Slikts ir karotājs, kas nevēlas kļūt par ģenerāli. Līdzībās runājot, jebkura basketbolista sapnis kopš brīža, kad rokās paņemta oranžā bumba, ir nokļūt pasaules basketbola mekā jeb Nacionālajā Basketbola asociācijā (NBA). Vairumam basketbolistu sapnis par NBA tā arī paliek neizsapņots. Viens no veidiem, kā vismaz pietuvināties spēlēšanai pasaules spēcīgākajā līgā, ir tikt draftētam. Bet ko īsti nozīmē NBA drafts?
Drafts kā loterija
Pirmā profesionālā sporta līga, kas izlēma, ka komandas jaunos spēlētājus varēs izvēlēties īpašā ceremonijā, bija Amerikas Nacionālā Futbola līga (NFL). 1947. gadā šo praksi pārņēma arī NBA. Drafts nozīmē, ka konkrēts klubs ir rezervējis tiesības uz sportistu.
Pašlaik NBA spēlē 30 komandas, un ik gadu jūnija beigās ikgadējā drafta ceremonijā katra komanda var izvēlēties divus jaunos spēlētājus. Kopš 1985. gada regulārās sezonas vājākās komandas piedalās īpašā drafta loterijā par tiesībām pirmās izvēlēties labākos spēlētājus. Agrākie noteikumi paredzēja, ka pirmā izvēle ir līgas vājākajai komandai. Tomēr komandām, kurām vairs nebija izredzes cīnīties par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs, šī iespēja radīja vēlmi rīkoties nesportiski, proti, speciāli pēc iespējas vairāk zaudēt spēlēs, lai draftā varētu pirmās izvēlēties jaunos, daudzsološos spēlētājus.
Šābrīža noteikumi paredz – iepriekšējās sezonas četrpadsmit vājākās komandas piedalās speciālā loterijā, kas līdzinās jebkurai bumbiņu loterijai televīzijā. Uz četrpadsmit bumbiņām ir uzrakstīti skaitļi, un no tām tiek izlozētas četras bumbiņas, kas kopumā var veidot 1000 dažādas skaitļu kombinācijas. Sistēma izveidota tā, lai līgas vājākajai komandai ir vislielākās izredzes uzvarēt loterijā un iegūt tiesības pirmajai izvēlēties spēlētāju, proti, vājākajai komandai (pērn tā bija Bruklinas «Nets») ir piešķirti 250 skaitļu varianti. Otrai vājākajai ‒ 199 (Fīniksas «Suns»), bet četrpadsmitajai komandai, kas ir stiprākā no vājākajām (pērn – Maiami «Heat»), ‒ tikai pieci varianti no 1000, līdz ar to arī vismazākās izredzes uzvarēt drafta loterijā. Šāda loterija mazina komandu vēlmi finišēt līgas pēdējā vietā. Tiesa, loterijā tiek izlozētas tikai komandas, kas veiks pirmās trīs izlozes, ‒ pārējās komandas tiek sarindotas pēc pērnās sezonas rezultātiem. Vairums komandu ir noskatījušas vienu un to pašu spēlētāju – izteiktāko līderi –, tāpēc vēlme uzvarēt loterijā ir liela. Komandas ar drafta izvēles vietām drīkst mainīties un to aktīvi piekopj. Piemēram, Bruklinas «Nets», lai gan tā uzvarēja loterijā, savu izvēli pēc iepriekšējas vienošanās atdeva Bostonas «Celtics». Savukārt Bostona savas iegūtās tiesības tālāk aizmainīja Filadelfijas «76ers» komandai.
Ko draftē?
Lai spēlētājs varētu pieteikties NBA draftam, viņam jābūt vismaz 19 gadus vecam un vismaz gadu pabeigušam vidusskolu. Viss, kas ir jāizdara, jāaizsūta pieteikuma vēstule NBA. No 22 gadu vecuma visi spēlētāji automātiski ir pieejami draftēšanai. Tomēr pieteikšanās draftam nenozīmē, ka spēlētājs kādam klubam būs interesants, tāpēc spēlētāji, kas nespēlē ASV, pēc pieteikšanās draftam bieži izmanto iespēju no tā atteikties. Taču savs ir panākts – spēlētājs ir radījis kaut nelielu interesi par sevi un guvis atpazīstamību no klubu puses. Talantīgais Latvijas basketbola centra spēlētājs Anžejs Pasečņiks pieteikumu 2015. gada NBA draftam atsauca, jo izredzes, ka jebkāds klubs viņu izvēlēsies, bija niecīgas. Šajā vasarā Pasečņiks draftam pieteicās atkārtoti ‒ ar kopējo 25. numuru viņu izvēlējās NBA klubs Orlando «Magic». Tiesa, tiesības uz mūsu spēlētāju tikai aizmainītas uz Filadelfijas «Flyers» klubu. Draftam bija pieteicies vēl viens mūsu talants – Ronalds Šmits. Tomēr neviens klubs viņu neizvēlējās, un viņš noslēdza piecu gadu līgumu ar Spānijas basketbola grandu «Barcelona». Cits latviešu spēlētājs Rodions Kurucs dalību no drafta atsauca, lai gan viņam bija paredzēta vieta pirmās kārtas beigās. Visticamāk, nākamgad Kurucs draftam pieteiksies atkārtoti un, iespējams, interese no NBA klubu puses pēc viņa pakalpojumiem būs vēl lielāka.
Tomēr tas, ka kāda komanda spēlētāju ir izvēlējusies draftēt, nebūt nenozīmē, ka viņš pavisam noteikti spēlēs NBA un otrādi. Piemēram, Kristapa Porziņģa komandas biedrs lietuvietis Mindaugs Kuzminsks nekad nav draftēts NBA, bet pērn Ņujorkas «Knicks» ar viņu noslēdza līgumu. Kuzminsks līdzās ar Porziņģi nospēlēja 68 spēles, un abi plecu pie pleca spēlēs arī šosezon. Visticamāk, nākamgad NBA draftētajiem baltiešiem pievienosies vēl divi – latvietis Rodions Kurucs un lietuviešu talants Arnolds Kulboka. Savukārt uz vietu labāko trijniekā pavisam nopietni kandidē Latvijas izlases pāridarītājs šāgada Eiropas čempionātā basketbolā – slovēnis Luka Dončičs.
Latvieši NBA
Pirmais NBA spēlējošais latvietis ir Gundars Vētra, kas 1992.‒1993. gada sezonā papildināja Minesotas «Timberwolves» komandas rindas.
Pirmais NBA draftētais latvietis ir Andris Biedriņš, kuru 2004. gada draftā izvēlējās Goldensteitas «Warriors». Biedriņš NBA aizvadīja vairāk nekā 500 spēļu.
2011. gada draftā Indiānas «Pacers» izvēlējās latvieti Dāvi Bertānu, tiesības uz viņu uzreiz aizmainot uz Sanantonio «Spurs», kurā latvietis (galvenokārt traumu dēļ) debitēja vien pērn.
2013. gada draftā Memfisas «Grizzlies» izvēlējās Jāni Timmu, kas gan līdz spēlēšanai NBA vēl nav nokļuvis. Šobrīd tiesības uz Jāni Timmu pieder Orlando klubam «Magic».
Līdz šim veiksmīgākais drafts Latvijas spēlētājiem bijis 2015. gads, kad Ņujorkas «Knicks» ar augsto 4. numuru izvēlējās šobrīd jau par zvaigzni kļuvušo Kristapu Porziņģi. Visticamāk, tieši Kristapa spēle NBA skautiem liek nopietnāk skatīties arī uz citiem Latvijas basketbolistiem.
Mūsu kaimiņi NBA
Krietni veiksmīgāk draftā veicies Lietuvai, kuras basketbolisti NBA līgā draftēti un spēlējuši regulāri, piemēram, Arvīds Sabonis, Šarūns Marčuļonis, Židrūns Ilgausks, Donāts Motejūns, Jons Valančūns, Darjus Songaila un citi. Visaugstāk draftētais lietuvietis ir Toronto «Raptors» spēlējošais centrs Jons Valančūns, kuru kā piekto 2011. gadā izvēlējās Toronto klubs. Vienīgais igaunis, kuru NBA klubi vēlējušies redzēt savā sastāvā, ir Martins Mīrseps, kuru 1996. gada NBA draftā ar 25. numuru izvēlējās Jūtas «Jazz» komanda, bet uzreiz aizmainīja uz Maiami «Heat». NBA Mīrseps nospēlēja trīs sezonas, kopumā aizvadot 83 spēles.