Dalīties „Labākie Crossfit atlēti Latvijā“

Labākie Crossfit atlēti Latvijā

Regulāri treniņi svaru zālē nereti noris vienatnē, strikti ievērojot sagatavoto treniņu programmu, taču ar laiku rodas vēlme līdzi paaicināt draugu vai iepazīties ar kādu no klātesošajiem, lai trenēšanos padarītu interesantāku. Plašajā sporta zāļu piedāvājumā netrūkst dažādu grupu nodarbību, kas ir pietiekami intensīvas, taču izmantotie svari lielākoties ir nelieli vai darbs noris ar sava ķermeņa svaru. Crossfit būs piemērots tiem, kuri treniņu programmā vēlas attīstīt visas fiziskās īpašības – spēku, ātrumu, izturību, lokanību, koordināciju.


Latvijas vadošie Crossfit sportisti Santa un Uldis vienbalsīgi norāda, ka Crossfit treniņi krietni atšķiras no ikdienišķa svaru zāles apmeklējuma, jo tajos ir iekļauti arī elementi no citiem sporta veidiem, piemēram, svarcelšanas, vingrošanas, vieglatlētikas, triatlona, peldēšanas u.c. Crossfit treniņi ierasti noris 10+ cilvēku grupā, dalībnieku fiziskajai sagatavotībai atbilstošā intensitātē aizvadot treniņu, kurā iekļauti dažādi vingrinājumi, piemēram, svara stieņa raušana, svara bumbas mešana pret sienu, pievilkšanās pie stieņa, atspoles skrējiens u.c. Sacensību programmā nereti tiek iekļauta arī peldēšana un pusgaro distanču skriešana. Grupu nodarbībās neatkarīgi no vingrinājuma katrs strādā ar sev atbilstošu svaru un intensitāti, taču sacensībās būtisks ir vingrinājuma izpildes laiks, izmantotais svars un atkārtojumu daudzums.

Treneri palīdz kliedēt maldīgos priekšstatus.

Santa un Uldis neslēpj, ka aizvien dzirdami maldīgi priekšstati par Crossfit. Tas tiek asociēts ar lielu traumu risku, treniņiem, kuros tiek izmantoti fiziskajai sagatavotībai neatbilstoši svari, kā arī nepietiekamu trenera uzmanību katram individuāli, kā rezultātā var apgūt nepareizu vingrinājuma izpildes tehniku vai pat gūt traumas. Treneri norāda, ka šādi pieņēmumi nereti balstīti uz nepietiekamu pieredzi vai apkārt saklausītām baumām, jo, ja par treniņa galveno prioritāti tiek izvirzīts pareizs tehniskais izpildījums, nevis liela svara pacelšana, nekam ārkārtējam nevajadzētu notikt.

“Cilvēki Crossfit aizvien asociē ar kaut ko traku un traumatisku. Jāsaprot, ka tas, kas notiek nodarbībās, ir ne tikai trenera, bet arī paša treniņa dalībnieka atbildība. Katrs ir atbildīgs par to, lai trenētos apzinīgi un atbilstoši savām spējām. Grupas treniņš visiem ir viens, bet katram tas var būt savādākā izpildījumā,” pieņemt pārdomātus lēmumus treniņos aicina Santa.

“Pārsvarā cilvēki svaru zāli apmeklē vienatnē un treniņu aizvada diezgan noslēgtā gaisotnē, bet Crossfit treniņi notiek grupā, kuru tu ar laiku jau esi iepazinis. Tieši tas arī daudzus motivē turpināt sportot, jo tu jau zini, ka treniņā tevi sagaidīs draugi, kā arī nav jālauza galva par programmu, jo par to parūpējas treneris, kurš arī seko līdzi, vai vingrinājums tiek izpildīts pareizi,” par Crossfit treniņu stāsta Uldis. “Nereti grupā liela daļa cilvēku jau ir regulārie apmeklētāji, tāpēc “jauniņo” skaits ir neliels un trenerim ir iespēja pamācīt kustības, paskaidrot vai parādīt.”

Lai uzrunātu pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu, sporta zāles Latvijā un arī citviet pasaulē Crossfit treniņus iedala vairākās grupās, balstoties uz dalībnieku fizisko sagatavotību. Tādējādi sportot gribētājiem nenāksies attapties pieredzējušā grupā, kuras tempi un svari pašam nav panesami. Arvien populārāks kļūst arī Crossfit bērniem, savukārt seniori jau vairākus gadus spēkiem mērojas pasaules čempionātā.

“Crossfit nodarbībās, kas ierasti noris stundu, treneri bieži iekļauj izturības un spēka vingrinājumus ar vieglu sarežģītību, piemēram, vingrinājumus ar hantelēm vai svara stieni. Nebūs stieņa raušanas ar pietupienu vai citu sarežģītu kustību, vismaz ne iesācēju un amatieru grupās. Treniņu veidi tiešām var būt dažādi. Bieži tiek aizvadīti apļa treniņi, reizēm uzsvars tiek likts uz konkrētu vingrinājumu un atkārtojumu daudzumu, bet tikpat labi var būt arī “skill” treniņš, kurā jāmācās staigāt uz rokām vai veikt kādas citas neierastas kustības,” skaidro Uldis. “Savukārt sacensību programmas jau ir puslīdz vienādas, tajās iekļauj svarcelšanas vingrinājumus ar lielu svaru, izturības vingrinājumus, “skill” sadaļu, uz ātrumu un jaudu balstītu vingrinājumu, skriešanu, kā arī reizēm, ja apkārtnē ir kāda ūdenstilpne, peldēšanas disciplīnu.”

Crossfit blakusefekts – jauni draugi un stipras kopienas.

“Lai arī cik izaicinošs un prasīgs Crossfit var šķist, ar to var nodarboties jebkurā vecumā un sagatavotības līmenī. Crossfitviennozīmīgi ir kas vairāk par sporta veidu. Tas visā pasaulē ir izveidojis stipras kopienas, kas apvieno dažāda vecuma, spēju un izvirzīto mērķu cilvēkus. Šīs kopienas sniedz ļoti dziļu piederības sajūtu, kas mums, cilvēkiem, ir neizsakāmi svarīga,” Crossfit pievienoto vērtību izceļ Santa. “Crossfit nav domāts tikai tam, lai izskatītos fiziski labi, kas, protams, ir ļoti patīkams blakusefekts. Daudziem cilvēkiem, tai skaitā arī man, tā ir terapija un meditācija, sevis izzināšana, rakstura audzināšana un liels emocionālais darbs brīžos kad ir grūti sevi pārvarēt. Un, kad tas ir izdevies, nav labākas sajūtas! Tā ir sajūta, kuras dēļ mēs to atkārtosim atkal un atkal.”

Hobijs, darbs un iespēja ceļot.

Latvijas čempioni Uldis un Santa ar Crossfit nodarbojas jau vairākus gadus, un šis sporta veids ir pilnībā mainījis viņu dzīvi. Ar Crossfit palīdzību abiem ir izdevies kārtīgi paceļot, iepazīt jaunus draugus, kā arī iegūt darbu, jo gan Uldis, gan Santa ikdienā ir treneri. Valsts spēcīgākā Crossfit sportista balvu – “The Fittest in Country” – ieguvuši abi, turklāt vairākkārt, bet viņu mērķi un treniņu grafiks krasi atšķiras.

Pasaulē prestižāko sacensību “Crossfit Games” finālā Uldis startējis trīs reizes, augstvērtīgāko sniegumu demonstrējot pērn, kad ASV izdevās izcīnīt 21. vietu. Lai sasniegtu finālu, sportistiem jāpārvar trīs kārtas, kurās dalībnieku skaits no aptuveni 130 000 (Eiropā ap 15 000) sarūk līdz 40 finālistiem. Par valsts čempionu tiek kronēts pirmajā kvalifikācijas kārtā jeb “Open” posmā visaugstāko vietu izcīnījušais sportists. Uldis Latvijā ir nepārspēts jau kopš 2017. gada, bet par savu lielāko panākumu viņš uzskata šogad ieņemto 16. vietu pasaules rangā.

“Tagad varu teikt, ka Crossfit pieeju ļoti profesionāli. Nedēļā aizvadu desmit treniņus. Katrs no tiem ilgst vairāk par divām stundām. Sezona man un daudziem citiem sākas februārī, kad startē “Open” posms, kuru pēc trim nedēļām ir pārvarējuši ap 10% dalībnieku. Lai pārvarētu nākamo kārtu un iekļūtu pusfinālā, trīs dienu laikā ar labu rezultātu ir jāizpilda vēl pieci uzdevumi, un visam jābūt nofilmētam ar akreditēta trenera līdzdalību. Eiropas pusfinālā, kas šogad jūnijā norisināsies Berlīnē, iekļūst 60 labākie, bet uz lielo finālu ASV tiek aptuveni 11 eiropieši,” sarežģīto ceļu līdz Crossfit mekai ieskicē Uldis.

Motivācija iekļūt “Crossfit Games” finālā vai iegūt augstu vietu pasaules rangā ir liela, jo sacensību uzvarētājs izcīna balvu fondu 310 000 ASV dolāru apmērā, bet ranga līderis tiek pie vēl vairākiem desmitiem tūkstošu ASV dolāru. Tuvāk Eiropai solīdas naudas summas figurē arī Apvienotajos Arābu Emirātos.

“Crossfit Games” kvalifikācijas sistēma nupat kā ir mainījusies, bet pirms 3–4 gadiem valsts čempioni, tostarp Uldis un Santa, automātiski nodrošināja sev vietu finālā. Covid pandēmijas dēļ sacensības gan nenotika, tāpēc vēlreiz iekļūt finālā Santai, visticamāk, nebūs pa spēkam, jo konkurence Eiropā ir ļoti liela.

“Tas arī bija pēdējais gads ar tādu iespēju. Biju ieguldījusi lielu darbu, būdama ar maziem dvīnīšiem uz rokām, un ļoti lepojos ar paveikto darbu un sasniegto progresu,” atminas sportiste. “Esmu pilna laika māmiņa, tāpēc profesionāla atlēta dzīvi nevaru atļauties. Crossfit ir prasīgs sports, un grafiku “ēst, patrenēties, gulēt” būtībā var atļauties tikai profesionāļi, kuriem ir finansiāls atbalsts un iespēja pilnībā nodoties treniņiem.”

“Šobrīd no Crossfit es vēlos gūt labas emocijas un izpriecāties. Nejūtu vēlmi cīnīties par vietām un fināliem. Katru gadu izvēlos sacensības, uz kurām doties. Izbaudu sacensību atmosfēru, satieku draugus, labi pavadu laiku un pie reizes kaut kur aizceļoju,” par mērķiem stāsta Santa. “Šogad mans vasaras piedzīvojums būs Maltā, kur plānoju piedalīties sacensībās, bet katru gadu tā ir cita valsts un jauns piedzīvojums.”

Latvijā apmeklētākās Crossfit sacensības noris Rīgā un Liepājā, bet vēl lielāka interese par šo sporta veidu ir Lietuvā un Igaunijā, kur vairākkārt startējusi arī četrkārtējā valsts čempione Santa.

Teksts: Harijs Ortveins

Foto: Biillijs Locs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Brīvie svari vai svaru trenažieri?

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk