Dalīties „Roberts Radičuks: Atrodiet iedvesmas avotus kustībā!“

Roberts Radičuks: Atrodiet iedvesmas avotus kustībā!

Roberts Radičuks visas vasaras garumā vada brīvdabas funkcionālās nodarbības Mežaparkā, lai skrējēji pilnvērtīgi sagatavotos  We Run Riga lielajam notikumam. Taču kā treniņos, tā arī sacensībās kustību prieks tiek attīstīts tālāk par vienkāršu skriešanu. Gan regulārajās nodarbībās, gan galvenajā We Run Riga pasākumā tiek organizētas gan skriešanas, gan funkcionālās, gan nūjošanas, gan bērnu aktivitātes. Arī galvenajā pasākumā katrs atradīs sev piemērotāko disciplīnu. Sportland Magazine nelaida garām izdevību, lai aprunātos ar treneri Robertu Radičuku gan par We run Riga nodarbībām, gan skriešanu kopumā.

– Robert, cik būtiski ir izvēlēties labu ekipējumu sportošanai?

– Labs ekipējums ir investīcija, kas dod gan prieku, gan rezultātu. Tautas sportā iedvesma un mērķtiecība var būt trausla, tāpēc vēlams, lai ceļš uz kustību prieku ir iespējami gludāks. Noteikti iesaku labus apavus – tas ir obligātais minimums.

– Ko iesaki uztura ziņā, vai ir kādi nosacījumi sporta pārtikas lietošanā?

– Pirmais, ko gribētos ieteikt, ir – pamēģiniet pastu! Vairumam skrējēju salīdzinoši garām nodarbībām tā labi der un nodrošina vienmērīgu enerģijas pieplūdumu. Protams, kas vienam der, tas otram der mazāk, arī dzīve ievieš savas korekcijas, tāpēc par produktu veidu, uzņemšanas brīdi un daudzumu ir jāpiedomā, jāieklausās savās sajūtās un izjūtās.

Tikmēr visiem, kas sporto sacensību līmenī, ir jāpieņem elites sportistu dzīves redzējums, ieskaitot profesionālo uzturu, vingrošanu, veselības pārbaudes un citus šī žanra likumus.

– Esmu visu vasaru trenējies fiziski, taču, kā psiholoģiski būt gatavam We Run Riga distancē noturēt vēlamo tempu?

– Ja distancē vēlies sekot līderim un no viņa neatpalikt, vairāki sportisti iesaka iztēloties makšķeri, ar kuru līderis tiek pievilkts tuvāk. Vēl kādam palīdz iedomāta televīzijas reportāža, kurā komentētājs aktīvā balsī stāsta par galveno varoni – cik tam ir viegls solis, cik ātri tas tuvojas finišam.

– Stiepšanās vingrinājumiem ir nozīme?

– Reizēm dzirdu skrējējus sakām, ka stiepšanās ir lieka. Pieredzējuši gargabalnieki, kuri ir izturīgi, bet tomēr nav sportojuši elites sportā, stiepšanās ieguvumus nenovērtē. Pat vairāk – ārpus skriešanas citi sportiskie sasniegumi var būt būtiski zemāki. Mana pieredze rāda gluži pretējo – sevišķi skrējējiem ir gan nopietni jāvingro, gan jāveic stiepšanās vingrinājumi.

Tādējādi tiek iegūta labāka skriešanas tehnika, panākts mazāks traumu risks, kā arī rodas plašākas iespējas specifisko treniņuzdevumu izpildē, un, protams, tas ir pienesums veiktspējai elites sporta redzējumā.

Mēs daudz runājam par fizisko veiktspēju, bet pjedestālus rada mentālās īpašības. Tāpēc vingrošana un stiepšanās ir cienījama lietu stāvokļa pašsaprotama sastāvdaļa.

– Ko vari teikt par sportošanu visa mūža garumā, kam jāpievērš uzmanība?

– Bērnība nozīmē rotaļas. Šajā vecumposmā muskuļi ir labāk attīstīti par spēju tos kontrolēt. Kustību prieks un sports nozīmē rotaļas elementu iekļaušanu, nodarbības vadītājam ir jākontrolē viss nodarbībā notiekošais, un rotaļās nav vēlams provocēt sacensības garu, jo biežas ir traumas, turklāt zemi sasniegumi sacensībās apdraud sava nozīmīguma apzināšanos.
Skolas vecuma atslēgvārdi ir mācības un saskarsme. Svarīgas ir nodarbības aktuālajā attīstības un fizisko spēju zonā, jo tieši šajā laikā tiek likts pamats kustību aktivitātei briedumā.

Savukārt brieduma gados sportošanu der saskaņot ar citām šī vecumposma aktivitātēm, piemēram, sportošana ar ģimeni, sportošana kā izklaide, bet ne kārtējais pienākums. No vienas puses, tie ir labākie veselības rādītāji un veiktspēja, no otras – vismazāk brīvā laika.

Senioru vecumā virs 60 gadiem cilvēks savā dzīves laika saskaras ar dziļāko attieksmi pret dzīvi, tāpēc sportošanā vēl lielāka nozīme aktivitāšu saturam.

– Paldies Robert, tiekamies We Run Riga!

– Noteikti aicinu visus apmeklēt We Run Riga nodarbības, un novēlu katram atrast iedvesmas avotus kustībā!

Tiekamies We Run Riga 10. un 11.septembrī!

#WeRunRiga #Nike

!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Futbola zvaigzne Edgars Gauračs: Visvairāk mani iedvesmo ģimene

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk