Dalīties „Ģimenes spēks“

Ģimenes spēks

Šis nebūs stāsts par ģimenēm, kas kopā ar saviem bērniem pagalmā paspārda bumbu vai dodas mežā paskriet krosiņu. Šis ir stāsts par brāļiem un māsām, kas ar sportu nodarbojas profesionāli.

Ģimene tiekas laukumā

Pasaules sportā piemēru, kad laukumā satiekas brālis pret brāli vai māsa pret māsu, netrūkst. Tenisa kortos viena otras serves nereti atņem māsas Serēna un Venusa Viljamsas, NBA laukumos tiekas brāļi Marks un Pols Gazoli un Stefans un Sets Kariji, NHL daudzus gadus vienā maiņā nospēlēja brāļi Sedīni, bet biatlonā ne reizi vien plecu pie pleca pa mērķiem šāvuši norvēģu biatlonisti Juhannes Tinjess un Tarje Bē. Kad Tarje Bē 2011. gadā ieguva pasaules kausu, viņš teica: «Pagaidiet, kad sāks startēt mans jaunākais brālis ­Juhannes!»

Brāļa pēdās

Arī Latvijā šādu piemēru netrūkst, un zināmākie radinieki noteikti ir hokejā un basketbolā. Savulaik Dinamo Rīga vienlaikus spēlēja pat trīs brāļi – Miķelis, Krišjānis un Jēkabs Rēdlihi. Kopā uzspēlējuši arī brāļi Rihards un Roberts Bukarti. Hokeju spēlē arī brāļi Artūrs un Edgars Kuldas un Teodors un Roberts Bļugeri, un viņi noteikti nav vienīgie radinieki, kas profesionāli nodarbojas ar hokeju. Skeletonā brāļi Martins un Tomass Dukuri jau kļuvuši par leģendām. Kamaniņu sportā jau daudzus gadus sekojam līdzi neatraujamajam brāļu Andra un Jura Šicu tandēmam. Leģendārais sporta ­žurnālists un komentētājs Anatolijs Kreipāns uzskata – tas, ka brāļi un māsas nodarbojas ar vienu un to pašu sporta veidu, nav nekas pārsteidzošs: «Visbiežāk notiek tā, ka vecākais brālis ar kaut ko sāk nodarboties un jaunākais skrien viņam līdzi. Citreiz vecākais brālis par to apvainojas, piemēram, biatlonā brāļiem Simonam un Martēnam Furkadiem attiecības bija mazliet saspīlētas – Simons uz savu jaunāko brāli bija mazliet apvainojies, jo viņš strauji kļuva par viņu pārāks»

Sports ir asinīs

Ar brāļiem un māsām piemēru ir daudz, tomēr ne vienmēr abiem izdodas vienādi veiksmīga karjera. Piemēram, hokejista Mārtiņa Karsuma māsa savulaik bija visai laba augstlēcēja. Mārtiņš ­spēlēja hokeju, un arī māsa vēlējās nodarboties ar kādu sportu. «Tas ir pozitīvi, ka jaunākie vēlas sekot saviem brāļiem un māsām, un, pat ja nekļūst par profesionālu sportistu, vismaz aktīvi nodarbojas ar sportu. Šāda ķēdīte nereti pāriet no paaudzes paaudzē,» komentē Kreipāns. Ir arī vairāki spīdoši tandēmi, piemēram, jaunās biatlona cerības māsas Sanita un Sandra Buliņas, kuras turklāt ir dvīnes. Arī biatlonista Inga Dekšņa jaunākais brālis Kristaps ir pievērsies biatlonam un startē jauniešu sacensībās. Šķēpmetēja Zigismunda Sirmā māsa Katrīna arī nodarbojas ar šķēpmešanu, turklāt nesen izmēģinājusi spēkus arī jaunā bobsleja disciplīnā – monobobslejā. Šorttrekā Latviju šobrīd pārstāv divi brāļi – Kārlis un Roberts Krūzbergi.

Stimuls būt labākam

Basketbolā ilgus gadus zināmākie brāļi bija Sandis un Kristaps Valteri, kuri, visticamāk, zinot, ka viņu tēvs ir viens no Latvijas visu laiku labākajiem basketbolistiem Valdis Valters, pat nedrīkstēja apsvērt domu nodarboties ar kādu citu sporta veidu. Savulaik ar elegantiem caurgājieniem skatītājus priecēja Armands Šķēle, bet šobrīd to dara par viņu deviņus gadus jaunākais brālis Aigars Šķēle. Visticamāk, arī Artūrs Kurucs, vērojot sava brāļa Rodiona varēšanu NBA laukumos Bruklinas Nets komandas sastāvā, sapņo tieši par to pašu. Un pavisam noteikti viens otru tikai labāku ­padarījuši arī basketbolisti Bertāni.

«Skaidrs, ka brāļiem Dāvim un Dairim Bertāniem basketbolā dueļi bija ne pa jokam! Bērnībā kaut dažu gadu starpība ir jūtama, un jaunākajam noteikti bija stimuls vecāko spēlē pārspēt. Un tā tam arī ir jābūt! Arī Latvijas basketbola izlases kapteiņa Jāņa Blūma vecākais brālis Saldū spēlē basketbolu. Saprotams, ka Jānim jaunībā gribējās viņu pārspēt, un, kas zina, varbūt Jānis bez brāļa palīdzības neizaugtu par lielisku basketbolistu,» nobeidz Anatolijs Kreipāns, vēlreiz apstiprinot to, ka brāļos un māsās ir spēks. 

BRĀĻI BERTĀNI

Sports: basketbols

Dāvis: 26 gadi

Augums: 208 cm

Dairis: 29 gadi

Augums: 193 cm

BRĀĻI DUKURI

Sports: skeletons

Martins: 35 gadi

Tomass : 38 gadi

Māsas Buliņas

Sports: biatlons

Sanita: 18 gadu

Sandra: 18 gadu

Teksts: Artis Kamals. Foto: LOK arhīvs un bobslejs.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Bērni ringā

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk