1. Jo mazāk kaloriju, jo labāk
Ar šādu metodi tiek samazināta vielmaiņa, respektīvi, samazinās iespēja likvidēt uzkrātās rezerves. Tas nozīmē, ka strauja kaloriju uzņēmšana nav ieteicama un tieši pretēji – ir jāpanāk vielmaiņas paātrināšana ar regulārām ēdienreizēm, pilnvērtīgu atpūtu un miegu, kā arī atbilstošām fiziskām aktivitātēm un treniņiem.
2. Dzīvesveidu jāmaina pamazām
No neveselīga dzīvesveida nav jāatsakās pamazām. Pirmie rezultāti būs pamanāmāki, ja vienlaikus notiks pāreja no neveselīgas pārtikas uz veselīgu pārtiku un pievēršanās sportošanai. Motivācijai turpināt aizsākto, nenāk par ļaunu straujāka pirmo panākumu pamanīšana, kas nebūs tik izteikti lēnāku uztura paradumu maiņā.
3. Tievēšanas laikā ieteicami bezglutēna kārumi
Etiķete un sertifikāti par bioloģisku izcelsmi un eko-kvalitāti neliecina, ka produkts lietojams bez ierobežojumiem. Zaļš iepakojums neko negarantē, tāpēc, ja izvēle kritusi par labu svara samazināšanai, tad no kārumiem nepieciešams arrurēties un nav garantijas, ka, piemēram, bezglutēna produkts būs veselīgāks par glutēnu saturošu pārtiku. Bieži vien izreklamētie bezglutēna vai beztauku produkti ir pagātināti ar cukuru jeb nevajadzīgām kalorijām. Tikmēr produkti, kuru iepakojums lepni vēsta, ka reklamējamā prece ir “bez cukura”, parasti satur saldinātājus, kuri, maigi izsakoties, ir kaitīgi veselībai, lai neteiktu indīgi un ilgā laika posmā iznīcinoši.
4. Ieteicamas mazas ēdienreizes ik pēc pāris stundām
Tā nemanāmi apēdīsi vairāk un sešās ēdienreizēs tiksi pie vairāk kalorijām, nekā ēdot 3-4 reizes dienā. Biežas maltītes nepieciešamas profesionāliem sportistiem, kuriem jāiztur lielas slodzes treniņos un sacensībās.
5. Ūdens jādzer pēc iespējas vairāk, plastmasas pudeles ir nekaitīgas
Astoņas glāzes ūdens dienā jeb ar trīs litru šķidrums nodrošinās pievilcīgu figūru pāris mēnešos – šī svara mazināšanas metode ar vielmaiņas paātrināšanu būtu pārāk ideāla, lai būtu ticama, jo papildus šķidrums organismam vielmaiņu paātrinās visai nedaudz. Ūdens palīdz no organisma izvadīt nevajadzīgos vielmaiņas galaproduktus, tāpēc šķidruma uzņemšana ir svarīga, taču ar to nevajag pārspīlēt. Daudziem cilvēkiem ir paradums bāzt ko mutē, kaut nemaz negribas ēst. Šo bērnības ieradumu citi turpina visu dzīvi taustoties pēc cigarešu paciņas, kādam šis netikums izpaužas nevajadzīgā rīšanā. Ja apetītes nav, bet gribas, ko iestūķēt mutē, palīdzēs ūdens vai nesaldināta tēja, ko malkot starp ēdienreizēm. Tikai jāatceras, ka plastmasas pudele ir vienreizlietojama un iztukšota izmetama ārā. Plastmasas trauki ir kaitīgi veselībai un nevajadzētu pudeli uzpildīt atkārtotai lietošanai. Veselībai īpaši bīstamas ir ieplaisājušas pudeles. Atgādinājums arī par ūdeni pudelēs, kas papildināts ar kādu garšu. Der zināt, ka neviens auglis tādam ūdenim nav bijis tuvumā un citrona šķēlīte dzeramajam ūdenim pievienojama mājas apstākļos.
6. Sulas ir veselīgs dzēriens, diētiskie dzērieni mazina kaloriju uzņemšanu
No sulas nevar paēst, taču katra glāze satur vismaz 100 kalorijas, kas ir lieka enerģija. Viena tetrapaka sulas var saturēt 10 un vairāk augļus, kurus vienlaicīgi apēst ir pagrūti. Turklāt nav ieteicams apēst vairāk par pāris auģļiem pēc kārtas, lai strauji nepaceltu culura līmeni asinīs. Sulas satur ogļhidrātus, kas nav nepieciešami cilvēkiem, kuri vēlas samazināt svaru, tāpēc uzņemto kaloriju ziņā tetrapakās pildītās sulas uzskatāmas teju par ēdiena ekvivalentu. Kalorijas nesatur diētiskie dzērieni, par ko var pārliecināties arī uz produkta etiķetes, taču, tos lietojot, saglabāsies kāre pēc produktiem ar saldu garšu, kas ir taisnākais ceļš pēc saldumiem un vienkāršajiem cukuriem. Ne sulas, ne mazkaloriju dzērieni nesatur šķiedrvielas, jo pat mājās lietotā sulu spiede aiztur vērtīgās mizas un kauliņus, atstājot tikai tīru augļu cukuru.
7. Šķierdvielas palīdz mazināt svaru
Taisnība, bet der zināt, kāda veida – šķīstošas vai nešķīstošas šķiedrvielas lietot. Šķīstošās šķiedrvielas piesaistīs ūdeni un mazinās apetīti, turpretī nešķīstošās neatstās nekādu ietekmi uz svara izmaiņu. Tāpēc ieteicami pākšaugi, linsēklas, auzu pārslas, sparģeļi, Briseles kāposti, savukārt kviešu klijas neizceļas ar viskozitāti un neietekmēs vidukļa tauku mazināšanu.
8. Kliju maize ir veselīga, pasta neaizvietojama
Tieši otrādāk – kliju maizes cepšanā izmanto baltos miltus, kas to padara par baltmaizi ar dažiem procentiem pievienotu kliju. Šī it kā veselīgā maize strauji paceļ cukura līmeni un nesniedz ilgstošu sāta sajūtu. Jāatceras, ka vērtīgākā maize ir tā, kas cepta tikai no pilngraudu miltiem. Tas pats sakāms arī par pastu (latviešiem ierastie makaroni), kura uztura piramīdā atrodas pie izdzīvošanas pamatkomplekta, taču jāatceras, ka pastu izgatavo no baltajiem miltiem un to saturā ir liels cietes daudzums. Tas nozīmē, ka pastas (makaronu) ēšana neatšķiras no baltmaizes lietošanas uzturā, ja vien tie nav ražoti no pilngraudu miltiem.
9. Jogurts ir dabisks un nekaitīgs
Tomēr ieteicams iegādāties tikai jogurtus bez pievienotām garšām, jo tie visticamāk saturēs ievērojamu daudzumu cukuru. Vēlams lietot maztauku jaugurtus un pašizvēlētupiedevu – linsēklas, ogas vai augļus pievienot atsevišķi.
10. Nevajag aizrauties ar olbaltumvielām
Pastāv uzskats, ka olbaltumvielu pārstrādē tiek pārslogotas nieres, taču tas notiktu tikai tad, ja cilvēks uzturā nelietotu neko citu. Olbaltumvielas, pie kurām pieder olas, gaļa un citi produkti, sniedz sāta sajūtu un pārstrādes procesā patērē vairāk kalorijas nekā pašu sniegtā enerģija. Tāpēc olas var ēst katru dienu, vienīgi tāpat kā gaļu, tās ieteicams izvēlēties no bioloģiskajām saimniecībām. Arī zivis un gaļa ilgstoši uztur sāta sajūtu un nodrošina organisma šūnas ar olbaltumvielām, tāpēc ir svarīga šo produktu kvalitāte. Kritiski vērtē reklāmu, kas saka, ka gaļa ir slikta vai barojoša. Netici visam, kas rakstīts internetā!
11. Jāatsakās no tauku lietošanas uzturā
Tā, protams, nav taisnība, jo organismam nepieciešams uzņemt veselīgos, nepiesātinātos taukus, tāpēc jāizvēlas siers, krējums un sviests ar pēc iespējas mazāku daudzumu piesātināto taukskābju. Dietologi slavē zivju produktus, tomēr der zināt, ka ne visas zivis uzaugušas brīvībā. Dažkārt tās zivju fermās tikušas barotas ar antibiotikām, lai neslimotu un izvairītos no parazītiem mazo ūdenstilpņu šaurībā. Tikmēr brīvībā noķertāajās zivīs konstatēti smagie metāli, savukārt zivjaudzētavās tiek lietota dažāda ķīmija, lai izturētu transportēšanas procesu.
12. Augļus, ogas un dārzeņus vajag ēst bez ierobežojumiem
Neskaitāmi augļi, dārzeņi un ogas ir gana saldi, kas liecina par kaloriju piesātinātību šajo uzturproduktos, tāpēc ar tiem nevajadzētu pārlieku aizrauties.
13. Pilngraudu produktu – brokastu pārslu un graudaugu batoniņu – lietošana samazina svaru
Šiem produktiem parasti ir pievienots daudz cukura, kas neļaus samazināt svaru. Bieži šajos it kā veselīgajos superproduktos ir dažādas kaitīgas piedevas un nekvalitatīvas augu eļļas, tikmēr pati galvenā sastāvdaļa – pilngraudu pārslas ir apstrādātas vairāk nekā nepieciešams un izskatās vienlaikus saplacinātas un uzpūstas. Pilngraudu produkti parasti sastopami ogļhidrātiem bagātos ēdienos, kas nerada gana ilgu sāta sajūtu. Dārzeņu un olbaltumvielām piesātinātu produktu lietošana uzrāda zemāku kaloritāti pie vienādas izsalkuma apmierināšnas jeb sāta sajūtas. Šķiedrvielu un vitamīnu ziņā viens ābols aizstāj pilngraudu batoniņu, tāpēc nav nepieciešams uzņemt kaloriju daudzumu, kas atbilst vienai ēdienreizei.
14. Parasto cukuru var aizstāt ar agaves nektāru
Agaces sīrups ir pārstrādāts produkts, kas satur paaugstinātu fruktozes koncentrāciju, negatīvi ietekmē aknas un, protams, neveicina vēlamā svara sasniegšanu. Visbiežāk cukurs un liekais svars ir sinonīmi, dažādās formās cukurs atrodams gandrīz visos produktos.
https://www.youtube.com/watch?v=wlSSHPIWMfg
Lietojot ātrās uzkodas, mazkaloriju produktus, našķus, cukurotus dzērienus, saldumus, pilngraudu pārslas, asinīs tiek paaugstināts insulīna līmenis un organisms saņem signālu par tauku rezervju uzkrāšanu, tāpēc jāizvēlas ēdieni ar samazinātu cukura daudzumu. Ja produkts satur fruktozi, medu, iesalu, agaves sīrupu, melases sīrupu, cukurniedru cukuru, tad tie liekami atpakaļ veikala plauktā. Cukurs rada atkarību, kā arī asinsvadu un zobu slimības pat cilvēkiem ar normālu svaru. Cukura diabēts rada miljoniem eiro lielus zaudējumus visai veselības sistēmai, kuru nebūtu, ja cilvēki ēstu pareizi un nodarbotos ar fiziskām aktivitātem.
15. Kartupeļi un gaļa padara resnu
Kartupeļi rada strauju sāta sajūtu, tikmēr gaļa to saglabās līdz nākamai ēdienreizei, neļaujot pēc pāris stundām sniegties pēc kalorijām bagāta salda našķa. Taču jāatceras, ka viduslaiki ir pagājuši un vairs nav nepieciešams ievērot senā latvieša paradumu, gaļu ēst trīsreiz dienā ar desu brokastīs, karbonādi pusdienās un salātus vai burgeru vakarā. Salīdzinot ar rīsiem, griķiem vai citiem graudaugiem, kartupeļiem ir mazāk kaloriju, taču stingri jāievēro, ka uzturā lietojami vārīti kartupeļi, nevis cepti vai eļļā fritēti. Arī kartupeļu salmiņi un čipsi nav veselīga dzīvesveida sabiedrotie.
16. Soja ir lieliska gaļas lietošanas alternatīva
Ne viens vien nevēlas pat iztēloties, kā mūsdienās top gaļa, kā labturība tiek ievērota lopkopībā, kā tiek kauti dzīvnieki cilvēku iegribu apmierināšanai, tāpēc reizēm tikai daži soļi šķir līdz kļūšanai par veģetārieti vai pat vegānu un svaigēdāju. Reizēm veģetārieši gaļas vietā lieto soju, taču jāatceras, ka šī alternatīva reizēm tapusi ģenētiski modificētā procesā. Regulāri lietojot, lielās devās šādi produkti var izraisīt dažādas negribētas saslimšanas un veselības problēmas.
17. Olīveļļa ir veselīga
Ne vienmēr. Tā ir veselīga salātos un ēdienu pagatavošanā svaigā veidā, taču tā nav karsējama lielā temperatūrā. Uz pannas labāk lietot piesātinātos taukus saturošo rapšu vai kokosriekstu eļļu.
18.Rieksti ir barojoši
Šajos produktos ir daudz kaloriju, taču dienišķā deva riekstu saujas palīdzēs zaudēt ķermeņa svaru ilgtermiņā. To lietošana uzturā ietekmē labvēlīgi organismu, jo satur olbaltumvielas, nepiesātinātos taukus, aminoskābes, vērtīgus mikroelementus un vitamīnus.
19. Resnu vecāku bērniem nav izredžu būt slaidiem un veselīgiem
Gēni var izraisīt noslieci uz aptaukošanos uz liekā svara problēmām, tomēr tas nav rādītājs, tam, ka nav iespējams samazināt ķermeņa svaru. Nav iemesla necensties un neko nedarīt, lai iegūtu lielisku figūru, vienīgi jārēķinās, ka citiem sava mērķa sasniegšanai jānopūlas vairāk, kamēr daļai pūļu jāpieliek vairāk.
20. Atkarība no ēdena ir neārstējama
Arī uztura jomā valda modes tendences un reklāmas rullīšos neredzēsim slavinājumus minerālvielām un vitamīniem bagātiem dārzeņiem, kamēr brokastu pārslām un it kā veselīgajiem jogurtiem reklāmas netrūkst. Modernais dzīvesveids aizcina vairākas reizes dienā lietot ātrās uzkodas, pārtikas industrija caur reklāmām pieradina ēst neveselīgi un atsevišķas pārtikas sastāvdaļas izraisa atkarību to iegādāties atkārtoti. Ikdienas stresa apstākļos nav viegli izvēlēties veselībai nekaitīgu pārtiku, taču aprunājoties ar uztura speciālistu un mainot ikdienas paradumus, iespējams mazināt atkarību no nevēlamas pārtikas, kas ilgstošas lietošanas rezultātā bojā veselību.
Papildus apgrūtinājums ir našķu un nevajadzīgu kaloriju atrašanās rokas stiepiena attālumā. Cilvēki nemēdz sēdēt pie tukšiem galdiem, Latvijā nav iedomājams neviens pasākums, ballīte vai tikšanās bez klātiem galdiem vai našķiem. Arī ejot pa ielu, netrūkst veikalu un kiosku, kuros iegādāties pa saldumam vai batoniņam. Ja darbā un mājās bez ēšanas mierīgi var izturēt vairākas stundas, tad atrodoties auto, vismaz reizi stundā kaut kas notiekti ir jāpagrauž un kalorijas jāuzņem, jo tā paredz ieradumi un ēšanas atkarība, taču ar to visu var cīnīties.