AR Studija radās vēl tolaik, kad boksu Latvijā nevarēja pieskaitīt pie populārākajiem sporta veidiem. Šo savā ziņā varētu nosaukt par veiksmes stāstu, kura autors ir bijušais bokseris un svarcēlājs Arnis Ritenieks. Viņš savu atšķirīgo izpratni par boksu parādīja tiem, kuri bez Arņa par boksu nekad nebūtu sākuši interesēties.
It visam vajag dvēseli, jo tā ir galvenā dzīvības pazīme. Bez dvēseles viss ir tikai čaula ar tukšu vidu.
AR Studijas gars ir leģendārais Arnis Ritenieks no Ragaciema, kurš no ļoti agras bērnības ar panākumiem trenējies svarcelšanā, bet pusaudža gados pievērsies boksam. Par Arni Ritenieku draugi mēdz teikt, ka Arnis ir mākslinieks, kurš ieslodzīts sportista dvēselē. Iespējams, tāpēc viņam izdevās radīt boksa treniņu konceptu, kas zem viena jumta sapulcina gan Latvijā labi zināmas modeles, gan atlētus, mūziķus, uzņēmējus un aktierus. Šobrīd Arnis savas zināšanas iegulda, dzīvojot citā kontinentā, strādājot ar jaunajiem ķīniešu hokejistiem, jo izrādās – boksa iemaņas labi noder arī uz ledus.
AR Studijas pirmsākumi rodami Mārupē, kur kādas daudzstāvu mājas garāžā divi čaļi – Viktors Dubica un Māris Timofejevs – sāka trenēties boksā Arņa Ritenieka vadībā. Drīz vien no Mārupes Arnis ar saviem sekotājiem, kam piepulcējās arvien jauni boksēties gribētāji, pārcēlās uz Talsiem, kur turpināja trenēt jaunos cīnīties gribētājus. Viņš trenēja tikai sev raksturīgajā manierē, turklāt vidē, ko varētu raksturot ar vārdu – pagrīde.
Mākslinieki ringā
Arņa pasniegtie treniņi ir fiziski smagi, taču tos atsvaidzina tikai viņam raksturīgie jociņi, kas smago procesu padara vieglāk paveicamu. Ritenieka savdabīgā boksa pedagoģija balstās paša pieredzē, kas iegūta treniņnometnēs Baltkrievijā un Amerikā, sakausējumā ar Latvijas vecās skolas boksa tradīcijām, ko jaunībā Arnis apguvis, trenējoties pie leģendārā boksa trenera Pētera Petrova.
Laikam ritot, aug Ritenieka sekotāju pulks, kurš seko no vienas treniņu vietas uz nākamo, līdz visbeidzot nobāzējas Pārdaugavā, Dēļu ielā. Jau no pirmsākumiem Arnim pa pēdām sekojusi arī mākslinieku grupa – cilvēki, kuri vēlējušies boksēties, bet sava vizuālā izskata un domāšanas dēļ nav jutuši savu iederību citās sporta zālēs. Viņu vidū bijuši gan mūziķi no grupas PND, rakstnieks Jānis Joņevs, gan brāļi Ābeles, kuru vārds labi zināms Latvijas kinovidē, un daudzi citi, kurus nosaucot šis saraksts būtu ļoti garš.
Visi ir savējie
Vēl viens AR Studijas filozofijas stūrakmens ir sajūta, ka zālē esi savējais. Neviens netiek vērtēts augstāk par citiem. Iespējams, tāpēc zālē savu fizisko formu uztur gan viens no mūslaiku komēdiju tēviem Jānis Skutelis, gan tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko un savām cīņām arī gatavojas Mairis Briedis – bokseris, kuram izdevies atdzīvināt un jaunā kvalitātē iekustināt Latvijas boksa kultūru. Arī zināmākās latviešu modeles Karlīna Caune un Ginta Lapiņa par labu esam atzinušas Arņa Ritenieka filozofiju.
«Daudzu sporta klubu biznesa plāns ir vienkāršs – pārdot abonementu, neiedziļinoties, vai cilvēki to tiešām izmanto. Mēs zvanām tiem, kas nenāk uz treniņiem, jo katram vēlamies rasts individuālu pieeju, no kā ir atkarīgs kopīgais zāles mikroklimats,» stāsta bokseris Kristaps Zutis. «Varbūt pamanīji, ka ne pie vienas no sienām nav plakāti, kuros redzami uzpumpēti ķermeņi ar ieeļļotām sešpakām. Tieši pretēji – studijas seja varētu būt čalis, kurš, pie mums ierodoties, svēris 110 kilogramu, bet tagad sver 90 kilogramu un ir labā fiziskā formā,» turpina Zutis.
Paralēli šim studijā boksa pamatus apgūst arī bērni, tostarp bērni no bērnunama. «Reiz mani uzaicināja uz kādu bērnunamu parunāt ar tā jauniešiem, lai pastāstu, ka sports ir laba alternatīva dzīvesveidam, kuru balsta kaitīgi ieradumi. Salūst pat tādi čali kā es. Tāpēc tagad ļoti līdzdarbojos, aicinot šos bērnus uz studiju, lai viņi bez maksas un jebkādām valsts dotācijām varētu apgūt boksu,» rezumē Kristaps.
Teksts: Ralfs Dravnieks. Foto: Klāvs Andriksons, Paula Cine.