Dalīties „Sieviešu futbols Latvijā“

Sieviešu futbols Latvijā

Simboliski, ka 2018. gada Latvijas sieviešu futbola sezona noslēdzas ar abu meiteņu (WU17 un WU19) izlašu mačiem Eiropas čempionāta kvalifikācijā. Šobrīd rādās, ka pasaulē populārākā sporta veida nākotne mūsu valsts daiļā dzimuma pārstāvēm pieder sešpadsmit līdz deviņpadsmit gadu vecām futbolistēm.

Jāmin daži iemesli, kāpēc Latvijā labāk veicas jaunājām futbolistēm. Jāsāk ar to, ka Latvijā atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Baltkrievijas šobrīd nav pat vienas profesionālas sieviešu futbola komandas. Futbola spēlēšanu meitenes apvieno ar mācībām vai/un pamatdarbu. Skolnieces vecumā šī problēma nešķiet aktuāla, bet, sākoties pieaugušo dzīvei, sāk rasties grūtības. 

 Spēlējošās treneres 

Šosezon Sieviešu futbola līgā (SFL) laukumā devās 18 futbolistes, kuras dzimušas 1994. gadā vai agrāk. Pārsvarā tās ir valsts čempionvienības Rīgas Futbola skolas spēlētājas, kuras katru gadu piedalās UEFA Čempionu līgas sacensībās, kā arī pārstāv Latvijas nacionālo izlasi. Dažas futbolistes apvieno spēlēšanu ar treneres darbu. Par Liepājas komandas spēlējošo treneri šosezon kļuva Anna Propošina, bet Anastasija Ročāne šogad piedalījās abos Latvijas kausa pusfinālos – Rīgas Futbola skola – 1 komandas galvenās treneres lomā piekāpās Liepājai, bet Rīgas Futbola skolas kapteines statusā uzveica internacionālo Riga United vienību.  

Spēcīgākās futbolistes 

«Šodien mums ir individuāli spēcīgākās futbolistes Baltijā,» saka Didzis Matīss, kura vadībā Latvijas nacionālā sieviešu izlase divus gadus pēc kārtas uzvarējusi Baltijas kausa izcīņā. Šis apgalvojums attiecināms uz jauno futbolistu paaudzi. Šobrīd nacionālās izlases pamatsastāvā regulāri spēlē 1999. gadā dzimušās Anna Krūmiņa, Anastasijas Fjodorova un Sandra Voitāne. Tāpat Karlīna Miksone un Viktorija Zaičikova, kuras šogad piedalās arī U19 izlases (2000. gadā dzimušās un jaunākas) mačos. Nīcas vidusskolas 12. klases skolniece Karlīna Miksone pieaugušo izlasē debitēja 14 gadu vecumā, uz šo brīdi valsts galvenajā komandā aizvadot gandrīz 30 spēles. 2018. gada SFL sezonā ar 32 gūtiem vārtiem Karlīna kļuva par labāko vārtu guvēju un ir viena no galvenajām pretendentēm gada labākās futbolistes balvai. «Ir brīži, kad jāsakārto prioritātes – skola vai futbols,» atzīst nīceniece, kura septembrī nospēlēja astoņas spēles piecos dažādos turnīros.

Karlīna cer, ka nākotnē izdosies tikt profesionāla futbola kluba sastāvā. «Gribas uzspēlēt Vācijā vai Zviedrijā,» vēl pirms gada stāstīja futboliste. Miksone kopā ar vēl dažām latviešu spēlētājām jau ir pabijusi minēto valstu klubos uz pārbaudi. Pašlaik starp Latvijas izlases futbolistēm tikai viena spēlē ārzemēs. Valstsvienības pamata vārtsardze un kapteine Marija Ibragimova pēdējā gada laikā paguvusi uzspēlē Itālijas un Francijas 2. līgas komandās, bet šobrīd atrodas Ukrainas augstākās līgas vienības Ednost rīcībā.

67 uzvaras pēc kārtas

2018. gada 18. augustā pārtrūka Rīgas Futbola skolas fantastiskā uzvaru sērija valsts augstākās līgas čempionātā. No 2013. gada 1. maija rīdzinieces bija izcīnījušas 67 uzvaras pēc kārtas, līdz šogad zaudēja futbola kluba Liepāja dāmām. Neraugoties uz šo zaudējumu, Rīgas Futbola skola priekšlaikus izcīnīja sesto Latvijas čempionu titulu pēc kārtas.

Savukārt Baltijas līmenī Latvijas spēcīgākajām komandām klājas grūtāk. Baltijas līgā Rīgas Futbola skola un Liepāja ierindojās attiecīgi 5. un 6. vietā. Jāmin, ka Baltkrievijas, Lietuvas un Igaunijas komandās katru sezonu spēlē vismaz dažas viesspēlētājas no tuvajām vai ļoti tālajām ārzemēm. Piemēram, Šauļu Gintra Universitetas komandā ir futbolistes no ASV, Brazīlijas un Dienvidāfrikas, bet Latvijas vienības, neskaitot pieminēto United, ārzemnieces sastāvam nepiesaista.

Profesionāls statuss un spēcīgs sastāvs palīdz Gintra Universitetas komandai vairākas sezonas piedalīties UEFA sieviešu Čempionu līgas pamatturnīrā. Latvijas futbolistēm vēl ir jāpaveic smags darbs, lai iekļūtu Čempionu līgas pamatkārtā un spēlētu lielas auditorijas priekšā.

BALTIJAS KAUSS 2018:  

Latvija 6 (2-0-0) 6:0

Igaunija 1 (0-1-1) 0:2

Lietuva 1 (0-1-1) 0:4

SIEVIEŠU ČEMPIONU LĪGA (kvalifikācija): 

BIIK Kazygurt 9 (3-0-0) 9:1

Elpides Karditsas 6 (2-0-1) 6:4

Landhaus Wien 3 (1-0-2) 3:6

Rīgas FS 0 (0-0-3) 2:9

SIEVIEŠU FUTBOLA LĪGA 2018:

Rīgas FS 33 (11-0-1) 87:8

Liepāja 23 (7-2-3) 61:25

Riga United 14 (4-2-6) 35:33

Rēzeknes BJSS/SK
Progress 0 (0-0-12) 10:118

LABĀKĀS VĀRTU GUVĒJAS: 

Karlīna Miksone (Liepāja) 32

Tatjana Baličeva (Riga United) 19

Sandra Voitāne (Rīgas FS) 16

Kristīne Giržda (Rīgas FS) 14

Viktorija Zaičikova (Rīgas FS) 13

BALTIJAS SIEVIEŠU FUTBOLA LĪGA:

Minsk 18 (6-0-0) 33:0

Gintra Universitetas 15 (5-0-1) 23:2

Flora 12 (4-0-2) 12:10

Pärnu 7 (2-1-3) 10:16

Rīgas FS 6 (2-0-4) 8:19

Liepāja 3 (1-0-5) 1:24

Žalgiris 0 (0-0-6) 5:21

Teksts: Arkādijs Birjuks. Foto:  no publicitātes materiāliem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Prasmju jauda

Coerver Coaching ir futbola tehniskās apmācības programma jaunajiem futbolistiem, kas īpaši piemērota bērniem vecumā no 4 līdz 16 gadiem. Šī metode ir…

Nākamais raksts:

Apģērbs treniņam. Kāpēc izvēlēties atbilstošu apģērbu, un kādas priekšrocības tas tev sniegs?  

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk