Dalīties „Latvija – Eiropas jaunatnes basketbola lielvalsts“

Latvija – Eiropas jaunatnes basketbola lielvalsts

2019. gada vasarā tikai Latvija būs pārstāvēta visu sešu Eiropas jaunatnes čempionātu A divīzijās un U19 Pasaules kausa izcīņās gan meiteņu, gan puišu konkurencē. Nekas tāds nav pa spēkam ne Spānijai, ne Francijai, ne Serbijai, ne Lietuvai.

Talanti, darbs un sacensību sistēma

Kopš 2005. gada, kad Eiropas jauniešu čempionātos ieviesa ikgadējos turnīrus trijās vecuma grupās, Latvijas puiši tikai vienu reizi izkrituši no A divīzijas. Rezultātu stabilitāte vairāk nekā 10 gadu garumā ir stāsts par Latvijas jaunatnes basketbola sistēmas kvalitāti. Pat teju katru gadu dzirdot izlašu treneru sūkstīšanos, ka mūsu jaunieši no Dienvideiropas komandu spēlētājiem atpaliek fiziskajā  briedumā, no lietuviešiem – auguma centimetros un svara kilogramos, no serbiem – individuālās meistarības spožumā, latvieši regulāri atrod iespējas ar uzviju kompensēt šos trūkumus.

Apmēram 5000 puišu, kuri regulāri trenējas sporta skolās, kā arī piedalās Latvijas Jaunatnes basketbola līgas rīkotajās sacensībās Eiropas mērogos, nav diez kāds rekordskaitlis, tomēr kvantitāte ir pietiekama, lai izsprauktos ­kvalitāte – talantu asniņi. Savukārt spēļu prakse, ko nodrošina LJBL kopā ar Latvijā savulaik aizsākto un tagad jau plašus starptautiskos mērogus sasniegušo Eiropas Jaunatnes basketbola līgu, mūsējiem sagādā bagātu spēļu pieredzi, kādu daudzās citās valstīs jaunieši iegūst tikai ap 20 gadu vecumu.

Kad 1 + 1 ir 3 un pat 4

Tieši laukumā gūtais rūdījums savienojumā ar Latvijas labāko treneru prasmi veidot komandu modeļus tā, lai maksimāli izmantotu trumpjus un noslēptu
mī­nusus, ir galvenie argumenti, kas Latvijai ļauj cienīgi turēties arī starptautiskajos meiteņu turnīros. Objektīvi vērtējot, sportiski motivētu un starptautiskajam spēļu līmenim sagatavotu jaunkundžu vecumā no 15 līdz 20 gadiem katru gadu pietiktu divām izlasēm, bet Eiropas čempionātos Latviju regulāri labi pārstāv trīs. Turklāt ceturto gadu pēc kārtas būs jāveido pat četras meiteņu izlases, jo Eiropas čempionātā izcīnītas augstas vietas un tiesības piedalīties arī Pasaules kausa izcīņā. Labākajām basketbolistēm vasaras laikā spēlēšana divos oficiālajos turnīros jau kļuvusi par normu, un šai ziņā absolūta līdere ir Digna Strautmane, kura sešos gados piedalījusies 10 jauniešu čempionātos.

Iespējams, ļoti aktīvā spēlēšana pusaudžu vecumā nav labākais risinājums, domājot par spēlētāju attīstības ilgtermiņa vajadzībām, un dažās detaļās jauniešu basketbola sistēma prasās pēc korekcijas. Bet labie rezultāti starptautiskajās sacensībās dod lielu ieguldījumu basketbola tēla veidošanā un jaunu spēku piesaistīšanā.

Ceram uz medaļām un zvaigznītēm

2019. gada jauniešu basketbola vasarai toni uzdos komanda, kas pērn karstākajā atvaļinājumu laikā spēja piepildīt Arēna Rīga tribīnes – 2000. gadā dzimušo puišu izlase, kas pēc 8 gadu pārtraukuma pārstāvēs Latviju U19 Pasaules kausa izcīņā. Latvijas meiteņu favorīts Artūrs Žagars un inteliģentais treneris Artūrs Visockis-Runbenis, Eiropas čempionāta laikā atmiņās paliekošus solonumurus izpildījušie Artūrs Kurucs un Valters Vēveris, enerģiskais cīnītājs Dāvids Vīksne, kurš atjaunojis gāzes avārijas sprādzienā cietušo veselību un atgriezies basketbola laukumā – šai komandā ir daudz personību, kuru gaitas pievērš uzmanību. Tā būs arī U19 Pasaules kausa izcīņā puišu komandām Krētas salā. «Negribam tikai piedalīties, gribam cīnīties par nopietniem mērķiem,» treneris Visockis-Rubenis, kā allaž, motivē savējos tiekties uz augstiem mērķiem.

Laiks rādīs, vai pērnajiem «sudraba puišiem» būs pa spēkam kāpt uz goda pjedestāla arī pasaules konkurencē, kurā bez tradicionāli stiprajiem eiropiešiem un amerikāņiem aizvien nopietnāk jāņem vērā arī Āfrikas un Āzijas komandu spēks. Bet medaļu cerību ziņā puiši nav vienīgie favorīti. Pēdējos divos gados Latvijas meitenes Eiropas čempionātos trīsreiz bijušas ceturtās, vienreiz – piektās un medaļu tuvums nepārprotami rosinājis apetīti spert vēl soli uz augšu. Tā šoreiz ietekmēs uzreiz trīs meiteņu izlašu ambīcijas – U18 un U20 komandām Eiropas čempionātā, bet U19 vienībai Pasaules kausa izcīņā.

Mūsu meitenes

Sapņus realitātei tuvinājusi spēlētāju karjeras attīstība gan ārzemēs, gan tepat Eiropā. Luīze Šepte (19) jau debitējusi pieaugušo valstsvienībā un krāj pieredzi ASV studentu basketbolā, kurā veiksmīgi iekļāvušās arī Janete Rozentāle (19), Marianna Kļaviņa (20), Sabīne Lipe (20) un Aleksa Gulbe (19). Māra Mote (18) TTT Rīga sastāvā jau debitējusi Eirolīgā, bet Nikolai Ozolai (19) to izdarīt neļāva tikai savainojums. Laura Meldere (17) un Alise Markova (18) iejutušās Itālijas jaunatnes sistēmā, bet Jete Nulle (18) ir viena no TTT Rīga junioru komandas līderēm. Ja neiztraucēs savainojumi un treneriem izdosies koleģiāli sadalīt spēlētājas starp vairākām ieinteresētajām izlasēm, šogad Latvijai ir pa spēkam cīnīties par visaugstākajām vietām visos trijos turnīros. Tāpat kā U18 puišu izlasei.

Izveidot komandu 

Kā allaž, lielais nezināmais ir U16 izlašu izredzes. Šajā vecumā jāņem vērā gan starptautiskās debijas rosinātais papildu stress, gan miglainais starptautiskais konteksts konkrētā gadagājuma konkurencē. Priekšteču panākumi un basketbola lielvalsts statuss negarantē augstāko kvalitāti katru gadu. Savukārt kādā nebasketbola valstī pēkšņi var izrādīties sadzimušas uzreiz vairākas zvaigznes. Šai ziņā īpašs izaicinājums ir puišu izlases treneriem ar pieredzējušo Agri Galvanovski priekšgalā – no vairāku sporta skolu līderiem jāizveido vienota KOMANDA, bērnu basketbola vietā mācot vīru spēles pamatus. Meitenēm ir labāka situācija, jo Latvijas Basketbola savienība jau septīto gadu īsteno īpašu U16 izlases atbalsta pro­grammu, nodrošinot komandai iespēju visā sezonas garumā spēlēt pieaugušo konkurencē Latvijas – Igaunijas līgā. Tur iegūtā pieredze ar uzviju kompensē zaudējumu rūgtumus un, satiekoties ar vienaudzēm, latvietes ir gana sagatavotas un rūdītas. Ne velti U16 izlase divreiz izcīnījusi tiesības spēlēt U17 Pasaules kausa izcīņā, un arī šogad perspektīvas ir cerīgas. Gan visai komandai, gan tās līderēm Elizabetei Bulānei, Vanesai Jasai un Nikolai Priedei. Vārdi, kurus ir vērts iegaumēt.

Latvijas basketbola jaunatnes izlašu karstā vasara

29.06.–07.07.
U19 PK, puiši

06.–14.07.
U18 EČ, meitenes

13.–21.07.
U20 EČ, puiši

20.–28.07.
U19 PK, meitenes

27.07.–04.08.
U18 EČ, puiši

03.–11.08.
U20 EČ, meitenes

09.–17.08.
U16 EČ, puiši

22.–30.08.
U16 EČ, sievietes

Teksts: Guntis Keisels, basket.lv.  Foto basket.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

3 x 3 uz Tokiju

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk