Dalīties „Uz Kanārijām cīnīties, nevis atpūsties“

Uz Kanārijām cīnīties, nevis atpūsties

Septembrī, Spānijai piederošajās Kanāriju salās, pasaules 16 labākās komandas cīnīsies otrajā prestižākajā sieviešu basketbola turnīrā, un pirmo reizi šajā sabiedrībā būs pārstāvēta arī Latvija. Orientieris skaidrs – jāiekļūst pasaules labāko astoņniekā!

«Pirmā vieta grupā būs grūti sasniedzama, bet astotdaļfināls noteikti ir reāls mērķis un varam veiksmīgi cīnīties arī ar C grupas komandām, lai iekļūtu ceturtdaļfinālā,» Latvijas sieviešu basketbola valstsvienības galvenais treneris Mārtiņš Zībarts 2018. gada Pasaules kausa izcīņas grupu izlozes rezultātus novērtēja piesardzīgi optimistiski. Pirmajā posmā mums jāspēlē pret Ķīnas, Senegālas un ASV izlasi.

Trīs uzvaras ceļā uz Tenerifi

Sieviešu basketbola valstsvienība pasaules elites turnīrā pirmo reizi piedalījās pirms 10 gadiem, izcīnot 9. vietu Pekinas olimpiskajās spēlēs. Kopš tā laika pakāpeniski mainījās spēlētājas, un Latvijai Eiropas rangu tabulā uz dažiem gadiem nācās atkāpties zemāk. 2015. gada Eiropas čempionātā, sastāvā atgriežoties 21. gadsimta Latvijas izcilākajai basketbolistei Anetei Jēkabsonei-Žogotai, izdevās izcīnīt emocionālu uzvaru pār Krievijas izlasi, taču pat tā neļāva pakāpties augstāk par 13. vietu.

«Spēlētājas, kuras savulaik izcīnījušas bronzas medaļas Eiropas U20 čempionātā, ir sasniegušas sportiskās karjeras labākos gadus. Klāt nākot dažām pieredzējušām un perspektīvām jaunajām spēlētājām, varam izveidot labu komandu,» Mārtiņš Zībarts 2015. gada rudenī, stājoties sieviešu valstsvienības galvenā trenera amatā, iezīmēja nākotnes redzējumu. Izrādās, zināja, ko runā.

Izmantojot šo «recepti», Latvijas komanda izcīnīja tiesības septīto reizi pēc kārtas spēlēt Eiropas čempionāta finālturnīrā un 2017. gada jūnijā Prāgā pārsteidza ne tikai pretinieces un līdzjutējas – iespējams, arī pašas sevi. Ar pārliecinošu uzvaru pār Melnkalnes izlasi (76:55), nodrošinājušas tiesības spēlēt izslēgšanas turnīrā, latvietes astotdaļfinālā noņēma kroni no 2015. gada čempioņu Serbijas basketbolistu galvas – 75:70! Bet dažas dienas vēlāk sekoja uzvara dramatiskajā cīņā ar Itālijas izlasi par ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu – 68:67! Prieka asaras un reti piedzīvojamā sajūta, ka Latvijas komanda konkrētajos apstākļos un turnīrā sasniegusi 110% no reāli paveicamā.

Komandā saliedētu līderu spēks

«Mūsu sirds ir lielāka par auguma centimetriem,» šie komandas līderes Anetes Šteinbergas vārdi Eiropas čempionāta laikā dažādās variācijās skanēja vairākkārt, uzsverot kolektīvās motivācijas milzīgo nozīmi. Divkārtējā Latvijas Gada basketboliste no sagatavošanās pirmās dienas neslēpa, ka EuroBasket2017 turnīrā vēlas ne tikai piedalīties, bet arī sasniegt labu rezultātu un saviem vārdiem pievienoja darbus, dodoties laukumā par spīti savainojuma radītajām problēmām. Ar attieksmi tika nopelnīta sportiskā veiksme.

Sportiskās motivācijas (arī azarta un pat niknuma) ziņā Šteinberga ir teju vai etalons, taču viņai līdzi turēja arī partneres. Saspēles vadītāja Elīna Babkina saraustīja pretinieču aizsardzību nervozajās pirmajās spēlēs, dodot lielu ieguldījumu ceļā uz izslēgšanas turnīru. Ieva Krastiņa upurēja snaiperes talantu, komandas interesēs aizsardzībā «pielīpot» pretinieču labākajām ārējās līnijas spēlētājām, bet uzbrukumā uzplaiksnīja brīdī, kad tas bija visvairāk nepieciešams, – galotnē pret Serbiju. Kitija Laksa apliecināja, ka divos Amerikā pavadītajos gados no klusas snaiperes izaugusi par bezbailīgu un aukstasinīgu cīnītāju. Gunta Baško-Melnbārde sekmīgi izcīnījās ar pirmo spēļu neveiksmēm, labāko sniegumu pataupot izšķirošajiem mačiem. Aija Putniņa un Kristīne Vītola palēni iespēlējās, toties savu labāko sniegumu parādīja izslēgšanas turnīrā, apliecinot, ka klubu sezonas statistika nemelo – zem groziem Latvija atkal ir tikpat varena, kā bija 2007.–2009. gadā!

Visas minētās spēlētājas vienoja klubos iegūtā pieredze un labā reputācija, kā arī valstsvienībā pēdējos turnīros iekrātā izsalkuma sajūta pēc panākumiem. Līdzīgi kā 2007. gadā, kad sportiskās karjeras augšupejas stadijā bija toreizējās valstsvienības līderes ar Aneti Jēkabsoni-Žogotu priekšgalā. Šo sajūtu ne vienmēr izdodas konvertēt kolektīvā apņēmībā, bet modelim Latvija’2017 tas izdevās. Jo sarežģītāka situācija veidojās laukumā, jo ciešāk saliedējās Latvijas komanda. Savukārt Mārtiņa Zībarta vadītais treneru kolektīvs prata ne tikai uzturēt kolektīvo cīņasgaru, bet arī pilnībā izmantot viņu rīcībā esošos resursus («komandas taktika jāveido tā, lai laukumā būtu labākās»), lai arī dažkārt nācās rīkoties pretēji modernā basketbola tradicionālajai loģikai.

Interesanti, ka 2017. gada noslēgumā, dalot Latvijas Gada balvas sportā, multifunkcionālā žūrija cīņā par Gada komandas godu priekšroku deva atraktīvajai un formāli mazliet augstāk Eiropas rangu tabulā tikušajai vīriešu basketbola valstsvienībai, bet basketbola profesionāļi LBS Gada balvu basketbolā treneru nominācijā pasniedza Mārtiņam Zībartam, nevis Ainaram Bagatskim. Jo grūtāks ceļš, jo pelnītāka atzinība.

Ko sagaidīsim Tenerifē?

Tikko minētie trīs saskaitāmie – motivācija, saliedētība un maksimāla resursu izmantošana – lielā mērā noteiks Latvijas komandas varējumu arī 2018. gada Pasaules kausa izcīņā. Gada laikā jauna superzvaigzne Latvijas sieviešu basketbolā nav uzlēkusi un pat ASV studentu basketbola izcilniecēm nav garantēti panākumi pieaugušo konkurencē. Bet par laimi klubu sezona apliecinājusi, ka visas iepriekšējā rindkopā minētās Latvijas basketbolistes meistarībā un pieredzē spērušas vismaz pussolīti uz priekšu.

«Komandas kodols iezīmējās Eiropas čempionātā. Protams, būtu labi, ja līderu loks paplašinātos. Šai ziņā cerības saistu ar Ditu Rozenbergu, kura īsi pirms Eiropas čempionāta iedzīvojās smagā savainojumā, kā arī Zentu Meļņiku, kura pērn nespēlēja ģimenes apstākļu dēļ. Iespējas vismaz treniņos tika dotas arī jaunajām, bet gribētos lielāku stabilitāti, lai treneris un partneres skaidri zinātu, ko no spēlētājas sagaidīt spriedzes apstākļos,» Zībarts iezīmē kritērijus.

Līdzjutējiem, kuri pēc izlozes krita vieglā panikā, D grupā līdzās Latvijai ieraugot lielvalstu ASV un Ķīnas izlasi, par mierinājumu lai noder divas patiesības. Pirmā: Ķīnas komanda nav neuzvarama (bilance 3-7, pēdējās piecās spēlēs 3-2). Otrā: ar galvenajām favorītēm amerikānietēm labāk tikties grupā, lai ceļi nekrustotos izslēgšanas turnīra sākumā.

Visticamāk, Senegālas komanda būs labāka, nekā 2008. gadā, kad olimpiskajā kvalifikācijā Latvija uzvarēja 94:34, tomēr maz ticams, ka Āfrikas vicečempiones spēs nopietni iejaukties cīņā tiesībām spēlēt izslēgšanas turnīrā. Reālākais scenārijs – Latvija un Ķīna sadalīs otro un trešo vietu grupā un astotdaļfinālā cīnīsies ar C grupas 2./3. vietas ieguvējām. Kvartetā Spānija, Beļģija, Puertoriko, Japāna zināma nolemtības sajūta dveš tikai no Eiropas čempionvienības Spānijas. Citas pretinieces ir «ņemamas» – ja latvietes pašas būs gatavs «ņemt». Un kāpēc lai nebūtu?

Basketbols. Sieviešu Pasaules kauss’2018

Tenerife, Spānija: 22.-30. septembris

Latvijas komandas spēļu grafiks grupas turnīrā:

22. septembrī – Ķīna

23. septembrī – Senegāla

25. septembrī – ASV

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Laiks iet uz augšu

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk