Dalīties „ZANDAS ZARIŅAS REŠETINAS IETEIKUMI SKRĒJĒJIEM RUDENS PERIODĀ.“

ZANDAS ZARIŅAS REŠETINAS IETEIKUMI SKRĒJĒJIEM RUDENS PERIODĀ.

Pie loga jau kādu laiku klauvē rudens, bet tas nenozīmē, ka aktīvā dzīvesveida piekritēji kļūst mazāk aktīvi. Tieši pretēji – vakaros ielas, parki un promenādes pilnas skriešanas entuziastu, kurus dzestrie vakari nespēj iebiedēt. Fiziskās sagatavotības un skriešanas trenere Zanda Zariņa Rešetina ir aktīva dzīvesveida piekritēja un sniedz noderīgus padomus, kas spēs tavu skriešanu padarīt patīkamāku un veselībai draudzīgāku.

–          Pastāsti par sevi.

Esmu fiziskās sagatavotības un skriešanas trenere, kā arī pati skrienu vidējās un garās distances. Patreiz arī esmu atgriezusies studenta godā un nākamgad plānoju iegūt vieglatlētikas trenera diplomu.

–          Kas mudināja tevi sākt nodarboties ar sportu?

Pati ar sportu nodarbojos jau kopš bērnības. Sports laikam man pārmantojies ar gēniem, jo mamma jaunībā nodarbojās ar mākslas vingrošanu, bet tētis bija vieglatlēts un startēja augstlēkšanas disciplīnā.

–          Kādas ir tavas iecienītākās skriešanas vietas un maršruti?

Ja es esmu mājās, tad dodu priekšroku skrējienam pa Berģiem vai Langstiņiem, turpretī, ja atrodos Rīgas centrā, izvēlos skriet līdz Mežaparkam un atpakaļ. Kā arī, ja atrodos skolā un gadās tā, ka kāda lekcija brīva, tad izskrienu turpat pa Biķernieku mežu. Katrā ziņā, vietas un maršruti ir atkarīgi no lokācijas vietas un tos vienmēr ir iespējams apvienot!

–          Tu piedalies arī maratonos. Kā tiem sagatavoties?

Sagatavošanās process maratonam noteikti nav ne viens, ne divi mēneši. Mans ieteikums būtu rēķināties ar gada sagatavošanās posmu. Protams, ja ir fiziskā sagatavotība divu vai trīs mēnešu garumā, tas arī der, bet nebūt nav pareizi. Maratonam gatavoties ilgtermiņā ir svarīgi, lai nepazūd degsme par skriešanu un pēcgarša pēc noskrieta maratona ir laba.

–          Kā tu vērtē iedzīvotāju aktivitāti piedaloties šajos maratonos?

Iedzīvotāju aktivitāte, skrienot garas distances aug un noteikti vēl augs. Attiecīgi, ja cilvēks ir paskrējis un viņam tas rada pozitīvas emocijas, palielinās vēlme skriet vēl vairāk – pusmaratons un tad jau pilnais maratons. Vēlme arvien pieaug, jo cilvēki grib skriet!

–          Tavi ieteikumi skrējējiem sākoties rudens sezonai? 

Izvēlēties laika apstākļiem atbilstošu apģērbu un tā kā iestājoties rudenim, daudziem sanāk skriet dienas tumšajā laikā, es ieteiktu neaizmirst par atstarojošajiem elementiem apģērbā, lai skrienot, esat pamanāmi.

–          Kādus apavus labāk izvēlēties skrienot pa asfaltētu virsmu? 

Skrienot pa asfaltu vēlams izvēlēties mīkstākus un amortizējošākus apavus, lai mazinātu traumatisma risku un slodzi uz locītavām.

–          Ko var ietekmēt nepiemērotu skriešanas apavu izvēle? 

Pirmām kārtām jau nepareiza apavu izvēle var izraisīt skrējējiem raksturīgas traumas. Manuprāt, patreiz gandrīz jebkurš sporta veikals piedāvā skriešanas apavu testus. Skrējējam jāņem vērā, ne tikai tas pa kādu virsmu tiks skriets, bet arī paša skrējēja fizioloģiskās īpašības un vispiemērotākos apavus iespējams piemeklēt tieši ar šo testu palīdzību.

–          Kā pareizi izvēlēties skriešanai piemērotus legingus?

Galvenais, protams, lai tie būtu ērti. Iestājoties aukstajam laikam svarīgi, lai skrienot ceļi un ahilejs būtu nosegti, tādēļ nepieciešams izvēlēties piemērota garuma bikses.

–          Kāds būtu piemērotākais apģērbs skriešanai rudens periodā? 

Iestājoties vēsākam laikam jāsāk domāt par tā saucamo kārtu apģērbu.

–          Kā skriešana uzlabo cilvēka fizisko un emocionālo stāvokli?

Jāuzsver, ka tas noteikti katram cilvēkam ir savādāk. Manuprāt, ja cilvēks nav nodarbojies ar skriešanu, tad tas ir jādara pakāpeniski, tad arī pakāpeniski iespējams atslēgties vai samazināt ikdienas stresa līmeni, kā arī izbaudīt skriešanas procesu pilnībā. Turklāt, paralēli tam aug fiziskā varēšana.

–          Tu organizē treniņnometni Portugālē, kas gaidāma šā gada novembrī. Kā radās ideja šai treniņnometnei?

Šā gada pavasarī es pievienojos savai kolēģei un draudzenei Anitai Kažemākai viņas Portugāles nometnē, kur viņa jau atradās no gada sākuma. Tā mēs kopā tur trenējoties izlēmām, ka jāpiedāvā šāda iespēja arī vienkāršiem fitnesa un skriešanas entuziastiem, jo bija cilvēki, kas zinot to, ka mēs tur trenējāmies izrādīja interesi par to un arī vēlējas izbaudīt kā tad tas īsti ir – līdzīgi, kā profesionāliem sportistiem, savai jaunajai sezonai gatavoties kaut kur siltumā, īpaši sportiskos apstākļos.

Tā nu šajā rudenī notiks pirmā mūsu organizētā Portugāles nometne un principā jau arī pavasara nometnei grupa gandrīz ir pilna.

–          Ar kādas firmas apģērbu tu pati izvēlies skriet?

Es izvēlos Adidas.

–          Kā pareizi atsildīties pēc skriešanas?

Atsildoties, protams, ir svarīgi izstaipīt muskuļus. Ja ir bijis tempa vai intervāla skrējiens, tad svarīgi to pabeigt ar mierīgu skrējienu. Šajā periodā, kad laiks ir auksts un skrienot nākas sakarst, labāk atsildīties iekštelpās, lai izvairītos no saslimšanas. Labs elements, lai atsildītos ir pašmasāžas rullis ar kura palīdzību pēc skrējiena var izrullēt visus nepieciešamos muskuļus.

Iesildīšanās un atsildīšanās ir svarīga skriešanas sastāvdaļa.

–          Kas tevi motivē darīt un neapstāties?

Mani skriet motivē uzstādītie mērķi!

Komentāri

  1. Kristīne

    Sveika! Lieliska ideja par nometni Portugālē. Piesakos uz pavasari un interesē, šīs nometnes izmaksas, laiks, kurā notiks (ja nu nav sponsors 🙂 )
    Paldies!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

FIA Eiropas rallija čempionāta sezona noslēdzas "Rally Liepāja"

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk