Dalīties „Nopietna līmeņa hobijs“

Nopietna līmeņa hobijs

Ķerties pie velosipēda ragiem Gintu pamudinājusi televīzijas pārraide par velomaratonu. Viņa ģimenē ir iecienīts kustīgs dzīvesveids, vecāki ziemā nodarbojas ar slēpošanu, pats sportists ir dejojis tautas dejas un spēlējis basketbolu.

Uz pirmajām sacensībām Kuldīgā Gintu aizvedis tēvs. Kad sacensībās ar riteni bijis jāšķērso Venta, Gints sapratis – āķis ir lūpā. Sacensību garša, dubļi, kalni, pārliecība, ka valdi pār velosipēdu, rezultējās ar iestāšanos riteņbraukšanas skolā “Marss” pie trenera Normunda Noreiko. Sākās nopietnāki treniņi un piedalīšanās faktiski visās iespējamajās sacensībās Latvijā un arī Igaunijā.

Gints jau aptuveni septiņus gadus ir “Volkswagen-Veloprofs.lv” komandas dalībnieks (tās vadītājs ir Jānis Baltaisbrencis) un teic, ka tajā jūtas ļoti labi. “Esmu spēcīgā komandā, un svarīgs ir ne tikai individuālais, bet arī komandas vērtējums. Ar komandas biedriem ir ļoti labas attiecības. Esam vienojušies – ja kāds no mums konkrētajā sacensību dienā jūtas ļoti labi un varētu startēt labāk par pārējiem, ļaujam uzvarēt. Svarīga ir apziņa, ka cits par citu ceļamies un krītam, darām visu, lai sasniegtu vislabāko iespējamo rezultātu.”

Gintu panākumos atbalsta ne tikai komandas un cīņu biedri, bet arī tuvākie cilvēki, kas priecājas par sasniegumiem un, ja ir iespēja, aktīvi atbalsta arī sacensību norises vietās. Talantīgā velobraucēja ģimenei ir jāsadzīvo ar Ginta sportisko dzīvesveidu. „Uzskatu, ka man ir stingrs režīms, vajag trenēties noteiktos laikos. Nevar vienkārši vāļāties pa dīvānu, ēst čipsus un uzvarēt. Tā tās lietas nenotiek!” Gints smejoties saka.

Treniņiem sportists velta daudz laika. Gints atzīst: „Trenējos vismaz piecas dienas nedēļā, tad parasti ir viena brīvdiena, vēl viena diena aizrit sacensībās. Reizēm šķiet, ka dienas aizrit strādājot, ēdot, trenējoties un guļot, bet, ja grib braukt visiem pa priekšu, citādi nevar.” Ziemā Gints peld, skrien vai iet uz trenažieru zāli. Ja neskaita nelielas periodiskas pauzes, riteņbraucēja sezona tā pa īstam nebeidzas. Treniņus esot grūti atsākt pat tad, ja atpūšanās ir bijusi tikai divas nedēļas. “Organisms pie visa ātri pierod – gan pie fiziskas slodzes, gan pie tā, ka neko nedari. Protams, ir vieglāk pēc darba atbraukt mājās un neko nedarīt.”

Šo sezonu, jo īpaši tās otro pusi, riteņbraucējs atzīst par ļoti veiksmīgu. Ir izcīnīta pirmā vieta trīs SEB MTB posmos pēc kārtas un veiksmīgi aizvadītas sacensības Polijā, kurās guvis uzvaru visos posmos.
 
Iepriekšējā sezonā Gints kopvērtējumā palicis devītais. Kad jautāju, kas ir mainījies, viņš skaidro: “Pagājušajā sezonā pārgājām no sporta klases uz tautas klasi. Tā kā distance ir īsāka, biju domājis, ka varu mazliet atslābt, bet maldījos. Arī šai distancei sportisti gatavojas ļoti nopietni.”

Konkurentu sniegumu Gints Jakovels vērtē atzinīgi, sakot, ka starp vienlīdzīgiem konkurentiem braukt ir daudz interesantāk. “Motivācija – lai ne tikai es varu noturēt līmeni, bet arī lai viņi brauktu ātrāk un labāk, uzlabojot rezultātu. Konkurence dzen uz priekšu un liek attīstīties.” Gints atzīst, ka riteņbraukšana ir arī tehnisks sporta veids, kurā daudz atkarīgs ne tikai no labas pašsajūtas, bet arī laba tehniskā aprīkojuma, jo ar riteni jebkurā brīdī var atgadīties kāda neparedzēta ķibele, kuras dēļ sacensības jāpārtrauc. „Šīssezonas izvēle ir par labu TREK velosipēdam, kas bijis uzticams palīgs cīņā ar konkurentiem un nekādas raizes nav sagādājis,” saka Gints un trīsreiz pārspļauj pār plecu.

Rezultāti lielā mērā ir atkarīgi arī no treniņu kvalitātes. Šobrīd sportists savu treniņu plānu veido pats, balstoties uz zināšanām, ko ieguvis no treneriem, atbilstīgas literatūras, draugiem, kuri nodarbojas ar riteņbraukšanu, kā arī no savas pieredzes.

Taujāts par emocijām, kādas sniedz uzvara, Gints atbild: “Tas ir milzīgs gandarījums. Izjūtas, ka esi uz ko tik mērķtiecīgi gājis un beidzot sasniedzis, ir neaprakstāmas. Katras sacensības ir ļoti grūtas, varbūt tieši tāpēc emocijas finiša taisnē ir tik sakāpinātas. Daļēji šīs izjūtas ir arī mana lielākā motivācija. Ir svarīgi apzināties, ka varu būt labāks par citiem.”

Viens no sezonas svarīgākajiem braucieniem ir vēl priekšā – kopvērtējuma tabulā Gints ir līderis, taču otrās vietas ieguvējs Lauris Purniņš atpaliek tikai par vienu punktu, tāpat arī Nauri Zviedri no Laura šķir viens punkts. “Stresa vēl nav. Ir rūpīgi noteikts divu nedēļu plāns, kā sagatavoties lielajam notikumam.” Gints domā, ka satraukums uzradīsies pēdējā dienā pirms starta, jo no šā brauciena būs atkarīgs visas sezonas kopvērtējums. Pēdējā posmā Gints saviem konkurentiem smejoties novēl: “Noķeriet mani, ja varat!”

Teksts: Dārta Dīriņa, Foto: Nora Krevneva

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Latvija vs Igaunija

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk