Aizvadītās nedēļas nogale bijusi īpaši spēcīga. Valmieras maratonā Dmitrijs Serjogins pilno maratona distanci veica ar otro labāko finiša laiku, kāds jebkad sasniegts Valmieras trasē, Reinis Nitišs kļuva par Eiropas čempionu rallijkrosa Supercar ieskaitē un uzvarēja Neste World RX of Latvia posmā, bet Berlīnē tika uzstādīts jauns pasaules rekords vīriešiem maratona distancē.
Dažādas aktivitātes 45. Berlīnes maratonā notika jau no 9. septembra, bet svētdien, 16. septembrī, norisinājās galvenie starti. Šogad sacensības, kuras nes jaunu pasaules rekordu slavu, pulcēja ap 62 tūkstošiem dalībnieku no 133 valstīm, tostarp arī sīkstākos garo distanču cienītājus no Latvijas.
Berlīne – pasaules rekordu magnēts
Šā gada skrējiens ieiet vēsturē ar jaunu pasaules rekordu maratonā vīriešiem. Tas patlaban pieder 33 gadus vecajam kenijietim Eliudam Kipčogem (2:01:39), kurš Berlīnes maratona finiša zonu šķērsoja, kļūstot par pirmo skrējēju vēsturē, kurš 42 195 metru garo distanci spējis veikt ātrāk nekā divās stundās un divās minūtēs. Iepriekšējo rekordu 2014. gadā turpat Berlīnē sasniedza viņa tautietis Deniss Kimeto. Jaunais rekordists medijiem atzinis, ka viegli nav gājis, bet viņš stipri ticējis iepriekš izveidotajam plānam, pēc kura virzījies, un ir gandarīts, ka ar trešo mēģinājumu izdevies ierakstīt savu vārdu pasaules maratona vēsturē.
Otrais šajā svētdienā maratona distanci pieveica arī kenijietis Amoss Kipruto (2:06:23).
Zīmīgi, ka pēdējos 11 gados pasaules rekordi maratonā vīriešu konkurencē pārrakstīti tieši Berlīnes maratonā:
30.09.2007. Berlīne: Haile Gebreselasijs (Etiopija) 2:04:26,
28.09.2008. Berlīne: Haile Gebreselasijs (Etiopija) 2:03:59,
25.09.2011. Berlīne: Patriks Makau Musjoki (Kenija) 2:03:38,
29.09.2013. Berlīne: Vilsons Kipsangs (Kenija) 2:03:23,
28.09.2014. Berlīne: Deniss Kimeto (Kenija) 2:02:57,
16.09.2018. Berlīne: Eliuds Kipčoge (Kenija) 2:01:39.
Starp sievietēm veiksmīgākais finiša laiks šogad japānietei Gledisai Čerono (2:18:11), kas gan nav jauns pasaules, bet Berlīnes maratona trases rekords gan.
Latviešu starti
Ik gadu septembrī pēc jauniem personiskajiem rekordiem dodas arī latvieši. Šis gads īpašs ar to, ka Berlīnes maratons norisinājās vienā dienā ar skriešanas seriāla Bigbank Skrien Latvija septīto posmu Valmierā. Valstī spēcīgāko skrējēju izvēle par labu pasākumam Vācijā deva iespēju mājās palikušajiem tikt pie augstākām vietām, bet aizbraukušajiem – gūt jaunas emocijas, pieredzi un gandarījumu pasaules līmeņa sacensībās. Ar šādām sajūtām mājās atgriezusies arī viena no līderēm un regulāri uz Bigbank Skrien Latvija goda pjedestāla apbalvotā Karīna Helmane-Soročenkova (2:44:49): “Mājup uz Latviju braucu ar krietnu motivācijas devu un jauniem mērķiem. Pilnībā izbaudīju pasākuma gaisotni – fantastiska trase, sacensību organizācija un līdzjutēji. Noteikti vēlētos Berlīnē skriet vēl, varbūt pat nākamajā gadā.” Šis Karīnai bijis īpašs skrējiens, un iedvesma jaunām virsotnēm ir pamatota: “Berlīnē skrēju pirmo reizi, kā arī šis bija mans pirmais maratons ārpus Latvijas. Lai gan distances otrajā pusē gāja grūtāk, kopumā veicās labi! Biju cerējusi personīgo rekordu labot par piecām minūtēm, bet izdevās pat par desmit! Nebiju domājusi, ka varētu noskriet tik labi!”
Savukārt ātrākā latvieša godu starp vīriešiem 2018. gada Berlīnes maratonā nes Reinis Tops (2:34:29), kurš arī lauzis savu līdzšinējo labāko sniegumu 42 kilometru distancē: “Pēc samērā neveiksmīgajiem sezonas sākuma startiem Hannoveres pusmaratonā un Stokholmas maratonā bija patīkami atgūt pašapziņu, ka varu progresēt un būt ātrs. Visus sezonas startus un treniņus biju pakārtojis Berlīnei, tāpēc ir divkāršs gandarījums, ka viss izdevās. Šķiet, ka pirmo reizi maratonu, kuru skrēju uz rezultātu, pieveicu bez ievērojamiem kritumiem un vājuma brīžiem, jo pēdējos divos kilometros spēju kāpināt tempu un tie bija visātrākie visā maratonā. Ieguldītais lielais darbs treniņos un pareizi izplānotā sacensību dienas stratēģija atmaksājās. Berlīnes maratons noteikti ir rekordiem pateicīgs un ātrs. Tomēr no trases maz ko atceros – ļoti koncentrējos uz tempu, sajūtām un skriešanu, un nebija laika daudz skatīties apkārt. Gaisotne, kā jau tik lielā maratonā, neaprakstāma, un, protams, bija iespaidīgi skriet Eliuda Kipčoges pasaules rekorda pēdās – brīdī, kad, vēl trasē esot, uzzināju par rekorda krišanu, pār muguru pārskrēja skudriņas. Šo maratonu noteikti iesaku kādreiz noskriet, ja rodas tāda iespēja.”
Varbūt nākamajā gadā tu arī?
Reģistrācija 46. Berlīnes maratonam, kas notiks 2019. gada 28. un 29. septembrī, tiks atklāta šajā oktobrī. Starp sacensību disciplīnām ir ne vien klasiskā maratona distance, bet arī inline skrituļošana, atsevišķas sacensības paredzētas arī dalībniekiem ratiņkrēslos (wheelchair, handbike). Vairāk par reģistrācijas noteikumiem pasākumam lasi šeit.