Šī nedēļas nogale bija karsta! Kuldīgā ne tikai notika sestais “BigBank Skrien Latvija” posms, bet beidzot sagaidījām pamatīgu karstumu – pat ap 30° pēc Celsija, kas šai vasarai ir neraksturīgi. Tāpēc laiks sniegt vērtīgus padomus par skriešanu karstā laikā.
Dzer ūdeni! Ūdens ir visa pamatā, tomēr tas atkarīgs arī no skrējiena apjoma. Ja skrējiens ieplānots mierīgs (aptuveni līdz 40 minūtēm), par padzeršanos pa ceļam var pārāk neiespringt, taču, ja tas ir viegls skrējiens, kas varētu ilgt stundu, būtu labi padzerties – dzeramo paņem līdzi jostas somiņā, jo treniņam šāds risinājums netraucēs, vai arī paķer līdzi sīknaudu un ieskrien veikalā, ja tas ir pa ceļam. Ja nu skrējiens ieplānots ilgāk par vienu stundu, šeit jau ieteicami ir izotoniskie dzērieni – uzjauc pudelē un paņem līdzi vai izplāno maršrutu lokos, lai varētu nolikt pa ceļam kādā vietā, kur skriesi garām. Šādam risinājumam lieliska vieta ir stadions, tomēr vismaz Rīgā ar iekļūšanu tajā varētu būt problēmas. Ja nu karstā laikā iecerēts apjomīgs vai augstas intensitātes intervālu treniņš, vislabākais risinājums ir dabūt līdzbraucēju, kurš ūdens pudeli pasniegs, kad vien skrējējs vēlēsies. Šādi treniņi ir svarīgi un nevajag kautrēties izmantot tajos papildus resursus (kādu līdzbraucēju).
Savukārt sacensībās nedrīkstam izlaist nevienu dzirdināšanas punktu, turklāt svarīgi ik pa laikam samitrināt galvu, rokas un skaustu. Jau vairākas dienas pirms sacensībām vajadzētu pastiprināti dzert ūdeni, lai organisms būtu nodrošināts ar rezervēm. Savukārt skrējiena laikā un pēc tā jādzer ar maziem malciņiem.
Labāk no rīta vai vakarā. Ja uznācis karstuma vilnis, skrējienu labāk ieplānot agrākā rīta stundā vai vēlāk vakarā, kad ārā vairs nebūs tik karsts. Organisms par to būs pateicīgs, turklāt šāds piegājiens mazinās ar ūdens dzeršanu saistītās klapatas – līdzņemšanu, pārinieka meklēšanu.
Skrien pa ēnu. Ņem vērā laika prognozes un savu skrējiena maršrutu izplāno tā, lai lielākoties būtu jāskrien ēnā. Piemēram, krosiņš pa mežu vai parku.
Ģērbies plāni. Karstā laikā jāģērbjas tā, lai apģērbs neaizturētu ķermeņa izdalīto siltumu, jo svīšana ir normāls ķermeņa temperatūru pazeminošs process. Karstumā atdzišana, protams, notiks lēnāk, tādēļ svīdīsim vairāk. Saģērbties kā arābam tuksnesī un doties skriet – tas noteikti nebūs risinājums. Labāk ģērbies viegli un nevelc neko garu, lai var pagozēties saulītē un nedaudz tikt arī pie D vitamīna. Latvijā vasara tik un tā ir īsa. Tāpat labāk izvēlēties gaišu apģērbu, jo melns pievelk sauli.
Velc arī cepuri. Ja ārā uzdarbojas saule, uzvelc cepuri vai ap galvu apvelc vismaz lakatu, jo karstā laikā pastāv iespējamība saņemt saules dūrienu.
Sauļošanās krēms. Skrējienu ieplānojot ilgāku, vajag apsvērt ieziešanos ar pretiedegumu krēmu, jo tas palīdzēs ādai neapdegt un aizsargās no ultravioletajiem stariem. Tiesa, nevajag izmantot sauļošanās eļļas, jo tās liedz ādai elpot.
Skrien samērīgi. Izvērtē savas spējas un neforsē. Latvijā kārtīga vasara kļuvusi par retumu, tāpēc skriešana karstā laikā nav ierasta parādība. Ja pašsajūta ir slikta un reibst galva, pārtrauc skrējienu. Rīt būs jauna diena, kad varēsi turpināt treniņus.