Dalīties „3 x 3 uz Tokiju“

3 x 3 uz Tokiju

Nākamā gada olimpiskajās spēlēs Tokijā iekļauts arī 3 x 3 basketbols. Mūsu puišu komanda šobrīd atrodas pasaules elitē, tāpēc ir pamatotas cerības, ka redzēsim viņus arī Tokijā. Cik spēcīgi esam, parādīs Pasaules kausa izcīņas turnīrs vasarā. Pārdomās par mūsu iespējām un izredzēm dalās Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans.

– FIBA izziņojusi grupu sastāvus 3 x 3 basketbola Pasaules kausa izcīņas turnīram, kas no 18. līdz 23. jūnijam norisināsies Amsterdamā. Vīriešu konkurencē mūsu grupā būs arī Japāna, Brazīlija, Polija un vēl viena komanda, kuru uzzināsim tikai maijā. Kā tu vērtē mūsu pretiniekus šai grupā?

– Šobrīd pasaulē vairs nav vāju komandu, un norauties iespējams no ikvienas. Pagājušogad Pasaules kausā mēs ceturtdaļfinālā zaudējām tieši poļiem. Varbūt viņiem nemaz nav tik liela spēļu prakse, bet viņu komandu veido 5:5 basketbola vidēji augsta līmeņa spēlētāji. Arī brazīliešiem ir labi un fiziski spēcīgi spēlētāji. Savukārt Japānai ir ļoti labs iekšējais turnīrs, lai gan kopumā Āzijas valstīs basketbols nav sporta veids numur viens. Japāņus mums vajadzētu uzvarēt, bet brazīlieši un poļi būs ļoti sīvi pretinieki. 

– Interesanti, ka tieši Japāna no visām šīm komandām FIBA reitingā atrodas ­visaugstāk. Mēs esam 5. vietā, bet japāņi – pat ceturtie.

– Jā, tā ir, bet te jāņem vērā iedzīvotāju skaits valstī, līdz ar to viņiem ir vairāk turnīru, kur iegūt punktus. Mums tā ir problēma. Mūsu prioritāte šobrīd būs, lai pirmā simtnieka spēlētāji obligāti savāc vismaz deviņus turnīrus, jo tieši tas veido reitingu.

– Cik mums ir komandu?

– Kopumā mums ir ap 3500 aktīvu spēlētāju, tas ir, ieskaitot puišus, meitenes, jauniešus, pieaugušos. Pieaugušo vīriešu ir ap 1500, tātad – ap 350 komandām. Tas mazai valstij nav slikti, ņemot vērā, ka basketbols mums nav vienīgais sporta veids. Mans mērķis šogad ir ­basketbolam piesaistīt divreiz vairāk spēlētāju, un man ir arī idejas, kā to darīt.

– Kas palīdzējis 3 x 3 basketbolu Latvijā pacelt tik augstā līmenī? 

– 3 x 3 basketbola tradīcijas Latvijā ir jau ļoti senas. Atceramies, savulaik bija tāds adidas Streetball. Tas, ko 3 x 3 basketbolam devis Ghetto Basket, droši vien būs novērtējams tikai pēc desmit gadiem. Ir, protams, daudz izaicinājumu, kaut vai tas, ka iedzīvotāju skaits vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kas ir mūsu galvenā auditorija, ir samazinājies no 450 000 līdz 270 000. Kādreiz pie Kongresu nama savācās ap 900 komandu, bet tagad mēs uzskatām par labu ­rezultātu, ja savācam 120 komandu. 5. martā iznāca Ghetto Basket filma Ceļā no Ghetto uz olimpiādi, tur arī var redzēt, kā mums iet ar 3 x 3 basketbolu.

– Vasarā pasaules kausā vīru konkurencē Latviju pārstāvēs ierastā komanda – Nauris Miezis, Kārlis Lasmanis, Edgars Krūmiņš un Agnis Čavars?

– Es ļoti ceru. Lasmanim būtu jāpārtrauc sadarbība ar basketbola klubu Jūrmala, lai viņš varētu gatavoties olimpiskajām spēlēm 3 x 3 basketbolā. ­Puišiem ­pagaidām līdz galam nav saprotams, ko nozīmē gatavoties olimpiskajām spēlēm. Viņi vēlas paspēt visu, bet ir skaidrs, ka tā nevarēs.

– Trenēšanās 3 x 3 basketbolā ir atšķirīga no 5:5 basketbola? 

– Jā, jo 3 x 3 basketbolā spēle notiek uz puslaukuma, turklāt augstā intensitātē. Komandā ir četri spēlētāji, trīs nepārtraukti atrodas uz laukuma, līdz ar to rotācija notiek līdzīgi kā hokejā. 3 x 3 basketbolā nav, kā spēlējot uz lielā laukuma, kur tu spēlē un priecājies, ka tevi treneris nemaina. 3 x 3 basketbolā maiņa ir nepieciešama fiziski, jo tu skrien nepārtraukti. Turklāt tādi desmit minūšu sprinti ir vairāki dienā atkarībā no turnīra formāta. Es gan negribu apgalvot, ka 3 x 3 basketbolisti ir labāki par tiem, kas spēlē uz lielā laukuma. Biežāk ir tā – ja nevari realizēties spēlē pieci pret pieci, tu pārej uz 3 x 3 basketbolu.

– Šogad pirmo reizi pasaules kausā piedalīsies arī sieviešu komandas. Turnīrā jūnijā piedalīsies arī Latvijas 3 x 3 sieviešu izlase. Par puišiem viss ir skaidrs, bet kādas spēlētājas veidos sieviešu komandu?

– Šobrīd mēģinām saprast, no kā šo komandu varētu komplektēt. Drīzāk jāskatās nākotnē, jāsāk strādāt ar mazajām meitenēm. Meiteņu turnīru mums ir maz, parasti viņas ikreiz spēlē pret vienām un tām pašam pretiniecēm. Lai viņas vestu uz pasaules turnīriem, būtu jāiegulda visai lielas finanses. Turklāt puišiem entuziasms ir lielāks – viņi labprāt vasarā paskraida pa asfaltu, pamētā bumbu, pašapliecinās. Meitenēm tas nav tik aktuāli.

– Kas būtu jāizdara, lai vismaz vīriešu 3 x 3 komanda nākamgad dotos uz olimpiskajām spēlēm?

– Mums ir jāpiedalās pēc iespējas vairāk turnīros, jāved mājās punkti. Lai to darītu, protams, ir nepieciešams finansējums. Turklāt nepieciešams arī koordinators, kurš visu laiku sēž blakus komandai ar kalkulatoru un rēķina, kā varam iegūt pēc iespējas vairāk punktu. Nepietiks tikai ar to, ka spēlētāji skrien un spēlē. Ar to vien būs par maz.

– Cik komandu būs olimpiskajās spēlēs?

– Tikai astoņas. Tas nozīmē, ka Eiropā mums jābūt labāko augšgalā. Mums ļoti jācīnās ar krieviem, viņu ir 150 miljoni, mūsu – tikai 1,8. Viņiem mazajās pilsētās notiek daudz turnīru, 3 x 3 tradīcijas tur ir ļoti labas. 3 x 3 basketbols ir ļoti labs instruments, kā vispār piesaistīt jauniešus basketbolam. Uzskatu, ka skolu starpā jāspēlē 3 x 3 basketbols, 5 pret 5 basketbolam jābūt otrajā plānā. Visi taču zinām, ka daudzās klasēs pat nav piecu zēnu. Kāda tur var sanākt komanda? Tāpēc 3 x 3 basketbols būtu daudz interesantāks, un šādos turnīros varētu iesaistīt arī vairāk skolu.

Nauris Metnieks, Latvijas Basketbola savienības 3 x 3 basketbola koordinators

«Sieviešu konkurencē reitingā Latvija ieņem 18. vietu, un skaidrs, ka būs jāspēlē ar stiprām pretiniecēm. Ir iespēja ar labu spēli laukumā mainīt prognozes un uzlabot pozīcijas. Konkrētu sieviešu komandas sastāvu vēl nevaram nosaukt, bet esam uzrunājuši daudz spēlētāju. Tiks organizēts sagatavošanās posms, kur tiks atlasītas potenciālās kandidātes, lai nokomplektētu maksimāli spēcīgāko sastāvu. Sievietēm šī būs debija Pasaules kausā, un grūti kaut ko prognozēt. Skaidrs, ka pretinieces būs spēcīgas un pieredzējušas. Iekļūšana ceturtdaļfinālā būtu ļoti labs rezultāts.

Par vīriešu izlasi gribas domāt tikai labākās domas. Aizvadītajā gadā rezultāts – 5. vieta –  bija ļoti labs, un latiņa pacelta diezgan augstu. Ticu, ka mūsu basketbolisti ir izsalkuši pēc kā vairāk! Protams, viens no LBS šāgada galvenajiem uzdevumiem ir darīt visu, lai sekmētu Latvijas 3 x 3 basketbola izlases nokļūšanu olimpiskajās spēlēs.»

Teksts: Artis Kamals. Foto: basket.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Ģimenes spēks

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk