Dalīties „Kā izvēlēties skriešanas apavus?“

Kā izvēlēties skriešanas apavus?

Pavasaris ir laiks, kad sarosās arī skriešanas entuziasti – gan profesionāļi, gan iesācēji. Kā vieniem, tā otriem nepieciešami labi un kvalitatīvi skriešanas apavi.


 
Svarīgs segums, pa kuru plānots skriet
Nike+ Run Club treneris un skrējējs Arnis Ozoliņš norāda, ka, izvēloties apavus skriešanai, jāņem vērā vairāki faktori, tai skaitā, pa kādu segumu ir plānots skriet. “Ja pārsvarā paredzēts skriet pa asfaltu jeb cietu segumu, tad noteikti jāizvēlas apavi ar lielāku amortizāciju, lai nebūtu liels trieciens uz ceļgaliem, muguru un ķermeni kopumā, tādējādi mazinot iespējamo traumu risku,” stāsta Arnis. Savukārt, ja skriešana paredzēta galvenokārt pa mežu vai gar jūras krastu, kur segums ir mīkstāks un sniedz dabisko amortizāciju, tad apavi var būt cietāki. “Skrienot pa mīkstākiem segumiem, būtiskāka ir saķere, tāpēc bieži vien skrējēji izvēlas krosa skriešanas apavus, jo tiem ir agresīvāks protektors, kas nodrošina labāku saķeri. Tāpat krosa apavu modeļiem ir arī stingrāka un izturīgāka virsdaļa. Bieži vien tiem ir iestrādāti papildus stigrāku materiālu pārklājumi, un arī elpojošais sietiņmateriāls virsdaļā mēdz būt no stingrāka materiāla, lai, piemēram, skrienot pa mežu un saskaroties ar kādu zaru, apavi nesaplīstu un nodrošinātu pilnvērtīgu kalpošanas laiku,” tā Nike+ Run Club treneris.


Jo kvalitatīvāki apavi, jo lielāks komforts
Neatkarīgi no tā, vai skriešanas apavus izvēlas profesionāls skrējējs vai iesācējs, Arnis norāda, ka augstāka līmeņa apavi sniegs lielāku komfortu skriešanai. “Kopumā visiem skriešanas apaviem galvenās īpašības ir amortizācija, vieglums un elpotspēja, un augstāka līmeņa apaviem šīs īpašības tiks nodrošinātas ar labākiem, vieglākiem, efektīvākiem materiāliem un tehnoloģijām.” Runājot par cenu kategorijām dažādiem apaviem, tad skriešanas apavi līdz 80 EUR ir 1. līmeņa apavi, 80-120 EUR – 2. līmeņa, bet visaugstākā līmeņa modeļi būs virs 120 EUR. Jo augstāks līmenis, jo tajos vairāk izmantoti vieglāki materiāli un labāki tehnoloģiskie risinājumi.
Vēl skriešanas apavus var iedalīt pēc treniņu veida – ikdienas krosam/skrējienam, tempa skrējienam vai sacensībām. “Tempa skrējienu un sacensību apavi parasti būs vieglāki, nedaudz cietāki, bet atsperīgāki. Nike augstākā līmeņa modeļi iedalās arī pēc komforta. Vieglam un atsperīgam skrējienam vairāk būs piemēroti visi skriešanas apavi ar Nike Zoom gaisa spilvena amortizācijas tehnoloģiju, bet mīkstākam,
amortizējošam un plūstošam skrējienam būs piemēroti visi apavi, kas radīti uz React putu materiāla amortizācijas teholoģijas bāzes. React amortizācijas tehnoloģijas apavi ir ļoti viegli un amortizējoši, kas sniegs lielisku komfortu, skrienot pa cietu segumu. No React sērijas šīs sezonas aktuālākais modelis ir Nike React Infinity Run, kas ir ne tikai amortizējošs un komfortabls, bet arī vienlaicīgi stabils, tāpēc, ja skrējējam ir nepieciešama pēdas stabilitāte skriešanas laikā, tad šie apavi to sniegs, tai pat laikā nezaudējot komfortu. No Zoomkategorijas visuniversālākie apavi, kas būs piemēroti kā ikdienas krosam, tā tempa skrējienam, ir Nike Zoom Pegasus 36, un jūnijā jau būs pieejams jaunais Nike Zoom Pegasus 37 – šie modeļi sniegs gan nepieciešamo amortizāciju skrienot pa cietu segumu, gan saķeri skrienot pa mežu, kā arī atsperīgumu skrienot tempa skrējienus. Garākiem skrējieniem noderēs vēl papildus amortizācija, tādēļ īpaši piemērots būs Nike Zoom Vomero 14 modelis, jo tam ir papildus iestrādāts putu materiāla starpzoles pildījums labākai amortizācijai, kas noderēs ilgstoši skrienot pa cietu segumu. Savukārt, ja ir nepieciešami ideāli tempa skrējienu apavi, kurus var arī izmantot kā sacensību apavus, tad es ieteiktu Nike Zoom Fly 3modeli, kas sniegs nepieciešamo atsperīgumu,” iesaka Arnis Ozoliņš.

Jaunus apavus nepieciešams “ieskriet”
Arnis uzskata, ka skriešanas apavos galvenais ir justies ērti, tādēļ iesaka veikalā uzvilkt visa veida modeļus – gan atsperīgākus, gan amortizējošākus, un tad saprast, kāda veida apavi vairāk patiktu un būtu piemērotāki. “Nereti, nopērkot jaunus apavus, gribas vecos likt uzreiz plauktā un uzreiz pilnvērtīgi trenēties jaunajos apavos. Dažkārt jauni apavi pat var kalpot kā motivācija uzreiz uzstādīt kādu rekordu – noskriet pirmo reizi 10 vai 20 kilometrus, un tieši tā ir visbiežāk pieļautā kļūda. Jaunus apavus ir nepieciešams “ieskriet”, lai ķermenis pie tiem pakāpeniski pierastu. Pretējā gadījumā var rasties kāda trauma vai diskomforts. Piemēram, ja cilvēks visu laiku ir skrējis ar apaviem ar balstu, bet jaunos izvēlas amortizējošākus, tad arī piezemēšanās un atspēriena pēdas leņķis var nedaudz mainīties. Ķermenis būs pieradis skriet vienā veidā, bet ar jaunajiem apaviem var mainīties skriešanas stils vai slodze uz ķermeni, kā rezultātā var nedaudz vairāk sākt strādāt kāda cita saite vai muskulis, tādējādi to būs vieglāk pārslogot un iegūt jaunas traumas. Tāpēc es iesaku pirmo reizi apavus uzvilkt vai nu izejot pastaigā vai skrienot mierīgu krosu. Un pirmās 10-14 dienas treniņos vajadzētu mainīt jaunos un iepriekšējos apavus, lai ķermenis pakāpeniski pierod pie jaunajiem apaviem,” iesaka Arnis Ozoliņš.

Teksts: Liene Pālēna

 

❗️IEPĒRCIES E-VEIKALĀ ❗️⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Sargā sevi un apkārtējos – iepērcies Sportland e-veikalā ar -25% ATLAIDI! Bezkontakta iepirkšanās ⁣neizejot ārā no mājām ar piegādi Tev ērtā pakomatā vai ar kurjeru līdz pat mājas durvīm!⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

 

Komentāri

  1. Antra Paegle

    Labdien man nepieciešami sporta apavi ar amortizāciju lai nebūtu trieciens uz muguru staigājot nejokot 43 izmērs , ko variet piedavat?

  2. Antra Paegle

    Nūjojot

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Dodies dabā jebkuros apstākļos

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk