Ziemas sporta baudīšanas laiks vairs nav aiz kalniem. Skaidrs ir viens – lai slēpošanas ceļojums sagādātu īstu baudu, jāizvēlas pareizais aprīkojums. To iegādāties ir ļoti vienkārši, ja vien izvēlas Sportland veikalā.
Sportland veikalos kalna slēpošanas entuziasti varēs atrast gan apģērbu, gan zābakus, gan slēpes, kā arī daudz ko citu, kas nepieciešams kalnos. Iegādājoties slēpošanas aprīkojumu, viens no grūtākajiem uzdevumiem ir atrast atbilstošākos zābakus. Ja pats neproti izvēlēties, ļauj, lai klientu apkalpotājs tev palīdz, un tev jābūt godīgam, novērtējot savas spējas, jo tikai tā varēsi izdarīt labāko izvēli. Zābakus gatavo dažāda stingruma: jo dārgāki, jo stingrāki. Skala ir 65–160. Vīriešu zābaku stingrums ir diapazonā 90–110, sieviešu: 70–90.
Sportland veikalos atrodami ļoti dažādi zābaku modeļi: gan ar iešanas funkciju, gan paredzēti lēkšanai, t. i., ar trieciena slāpēšanas funkciju. Protams, veikalos ir plašs sortiments all-mountain un slaloma zābaku.
Vairumu Sportland veikalos nopērkamo zābaku var pielāgot atbilstoši kājai. Tam ir domātas speciālas krāsnis un tehnoloģija, pēc kuras pielāgot zābaku cilvēka kājas formai.
Slēpju izvēle atkarīga no mērķa
Sportland atradīsiet Head, K2 un Salomon slēpes, no kurām ikviens varēs izvēlēties sev piemērotas. Head ir pasaulē labākais slaloma zīmols, ap 70% medaļu tiek izcīnītas tieši ar šā zīmola slēpēm. K2 ir pazīstams freeride un freestyle zīmols. Turklāt, tā kā šīs slēpes paredzētas galvenokārt jauniešiem, to cena ir visai draudzīga. Salomon ir lielākais kalnu slēpošanas aprīkojuma ražotājs, tas piedāvā visu aprīkojuma klāstu, arī augstas kvalitātes zābakus, ķiveres, brilles, apģērbu u. c. Uzņēmuma izstrādājumu attīstīšana notiek galvenajā birojā Francijā, tāpēc viņu piedāvājums ir vislabākajā iespējamajā līmenī.
Slēpju izvēlē pastāv tas pats noteikums, kas ar zābakiem, – nepārvērtē savas spējas. Distanču slēpošanā arī amatieris vai iesācējs, ieguldot vairāk naudas, var dabūt labāku aprīkojumu, bet kalnu slēpošanā tas tā nenotiek. Tiesa, jo dārgākas slēpes, jo vairāk tehnoloģiju, taču arī spējām un pieredzei jābūt tajā pašā līmenī. Amatierim nevajadzētu izvēlēties pārāk stingrus zābakus vai platas freeride slēpes, jo viņš vienkārši nespēs tikt galā. Ērtākam nobraucienam labāk izvēlēties all-mountain slēpes, ar kurām jebkuros apstākļos var ērti izbaudīt braucienu. Kad iegūta pieredze, var jau domāt par konkrētas kategorijas slēpēm. Uz stiprinājumiem gan nevajadzētu taupīt. Jārēķinās, ka to cena var sastādīt pat pusi slēpju cenas.
Nūjas palīdz noturēt līdzsvaru
Nūjas no visa aprīkojuma laikam izvēlēties ir visvieglāk. Tās vajag veikalā paņemt rokās un skatīties – vai apakšdelms pret zemi ir 90 grādu leņķī. Freestyle nūjas var būt īsākas. Arī uz nūjām attiecas likums – jo dārgākas, jo labākas. Noteicošais ir materiāls. Vispārīgi tās tiek būvētas tā, lai, slēpotājam krītot, tās drīzāk salūst, nekā ievaino cilvēku.
Kādu papildaprīkojumu izvēlēties?
Kalnu slēpošanas aprīkojumā noteikti ietilpst arī ķivere un brilles. Ķiverei ērti jāpiegulst galvai, tā nedrīkst uz galvas kustēties. Zem labas ķiveres cepure nav vajadzīga, tās vietā ir odere. Ja ir ļoti auksts, zem ķiveres var vilkt slēpošanas masku.
Arī brilles sen vairs nav tikai moderns aksesuārs, bet gan nopietns aizsardzības līdzeklis. Alpos vajadzētu lietot vidēji augstas UV aizsargspējas brilles un, ja iespējams, divu veidu: vienas caurspīdīgas vai dzeltenas, bet otras tumšas. Pievērs uzmanību ventilācijas īpašībām un tam, vai tās der pie ķiveres, ņem vērā, ka kalnos nebūtu labi, ja ik pēc desmit minūtēm būtu jātīra nosvīdušās brilles.
Vēl kalnos būtu noderīgs speciāls zem apģērba velkams muguras aizsargs vai īpaša kalnu slēpošanas mugursoma, kas aizsargā muguru kritiena gadījumā.
Teksts: Marta Vasarika
FOTO: no publicitātes materiāliem