrinājums kļūtu vieglāk paveicams.

Teksts: Margita Kebina. Foto: Nike.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Neglītās botas iekaro pasauli

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk