Blogere un zaļa dzīvesveida entuziaste Dace Alpa norāda, ka saviem bērniem jau bērnībā vēlas iemācīt kustēties prieku un mīlestību pret dabu. Viņu ģimenē neviens nav dīvānā sēdētājs, tā vietā viņi labāk basām kājām iepazīst Latvijas dabas daudzveidību.
– Ar kādām sajūtām esi iesākusi šo vasaru?
– Vasara šogad ir sākusies ļoti agri, jau visu aprīli bijām saules un siltuma lutināti. Jo vairāk D vitamīnu uzņemam, jo priecīgāki kļūstam. Jāsaka gan, ka mūsu ģimenē arī ziema nav nekāds nepatīkamais gadalaiks. Katrā gadalaikā ir savi plusi, un, manuprāt, galvenais ir prast tos izmantot. Šovasar skriesim ar plikām kājām, daudz peldēsimies un meklēsim jaunus piedzīvojumus.
– Tu esi zaļa dzīvesveida entuziaste – mūsdienās, kad par to tiek salīdzinoši daudz runāts, ko tas, tavuprāt, vispār nozīmē?
– Zaļš dzīvesveids jau ir kļuvis par mūsu ģimenes ikdienu – gan uzturā, gan sadzīvē cenšamies dzīvot maksimāli zaļāk. Protams, galējībās neejam, neesam kategoriski, jo dzīvojam tikai vienreiz, tomēr mēģinām darīt kaut ko, lai uzlabotu ne tikai savu fizisko un garīgo pašsajūtu, bet arī, lai ar savu dzīvesveidu kaut daļēji palīdzētu mūsu zemei. Mēģinām ēst veselīgi, nepiesārņot dabu, un esmu kļuvusi arī par to tanti, kas bērnu laukumiņos pusaudžiem aizrāda, ka jāsavāc aiz sevis atkritumi.
– Ar kādu trīs paradumu maiņu, tavuprāt, ikviens no mums varētu sākt dzīvot zaļāk un domāt par videi draudzīgāku dzīvesveidu?
– Manuprāt, sākt dzīvot zaļāk nav nemaz tik grūti, un uz to ir spējīgs ikviens. Piemēram, tā vietā, lai izmantotu automašīnu, var vairāk pārvietoties ar kājām vai velosipēdu, skrejriteni vai skrituļslidām. Tas palīdzēs gan uzlabot savu fizisko sagatavotību, gan samazinās CO2 izmešu daudzumu gaisā. Ikviens var mēģināt sākt šķirot atkritumus un iegādāties pārtikas produktus, neizmantojot plastmasas maisiņus. Lielveikalos ļoti daudzi produkti jau ir salikti plastmasā, tieši tāpēc jāmēģina iztikt bez papildus plastmasas, neliekot, piemēram, sveramos augļus un dārzeņus katru savā maisiņā. Pati personīgi jau vairākus gadus eju ar vienu lielu iepirkuma maisu uz lielveikalu un salieku visu vienkopus. Nekad neesmu sapratusi, kāpēc banāni būtu jāieliek atsevišķā plastmasas maisiņā. Manuprāt, lielāks solis varētu būt mēģināt samazināt gaļas patēriņu uzturā. Es noteikti nesaku, ka visiem jākļūst par vegāniem vai veģetāriešiem, bet var vismaz mēģināt gaļu ēst mazliet retāk. Ikviens no mums var maksimāli censties kaut ko darīt lietas labā, lai tomēr globālā sasilšana nenotiktu tik ātri, cik zinātnieki lēš.
– Spriežot pēc tava Instagram profila, jūs esat aktīva ģimene – ko jums kā ģimenei patīk kopā darīt?
– Mums ļoti patīk aktīvs dzīvesveids – ne es, ne mans vīrs neesam dīvānā sēdētāji. Ziemā dodamies snovot, bet vasarā mūs visbiežāk var sastapt veikparkos, savukārt vasaras vakaros braucam ar velosipēdiem. Ja dodamies kādā tālākā braucienā, tad vienmēr līdzi ir bērnu velosipēdi, skeita dēļi un skrejritenis. Bērniem, rādot piemēru, kustēties prieku mācām jau no agras bērnības.
– Pamanīju arī, ka dodaties iepazīt Latviju dažādos pārgājienos – kas ir jūsu iecienītākie pārgājienu maršruti?
– Jā, Latvijā ir daudzas skaistas vietas un dabas takas. Mēs jau esam bijuši tik daudzās vietās, tomēr šķiet, ka viss labākais ir vēl tikai priekšā. Mums patīk doties dabā. Lai gan pilsētas un to arhitektūra ir skaista, taču tie nav mūsu galamērķi. Daudz labprātāk apskatām to, ko daba ir radījusi.
– Kas tevi ikdienā iedvesmo, motivē un aizrauj?
– Mēs ar vīru viens otru motivējam. Piemēram, ir bijuši rīti, kad Armands atzīst, ka ir tā noguris, ka negrib vingrot, taču, redzot mani to darām, arī tomēr izpilda kādu mazu rīta rosmi. Un otrādāk – man ārkārtīgi gribas izgulēties, bet paskatos, ka Armands jau aizgājis uz treniņu septiņos no rīta, un pie sevis nodomāju, ka es taču arī varu saņemties. Saņemos un daru, jo sajūta pēc tam vienmēr ir fantastiska. Vēl mani, protams, iedvesmo mūsu bērni. Vēlos, lai viņiem būtu maksimāli daudz pozitīvu atmiņu un emociju no bērnības. Viņi ir tie, kuru dēļ mēs to visu darām – izvēlamies pārgājienus, kustību, veselīgu uzturu. Jā, ja tā padomā, tad visa pamatā ir bērni. Bet pats labākais tajā visā ir, ka mums tas viss tiešām arī patīk un garšo.
– Kādi ir tavi personīgie kritēriji, izvēloties apģērbu un apavus ikdienai un brīvā laika aktivitātēm?
– Patiesībā mēs salīdzinoši bieži izvēlamies staigāt basām kājām. Arī apavus un apģērbu izvēlamies tādu, kurā varam justies brīvi un ērti. Man patīk kvalitatīvas lietas, taču bez liekas pompozitātes. Man nepatīk “zīmēties” ar to, kas man mugurā, daudz svarīgāk, lai apavi un apģērbs pildītu savu funkciju ilgtermiņā.
Teksts: Liene Pālēna. Foto: Artūrs Pavlovs, no Daces Alpas privātā arhīva.