Dalīties „X spēles iekaro pasauli“

X spēles iekaro pasauli

Televīzijas kanāla ESPN radītās X spēles aizsākās Savienoto Valstu Austrumu piekrastē, Rodailendas štatā, 1995. gadā. Iemesls bija vienkāršs: nepieciešamība pievilināt TV ekrāniem jaunākas paaudzes auditoriju.

No idejas līdz realizācijai bija nepieciešams pāris gadu, un līdz ar pirmo sponsoru palīdzību sacensības varēja notikt. Sacīkstes notika deviņās disciplīnās, tostarp sporta alpīnismā, skeitbordā un ūdens sportā, un tās vēroja 198 000 skatītāju.

Levi Lavalle performs a Double Back Flip at the Winter X-Games XIII // Christian Pondella/Red Bull Content Pool // 1329477347568-1782341934 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

1997. gadā ekstrēmā sporta draugi pirmo reizi varēja piedalīties arī ziemas X spēlēs, kas notika Kalifornijas štatā, Bigbērleika ezera krastā, kalnu slēpošanas kūrortā. Sportisti laidās no kalna ar sniega dēļiem, kamerām, kalnu velosipēdiem, kāpa ledus sienā, kā arī varēja izmēģināt spēkus vairākdisciplīnu sacensībās. Vērā ņemamus rezultātus sasniedza Zviedrijas snovbordiste Jennija Vāra, kura uz pjedestāla kāpa trīs reizes.

Uz vietas šo četru dienu pasākumu vēroja vairāk nekā 38 000 skatītāju, un televīzija tās pārraidīja 198 ASV štatos un 21 valodā daudzās citās valstīs.

Dažādas sacīkšu norises vietas

Sākumā sacensību vietas tika mainītas. 1998. gadā Kolorādo štatā Crested Butte kalnu kūrortā sacīkstes vēroja 25 000 skatītāju un disciplīnu saraksts tika papildināts ar motokamanu braukšanu un brīvā stila slēpošanu. Jaunās tūkstošgades pirmās spēles notika Austrumu piekrastē, Vermontas štatā, kur sportistiem līdzi juta ap 83 500 fanu. Šeit pirmo reizi notika snovbordistu braucieni pa reni, un gadu vēlāk disciplīnu saraksts vēl tika papildināts ar motobraucēju gaisa trikiem.

2002. gadā kārta pienāca Aspenai Kolorādo štatā, kur ziemas X spēles notiek joprojām. Par ievērības cienīgu notikumu izvērsās ASV snovbordistu komandas piedalīšanās, kas sportistiem deva labu iespēju iesildīties pirms Soltleiksitijas olimpiskajām spēlēm.

Skatītāju skaits aizvien pieauga 

2003. gadā tika sasniegts jauns skatītāju rekords: ar televīzijas kanālu ESPN, ESPN2 un ABC Sports palīdzību sacīkstes tika pārraidītas 412 673 mājokļos. Tiešās pārraides no ziemas X spēlēm iespējams vērot no 2004. gada. Divas ziemas vēlāk desmitajām ziemas X spēlēm līdzi juta jau 747 130 mājokļos. Organizatori sacīkstēs sveica 28 olimpiešus, kas tikai pāris nedēļu vēlāk bija vērojami Turīnā.

Piedalīties X spēlēs var tikai ar uzaicinājumiem, taču iepriekšējo sacīkšu godalgoto vietu ieguvēji uz nākamajām sacīkstēm tiek automātiski. Sportistus izvēlas attiecīgās disciplīnas komisija, ņemot vērā gan viņu rezultātus, gan arī popularitāti medijos un sociālajās tīmekļa vietnēs, gan arī prasmes un vēlmi piedalīties šajā sporta pasākumā.

Iesaistīja arī sportistus ar kustību traucējumiem

2007. gadā pirmo reizi varēja piedalīties sportisti ar kustību traucējumiem, kas piedalījās monoslēpošanas disciplīnā. Pirmo reizi medaļas dalīja arī labāko snovborda triku meistariem, kā arī motokamanu brīvā stila braucējiem. Televīzijas skatītāju skaits turpināja sasniegt rekordus – nu jau sacīkstes vēroja 925 377 mājsaimniecībās.

Līdz šim vislielāko publikas uzmanību organizatori izbaudīja 2011. gadā, kad Aspenā sacīkstes uz vietas vēroja 114 200 skatītāju, bet televīzijā – 39 miljonos mājokļu visā pasaulē.

200 sportistu

Ziemas disciplīnās katru gadu piedalās 200 sportistu no ASV, Japānas, Spānijas, Vācijas, Apvienotās Karalistes, Kanādas, Igaunijas un citām valstīm. Visā X spēļu vēsturē lielākā zvaigzne neapstrīdami ir amerikāņu snovbordists un skeitbordists Šons Rodžers Vaits, dzimis 1986. gadā, kura godalgu plauktā ir 16 medaļas, no kurām 13 zelta. Trīs zelta medaļas viņš pārvedis arī no olimpiskajām spēlēm.

Godalgu apmērs naudas izteiksmē ir ESPN noslēpums, publiski zināms tikai tas, ka visiem sportistiem ir sadalīti trīs miljoni dolāru.

Interesanti fakti

  • Tiešās pārraides no ziemas X spēlēm iespējams vērot no 2004. gada.
  • 2006. gadā desmitās ziemas X spēles vēroja 747 130 mājokļos.
  • 2006. gada sacīkstēs piedalījās arī 28 olimpisko spēļu dalībnieki, kas jau pāris nedēļu vēlāk startēja Turīnā.
  • 2010. gadā Francijā notika pirmās ziemas X spēles Eiropā atsevišķās kalnu sporta disciplīnās snovbordistiem un slēpotājiem.
  • Dažos gados gan sieviešu, gan vīriešu disciplīnu skaits Eiropas sacīkstēs pieauga līdz astoņām, toties dalībnieku – līdz 150.
  • 2016. gadā pirmo reizi ziemas X spēles notika Oslo, bet nākamajā sezonā tās pārcēla uz Hafjelli kalnu slēpošanas kūrortu.

Teksts: Marta Vasarika

Foto: Christian Pondella / Red Bull Content Pool

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

4 jautājumi trenerim

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk