Dalīties „Prasmju jauda“

Prasmju jauda

Coerver Coaching ir futbola tehniskās apmācības programma jaunajiem futbolistiem, kas īpaši piemērota bērniem vecumā no 4 līdz 16 gadiem. Šī metode ir vērsta uz individuālo prasmju pilnveidošanu nelielās grupās. Coerver Coaching ir atzīta par pasaulē labāko individuālo futbola prasmju mācību programmu. Par metodi stāsta amerikāņu treneris TR Stoneback. 

– Lai saprastu, kas ir Coerver Coaching, lūdzu, pastāstiet par šīs metodes izcelsmi.

– Aizvadītā gadsimta septiņdesmitajos gados holandiešu futbola treneris Vīls Koervers radīja un vadīja revolūciju futbola treniņu metodē. Viņš bija neapmierināts ar futbolistu individuālo iemaņu trūkumu un galvenokārt vēlējās akcentēt spēli aizsardzībā, jo līdz tam neviens treneris tam netika pievērsis sevišķu uzmanību. Sirds problēmu dēļ Koevers nonāca slimnīcā, kur, kavējot laiku, skatījās futbola spēles. Analizējot futbolistu spēļu videoierakstus, Koevers secināja – daudziem no labākajiem futbolistiem piemīt līdzīgas iemaņas un prasmes, kuras redzami atšķīrās no zemāka līmeņa spēlētājiem. Tas bija impulss, kurš Koerveru mudināja izstrādāt treniņu programmu jaunajiem futbolistiem, lai izkoptu viņu individuālo stilu, balstoties uz augstas klases spēlētājiem. Līdz tam treniņos spēlētāji trenējās uz laukuma, spēlējot futbolu, bet jaunā sistēma paredzēja treniņus, kuros katrs spēlētājs ir ar bumbu.  1984. gadā futbolisti Alfrēds Galustins un Čārlijs Kuks pilnveidoja Koervera aizsākto darbu treniņos, izveidojot ­sistēmu, par pamatu ņemot Koervera paveikto. Vīla Koervera iedvesmoti, abi futbolisti nodibināja Coerver ­Coaching. Vairāk nekā trīsdesmit gadu laikā ­Coerver Coaching piedzīvojis nepārtrauktu augšupejošu attīstības līkni. Daudziem šķiet, ka šī individuālā pieeja ir balstīta uz veiklības trikiem, bet tā nebūt nav. Coerver Coaching pamats ir kustība un ķermeņa mehānika. Mēs ticam, ka prasmes nekad nevar būt līdz galam izkoptas, tās vienmēr var attīstīt vēl tālāk. Tāpēc man gribas teikt, ka Coerver ­Coaching ir zinātne, kas stāv aiz futbola muguras. Komandas taktika ir laba lieta, bet ko darīt tad, ja spēles laikā taktika pēkšņi nestrādā vai izgāžas? Tad viss ir atkarīgs no katra spēlētāja individuālajām ­prasmēm.

– Tātad būtībā jūs nodarbojaties ar ­zinātniski pētniecisku darbu?

– Tieši tā. Turklāt mēs pievēršam lielu uzmanību arī tam, kāpēc spēlētājiem kaut kas nesanāk. Mēs meklējam risinājumus spēlētāja tehnikā un sitienu ­leņķos.

– Bet vai tad kustību un ķermeņa mehāniku ir ­iespējams mainīt?

– Viss, kas ir dabisks, ir arī uzlabojams. Dažreiz jaunie futbolisti jautā: kāpēc man 10 000 reižu ir jāveic viens un tas pats sitiens? Zini, kāda ir atbilde? Ar katru nākamo reizi tu izdarīsi labāk, nekā iepriekš. Coerver Coaching nav tikai futbols, tā ir daļa no kopuma, ko cenšamies iemācīt jaunajai paaudzei, jo tie būs viņi, kas rūpēsies par mūsu nākotni. Viņi veidos nākamo ­paaudzi.

– Atgriežoties pie Vīla Koervera vīzijas, ­sakiet, kas bija viņa sistēmas stūrakmeņi?

– Viņš strādāja divos virzienos –  identificēja jau esošu problēmu vai, ja tā var teikt, radīja problēmu pats un pēc tam meklēja veidus, kā to atrisināt.  Meklējot risinājumus, Koervers sastapās ar jaunām problēmām, kurām atkal vajadzēja rast risinājumu. Šādā veidā veidojās problēmu un risinājumu režģis, gluži kā zirnekļa tīkls, kura pavedieni savā starpā ir savienoti.

– Pateicoties jums, Coerver Coaching ienāk arī Latvijā. Kādas ir jūsu izjūtas, iepazīstoties un redzot mūsu futbolu?

– Šobrīd jūtos saviļņots par to, ko redzu. Bet man jāsaka godīgi. Es ar Coerver Coaching nodarbojos 25 gadus, un mana teritorija ir Amerika, kur jūtos komfortabli. Kad mani uzrunāja cilvēki no Latvijas, es papētīju jūsu reitingus. Man šķita, ka Angolai ir zemi rezultāti, bet tad es ieraudzīju jūsējos… (Smejas.) Bet tad es padomāju un sapratu, ka šī varētu būt mana iespēja. Manis pieņemtais lēmums nav stāsts par naudu. Es to nedaru finansiālu apsvērumu dēļ. Atrašanās šeit ir lielisks veids, lai pārliecinātos par to, kā un vai mūsu uzkrātās zināšanas strādā, jo šeit ir citi apstākļi un cita kultūra. Itāļi lepojas ar savu futbolu, arī brazīlieši lepojas ar to, ko dara. Viņi mūsu palīdzību noraidītu.

Mana kaislība ir futbols. Un es šeit esmu ieradies, lai mainītu spēli. Es pats vairs nespēlēju uz laukuma, tagad esmu instruktors, mentors, visu mazo spēlētāju lielais brālis. Un es ticu, ka Latvija var būt viena no Eiropas futbola līderēm. Man ir grūti pateikt, cik daudz laika un līdzekļu tas prasīs, bet jūtu, ka bērni, ar kuriem strādāju, ir pretimnākoši, Metta ir lielisks un atvērts sadarbības partneris, un arī Latvijas Futbola federācija ir atvērta jaunai domāšanai un rīcībai. Jūs, puiši, esat lieliski individuālajos sporta veidos, tāpēc ir svarīgi strādāt, lai izveidotu sabiedrību, kurai rūp arī futbols un tajā ­notiekošais.

Informācijai

Latvijā ir aizvadītas divas Coerver Coaching programmas nometnes, un kopš februāra notiek arī Coerver Coaching treniņi spēlētājiem vecumā no 7 līdz 14 gadiem. Treniņi notiek reizi nedēļā.

Informācija par treniņiem un ­pieteikšanās: coerver.lv

Teksts: Ralfs Dravnieks. Stāsta:  TR Stoneback, Coerver Coaching Latvija vadītājs. Foto: Alf Galustian.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

11 vilki dosies kaujā!

No 1. marta Latvijas futbola valstvienībai ir jauns galvenais treneris – pieredzējušais slovēņu speciālists Slaviša Stojanovičs. Kāds būs viņa skatījums…

Nākamais raksts:

11 vilki dosies kaujā!

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk