Šodien, kad neskartās pļavas daudziem ir grūti sasniedzamas, šī brīnišķā dabas dāvana jāmeklē citās, bet tomēr tikpat uzticamās vietās. Domāju būs droši apgalvot, ka ikviens reiz ir domājis – kas mēs esam, kur mēs esam, kas mūs veido un kas ietekmē. Kāds šajos jautājumos iedziļinājies vairāk, cits mazāk, bet statistika pierāda, ka mūsdienās cilvēkiem arvien vairāk rūp uzņemto produktu kvalitāte un ūdens nepieciešamība sportojot vai veicot ikdienišķas aktivitātes. Šī nebūs nopietna un gara anatomijas lekcija, tomēr gribētos sākt ar svarīgu faktu, kas liks apjaust ūdens lomu tavā dzīvē, proti, veselīga cilvēka organismam jāsatur 70-80% ūdens. Lai arī ūdens ir bez garšas un smaržas, tas dod spēku un palīdz uzturēt labu veselību. Ūdens organismā atbild par līdzsvaru un nodrošina, lai tajā darbotos visas dzīvības funkcijas – uzņemtās barības pārstrāde, asins cirkulācija un augšanas procesi. To uzskatāmi vari novērot uz augiem. Ja augus ilgu laiku neaplaisti, tie nonīkst. Arī cilvēka organisms dehidratējas, taču tas uzreiz nav tik izteikti novērojams, jo daļu šķidruma mēs uzņemam ar pārtiku, kas ļauj saglabāt izdzīvošanai nepieciešamo stāvokli. Esot bezrūpīgākam un nepievēršot uzmanību sīkajām ķermeņa izmaiņām, var paiet daudz ilgāks laiks, kā auga mūžam, līdz saproti situācijas patieso nozīmi.
Ūdens dopinga dienišķā deva
Dienā ieteicams uzņemt vidēji 3 litrus mākslīgi nesaldināta šķidruma un kas gan var būt piemērotāks par Vichy tīrā avota ūdeni. Tīra ūdens uzņemšana dienā ir atkarīga no uztura, ko lieto. Ja galvenokārt ēd augļus un dārzeņus, tad ūdeni vari atļauties dzert mazāk, jo tie sastāv no 80-90% ūdens šķidruma. Tiem, kam pamata uzturu veido graudaugi un cieti saturoši ēdieni, ūdens jādzer krietni vien vairāk. Neskaitot uztura specifiku, nepieciešamais ūdens lietošanas daudzums lielā mērā atkarīgs arī no fiziskās slodzes, apkārtējās gaisa temperatūras, mitruma pakāpes un citiem ārēji ietekmējošiem apstākļiem. Normālā gadījumā cilvēks ar pārtiku saņem apmēram 20% no kopējā diennakts šķidruma daudzuma, kas nozīmē, ka pārējie 60% jāuzņem atsevišķi šķidrā veidā. Turklāt aktīvi nodarbojoties ar sportu, svarīgi ūdeni dzert jau paša treniņa laikā, tādējādi optimizējot ķermeņa darbības, jo zaudējot nieka 5% no ķermeņa kopējā šķidruma daudzuma, cilvēka spēki sāk izsīkt un izturība samazinās par 20%. Interesanti, ka vīrieši treniņa laikā zaudē mazāk šķidruma, nekā sievietes, tāpēc jo īpaši sievietēm stundu pirms treniņa ieteicams kārtīgi padzerties tīru ūdeni. Stunda ir laiks, kurā ūdens no gremošanas sistēmas tiek piegādāts muskuļiem, kas tiks nodarbināti treniņa laikā.
Sporto veselīgi
Sportošana uzlabo organisma veselību, bet viena pati tā nenodrošinās ilgu un veselīgu dzīvi, ja ignorēsi ūdens nepieciešamību treniņa laikā – gan pirms, gan pēc sportiskām aktivitātēm. Patiesībā tās ir divas savstarpēji neatdalāmas lietas. Ūdens ir tas, kas spēj radikāli ietekmēt tavu veselību – to uzlabojot vai pasliktinot – atkarībā no tā, vai ūdeni lieto pietiekami vai pārāk maz, tāpat ir ar fizisko slodzi. Sportošanai un ūdens dzeršanai ir daudz kopīga, piemēram, abi procesi palīdz nomākt stresu, uzlabo vielmaiņu, attīra organismu no kaitīgām vielām, uzlabo imūnsistēmu. Salikti tandēmā tā ir īsta labsajūtas un veselības sniega pika, kas aplīp ar nebeidzamu enerģijas lādiņu.
Svarīgi atcerēties, ka ķermenis šķidrumu zaudē ātrāk, līdz to spēj uztvert smadzenes, līdz ar to, tev nav jāgaida līdz izjutīsi slāpes, lai atkal padzertos, ķermenis to vēlas jau krietni agrāk. Slāpes liecina, ka ķermenī jau sācies dehidratācijas process. Tāpēc turi pa rokai Vichy ūdens pudeli un padzeries tīru ūdeni biežāk. Ūdens divu minūšu laikā apgādā smadzenes ar enerģiju, sniedzot mundrumu un spēku. Apēdot šokolādes gabaliņu vai maizes šķēli, enerģija tiek saņemta pēc krietni ilgāka laika. Ūdens sniedz ātru un tonizējošu iedarbību. Tiklīdz tu to uzņem tikai caur pārtikas produktiem, tas ir ātrs solis pretī dažādām slimībām. Izplatītākās ir galvassāpes un biežākais to cēlonis ir skābekļa trūkums smadzeņu šūnās, savukārt ūdens ir skābekļa nesējs un ja tas netiek uzņemt pietiekamā daudzumā, nav, kas šo darbu veic. Atceries, ūdens jāuzņem regulāri, lai ķermenis darbotos optimāli. Piemēram, lai smadzenes darbotos efektīvi, ūdens daudzumam tajās jābūt vismaz 75%, asinīs līdz 92%, kaulos 22%, bet muskuļu sastāvs jānodrošina ar 75% ūdens apjoma.