Dalīties „Godīgas spēles vērtība jāieaudzina jau bērnībā“

Godīgas spēles vērtība jāieaudzina jau bērnībā

Trešdien, 10. aprīlī, Starptautiskajā dienā par tīru sportu, tika aizvadīta pirmā Antidopinga konference. Latvijas Universitātes Dabaszinātņu centrā bija pulcējušies sporta speciālisti, eksperti un treneri un visas dienas garumā diskutēja par tīra sporta ideju plašākā skatījumā. Lai gan tēma tika aplūkota no dažādiem aspektiem, par visa pamatu konferences dalībnieki un vieslektori atzina ideju, ka vērtība par godīgu spēli jāieaudzina jau bērnībā.

Konferences moderators bija sporta žurnālists Dāvids Ernštreits, ar prezentācijām un diskusijās piedalījās vairāki jomas profesionāļi – ministriju un sporta institūciju pārstāvji, sportisti, sporta psihologi, profesori un ārsti – Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta pārstāvis Edgars Severs, Eiropas Padomes Antidopinga konvencijas sekretāre Liene Kozlovska, Latvijas Kamaniņu federācijas treneris, mehāniķis Mārtiņš Rubenis, Latvijas Antidopinga biroja vadītājs Mārtiņš Dimants, bobslejists, treneris Daumants Dreiškens,  RSU profesors Oskars Kalējs, Latvijas Hokeja federācijas pārstāvis Kaspars Eihe un citi. Uzklausot dažādus  viedokļus, tika meklēti risinājumi, lai kopīgi cīnītos ar izaicinājumiem.

Latvijas Antidopinga birojs pastāv nepilnu gadu.  “Birojs ir izveidots labākajā laikā, kad Eiropā šādas institūcijas jau ir nostabilizējušās, uzkrājušas pieredzi un gatavas dalīties tajā,” uzsver Eiropas Padomes Antidopinga konvencijas sekretāre L. Kozlovska.

TREŠĀ DAĻA LATVIEŠU UZSKATA, KA IR SLIKTĀ FIZISKAJĀ FORMĀ (SKDS, 2019)

Interesanti un diskusijas raisoši bija arī pētījumu centra SKDS no 2018. gada nogales līdz 2019. gada februārim veiktā pētījuma rezultāti par sabiedrības un sportistu attieksmi pret dopingu un vērtībām, ko gūstam sportā un audzinām bērnos.

Tika aptaujāti pusotrs tūkstotis 18–64 gadus veci Latvijas iedzīvotāji. Interneta aptaujā respondenti atbildēja uz jautājumiem par savu fizisko aktivitāti, dopinga lietošanu un vērtībām. Saskaņā ar pētījumu 41 % aptaujāto apgalvoja, ka regulāri nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm. Populārākās no tām ir vieglatlētika, peldēšana un riteņbraukšana. Populārākie iemesli, kāpēc sportot, ir veselības nostiprināšana, labsajūta un svara samazināšana. Savukārt, vaicājot par aizliegtajām vielām, sabiedrība savas zināšanas par to novērtē kā nepietiekamas. Tomēr 6 % respondentu atklājuši, ka tās ir apzināti lietojuši, un 1 % to turpina darīt. Pārliecinošs ir sabiedrības viedoklis par dopingā pieķertajiem – divas trešdaļas aptaujāto uzskata, ka šāda rīcība būtu bargi jāsoda. Vienisprātis respondenti ir arī par vērtību ieaudzināšanu jaunajos sportistos, un kā galvenā īpašība tiek minēta godīgums.

Līdzīgā aptaujā tika iesaistīti arī profesionāļi un Latvijas labākie sportisti, no kuriem ceturtā daļa nejustos pārāk vainīgi, ja lietotu aizliegtās vielas.  Piektā daļa respondentu uzskata, ka antidopinga noteikumi ir pārāk sarežģīti.

VECĀKU RĪCĪBA – EFEKTĪVĀKAIS IETEKMĒŠANAS VEIDS BĒRNA PIRMAJOS 10 DZĪVES GADOS

Konferencē piedalījās arī sporta psihologi – Aleksandrs Astafičevs un Jānis Grants. Abi eksperti detalizēti analizēja, kā tīra sporta ideja iesakņojas un kā to ieaudzināt jaunajos sportistos. Arī to, kāda ir vecāku loma. “Vecāku uzvedība maču laikā traucē pašiem jaunajiem sportistiem un treneriem. Rodas jautājums, vai vecāki izprot savu lomu, bērna sporta dzīves procesu virzībā,” jautā profesionāļi.

J. Grants akcentēja, ka tieši bērnībā vecāki bērniem ir lielākā autoritāte un, kopīgi ar bērnu sportojot, priecājoties par viņu sasniegumiem, tiek veidots pozitīvs priekšstats par sportu. Īpaši svarīgi ir ievērot, kas padodas labi, un atbalstīt bērnu, bet jāizvairās no koriģēšanas un kļūdu norādīšanas. Tāpat abi speciālisti uzsvēra: ja no bērnības tiek ieaudzināts godīgums, tad vēlāk, pieņemot lēmumus, tīra sporta ideja ir pašsaprotama un dabiska un dopinga lietošana būs pretrunā ar jaunā sportista dzīves uztveri.

VAIROT SABIEDRĪBAS INFORMĒTĪBU UN IZPRATNI

Pirmā Antidopinga konference tika organizēta ar mērķi vairot sabiedrības informētību un veicināt iesaistīto pušu izpratni par sadarbības nozīmību. Konference tika organizēta sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Sporta federāciju padomi un Rīgas Stradiņa universitāti.

Teksts: Sintija Melne

Foto: Latvijas Antidopinga birojs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

RAMONA SALMIŅA: LAIME IR MŪSOS PAŠOS

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk