Dalīties „ZANDA ZARIŅA-REŠETINA: MĪLESTĪBA PRET SPORTU MAN IR GĒNOS IELIKTA“

ZANDA ZARIŅA-REŠETINA: MĪLESTĪBA PRET SPORTU MAN IR GĒNOS IELIKTA

Fitnesa trenere un vairāku starptautisku maratonu dalībniece Zanda Zariņa-Rešetina šogad vēlas noskriet Čikāgas maratonu un izdarīt to ātrāk par trīs stundām. Viņa mīl sportu, bet vēlas saglabāt arī savu sievišķību, tādēļ pēc treniņiem uzvelk skaistu kleitu un kedas nomaina pret augstpapēžu kurpēm.

– Kā sākās tava lielā aizrautība ar skriešanu un citām sportiskām aktivitātēm?

– Domāju, ka mīlestība pret sportu man ir gēnos ielikta. Mans tēvs bija vieglatlēts, un es pati jau no bērnības esmu bijusi fiziski aktīva. Pirmais sporta veids, ar ko nodarbojos, bija mākslas vingrošana. Skolas laikā nedaudz trenējos arī vieglatlētikā, bet pašai sev nesaprotamu iemeslu dēļ to pametu. Iespējams tā, ka jau no bērnības nepievērsos nopietni vieglatlētikai, ir vienīgā lieta, ko savā dzīvē nožēloju. Jau pieaugušā vecumā, pēc pirmā bērna dzimšanas pamazām sāku skriet. Tam, ka “saslimu” ar skriešanu paldies jāsaka Rīgas maratonam – vienu gadu noskrēju piecu kilometru distanci, nākamajā jau – 21, bet vēl pēc gada jau skrēju maratonu Parīzē, un tā es joprojām skrienu. Jāatzīst, ka skolas laikā garās distances nebija manas mīļākās disciplīnas, tādēļ man pašai sākotnēji bija liels pārsteigums, ka pievērsos tieši pusmaratonu un maratonu skriešanai.

– Tu ne tikai skrien garas distances, bet esi arī fitnesa trenere…

– Jā, sports manā gadījumā ir gan darbs, gan hobijs vienlaicīgi. Man tiešām ir paveicies, ka ikdienā daru to, kas man sagādā gandarījumu, un varu savās zināšanās dalīties ar citiem, palīdzot uzlabot gan fiziskās, gan mentālās darba spējas. TRX un citas fiziskās aktivitātes ir pamatā manai profesijai, tādēļ man patīk izmēģināt jaunas lietas – fitnesa industrija nepārtraukti attīstās, un es cenšos sekot līdzi jaunākajām tendencēm.

– Tā kā sports lielā mērā ir arī tava profesionālā dzīve, tad, cik liela nozīme ir apģērbam, ko izvēlies vilkt, kad pati sporto vai trenē citus?  

– Man vissvarīgāk ir, lai tas būtu ērts, lai tajā varu brīvi kustēties, tas nekur nespiež un neberž, ir elpojošs. Svarīgi, lai treniņu apģērbs būtu ātri žūstošs – piemēram, lai cik patīkams citkārt būtu kokvilnas apģērbs, treniņos, kad sasvīsti, tas kļūst smags, nežūst un pat var diezgan nepatīkami noberzt ādu.

– Kā apģērbs, ko tu izvēlies skriešanai, atšķiras, piemēram, no tā, ko velc nodarbībās iekštelpās?

– Katrai sportiskai aktivitātei ir sava specifika, un arī sporta apģērbu ražotāji tam pievērš lielu uzmanību. Skriešanas apģērbs ir viegls, ātri žūstošs, apaviem jābūt ar stabilizāciju. Skriešanā apavu izvēlei, manuprāt, ir ļoti liela nozīme, jo, izvēloties pareizus apavus, tie var pasargāt arī no traumām. Izvēloties apģērbu nodarbībām zālē, tam arī jābūt ērtam, elpojošam, bet apavi salīdzinājumā ar skriešanas apaviem jāizvēlas stigrāki, ar stabilu un neslīdošu zoli.

– Vai tev ir dienas, kad trūkst motivācijas doties uz treniņu?

– Protams! Bet šādās dienās es cenšos ieklausīties savā organismā, jo patiešām ir brīži, kad ir lietderīgāk atpūsties, nekā doties uz treniņu. Protams, ja motivācijas trūkums ir vienkārši slinkums kaut kur doties, tad es aizdomājos par sevis uzstādītajiem mērķiem un saprotu to, ka katrs neizpildīts treniņš mani pavirza soli atpakaļ, nevis uz priekšu.

– Kā tu spēj savienot sevī sievišķīgo šķautni, kas savā ziņā pieprasa zināmu maigumu, ar sportisko, ko raksturo drosme un cīņasspars?

– Īpaši nepiedomāju pie tā, kā tās savienot – tas notiek pats no sevis. (smaida). Ja nu vienīgi ārpus darba un treniņiem cenšos sporta tērpu nomainīt pret kleitu un kedas pret augstpapēžu kurpēm. 

– Tu esi ne tikai trenere un sportiste, bet arī sieva un mamma. Vai arī pārējie tavas ģimenes locekļi ir tik aktīvi?

– Visi ģimenē esam aktīvi, piemēram, abas meitas ikdienā daudz laika pavada deju un akrobātikas nodarbībās. Jaunākā meita ir izteikusi vēlmi trenēties vieglatlētikā, bet vēl mazliet jāpaaugas. Kā ģimenei mums kopīgām fiziskām aktivitātēm vairāk laika ir vasarā. Bieži vien, kad es dodos savā garajā skrējienā, meitas brauc līdzi ar velosipēdiem. Pagājušajā vasarā mums visiem radās jauna aizraušnās – veikošana, tādēļ meitenes jau šobrīd ļoti gaida vasaru un visas ar ūdeni saistītās aktivitātes.

– Kam tu vēl esi gatava veltīt savu brīvo laiku?

– Tā kā mūsdienās brīvais laiks ir deficīts, tad cenšos to pavadīt maksimāli kvalitatīvi un lielākoties kopā ar ģimeni. Ceļošana un jaunu vietu iepazīšana ir viena no manām aizraušanām ārpus sporta. Ceļojot es noteikti esmu aktīvās atpūtas cienītāja, bet ne ekstrēmās – līdz ar bērnu ienākšanu dzīvē noteikti esmu palikusi piesardzīgāka un atbildīgāka.

Teksts: Liene Pālēna. Foto: no personīgā arhīva.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Liec sporta apaviem uzlabot tavu sniegumu

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk