Tas ir diezgan smieklīgi, vai ne? Neraugoties uz to pašpārliecību un lepnumu par aktīvu dzīvesveidu, ko vasaras laikā sasniedzi ar apņemšanos, trenēšanos un piedalīšanos sacensībās, tas tik un tā var būt neliels izaicinājums – saglabāt šādu ikdienas motivāciju arī aukstajā sezonā.
Var gadīties arī, ka sajūties nedaudz mulsinoši un šķiet, ka neesi tu pats – kaut kur ir pazudusi dzirkstele celties un darīt. Un šī ir perfekta augsne, kur sēt atrunas. Tāpēc piedāvājam 15 atrunu aizbiedētājus, lai pierunātu sevi un motivētu būt fiziski aktīvam arī rudenī.
1. ATRUNA “Ir pārāk grūti izkāpt no gultas aukstos, tumšos rītos”. Tā ir tiesa, ka zemāka gaisa temperatūra un mazāks gaismas daudzums patiešām ietekmē mūsu bioritmus. Bet pastāv pavisam vienkārši veidi, kā sevi iedrošināt pamest komforta zonu, jā, tieši tā – silto gultu.
2. RADI SILTUMU. Noregulē temperatūru istabā tā, lai pēc modinātāja nozvanīšanas gaiss telpā būtu tikpat patīkams kā siltums zem segas. Redzi, vēl viena atruna ir prom. Izdari savā labā vēl vairāk – iepriekšējā vakarā vai no rīta treniņa drēbes uzliec uz sildītāja. Tās būs siltas kā tikko grauzdēta brokastu maize, un tu nespēsi vien sagaidīt, kad tās varēsi uzvilkt un doties ārā sportot!
3.UZLABO SAVU MODINĀTĀJU. Tā vietā, lai tevi no miega uzrautu normāls, kaitinošs modinātājpulkstenis, izmanto iPod vai līdzīgu ierīci, kas modinās ar konkrētām dziesmām, kas tevi motivē sportošanai. Tai nav obligāti jābūt techno dance listei, bet vienkārši kam tādam, kas uzlabo garastāvokli, vairo enerģijas līmeni un paveic brīnumu, izceļot tevi ārā no sapņu pasaules ar pirmo mēģinājumu.
4.IEVELC RĪTA TRENIŅOS ARĪ DRAUGU. Atrodi kādu, kurš ir tikpat traks kā tu, lai no rīta agri celtos un dotos paskriet lēnā riksī, ietu pastaigā vai vingrotu tuvējā parkā. Apziņa, ka tevi kāds gaida, lai dalītos neciešamajās sirdssāpēs par tik agru sportošanu rīta pustumsā, būs labs stimuls un akūta vajadzība atmest atrunas un tikt ārā no mājas.
5. ATRUNA “No gultas ārā tiku, bet tik un tā nevēlos iet laukā”. Ir viegli iekrist atrunās un vienā momentā nokaut motivāciju. Tā vietā izmanto šo brīdi, lai savā prātā iedzīvinātu gluži pretējo – “No gultas ārā tiku un esmu gatavs doties ārā”.
6. LIEC GALVU ZEM ŪDENS. Un tā nav metafora! Tā vietā, lai izvēlētos komfortablo rituālu pēc pamošanās ienirt siltā peldmētelī, kamēr virtuvē vārās kafija, dodies taisnā ceļā uz dušu. Ūdens tevi atmodinās. Uzreiz arī velc mugurā sporta drēbes. Arī tūlītēja saģērbšanās tevi attālinās no idejas par slinko relaksāciju ar kūpošu caffe latte.
7. APĢĒRBIES KĀ NĀKAS. Vecā patiesība ir dzīva – nav sliktu laikapstākļu, ir tikai slikta apģērba izvēle. Varbūt ir laiks atjaunot treniņu garderobi, kas būtu vairāk piemērota rudens un ziemas sezonai? Ziemas sporta ekipējums – cepures, piegulošas bikses, cimdi, jakas fiziskām aktivitātēm ārā – ir tie elementi, kas sportošanu neciešamos laikapstākļos padara jaukāku. Ja tev jau tas viss ir, varbūt ir pienācis laiks sevi iepriecināt ar ko jaunu.
8. SAGLABĀ GUDRU VIENKĀRŠĪBU. Vislabākais veids, kā pārvarēt atrunas, ir nelikt tās treniņu rutīnas priekšplānā. Aizstāj tās ar ko krietni noderīgāku. Tā vietā, lai prātotu, kāpēc nav vērts iet uz sporta zāli, izdomā vismaz trīs iemeslus, kāpēc tas ir labi un veselīgi, kā tas ietekmēs tavu sniegumu sacensībās, pacels pašpārliecinātību un apmierinātību ar to, ko ieraudzīsi, paskatoties spogulī.
9. IESILDIES IEKŠTELPĀS. Pirms dodies ārā, veic iesildošos vingrinājumus telpās – jumping jacks, leg lifts vai… Kā būtu ar desmit lieliskiem pushups? Šādā veidā ne vien paātrināsies sirdsdarbība un tiks aktivizēta asins cirkulācija, bet arī būs diezgan grūti ieslīdēt atpakaļ gultā. Atruna ir prom!
10. IELEC TEHNOLOĢIJĀS. Varbūt citiem tas ir kaitinoši katru reizi redzēt, ka dalies sociālā tīkla profilā ar sporta lietotnē reģistrētajiem treniņu datiem, tomēr tev pašam šāds pārskats var kalpot par lielisku motivāciju.
11. REDZI LIELO BILDI. Izveido savu personīgo 12 nedēļu kalendāru no oktobra līdz decembrim – treniņu plānu –, novieto to redzamā vietā un seko līdzi tā izpildei. Redzot virzību un to, cik daudz dari savā labā, jutīsies motivēts iet uz priekšu. Turklāt varēsi sekot līdzi tam, cik ātri skrien laiks un ka tuvojas arvien gaišāki rīti un garākas dienas.
12. ATCERIES PAR SAVIEM MODŽO. Ja vasarā varēji tīri labi saņemties rīta treniņiem, padomā un atceries, kas tieši veidoja tavu motivāciju – mērķi, draugi, sasniegumi, treneris, sacensības, labi laikapstākļi? Kā vasaras motivācijas elementi var iedarbināt motivācijas spēku arī tagad? Varbūt derēs tie paši vai nedaudz jāpielāgo… īsā T krekla vietā izvēloties ko siltāku. Un tas ir tikai sākums.
13. NO AUDZĒKŅA KĻŪSTI PAR TRENERI. Ja esi pieredzējis atlēts, iespējams, ir labākais laiks, lai dalītos savās zināšanās ar kādu, kam šāda palīdzība būtu ļoti noderīga. Kļūsti par mentoru vai motivatoru citam un nemanot jutīsi, ka arī pašam uzradīsies degsme tiekties pēc saviem sportiskajiem mērķiem. Dalies savā entuziasmā ar citiem, un tas pie tevis atgriezīsies kā degviela treniņiem.
14. IZKĀP NO IKDIENIŠĶAJĀM KURPĒM. Mēneši, kas pavadīti aktīvās sezonas laikā, nemitīgi izaicinot savas spēju robežas, var nogurdināt jebkuru no mums. Padomā, varbūt tiešām ir vajadzīgs neliels pārtraukums, lai atjaunotos gan psiholoģiski, gan arī ļautu atgūties ķermenim – sadziedēt mikrotraumas un sagatavoties nākamajam pilnas jaudas treniņu periodam. Pārtraukuma laikā vari nodoties mierīgākām fiziskajām aktivitātēm, kas tavu ikdienu uzturēs kustīgu, bet neradīs lielu psiholoģisko un fizisko slodzi. Vēl savā atjaunošanās periodā pabaro savu prātu ar motivējošu lasāmvielu – piemēram, sadaļā LIELĀ INTERVIJA iedvesmojies no pašmāju sportistiem – spēcīgām personībām, kas ik dienu ceļas, iet un dara un kā balvu saņem lieliskus panākumus.
15. DODIES UZ JOGAS NODARBĪBĀM VAI PILATĒM. Šīs nodarbības ir zemākas intensitātes nekā citu sporta veidu treniņi, taču ir ļoti vērtīgas muskuļu un saišu nostiprināšanai un nodrošina ilgstošu efektu. Ja aktīvā treniņu sezona tevi ir izsūkusi pilnībā, iespējams tev jāatjaunojas mentāli. Dodies uz jogu, pilatēm vai pamaini sporta veidu – tādu, kas nemitīgi neatgādina par tavu sniegumu. Ļauj sev nedaudz atpūsties no informācijas gūzmas un stresa, ko tā var radīt.