Dalīties „Brīvie svari vai svaru trenažieri?“

Brīvie svari vai svaru trenažieri?

Stāsta fitnesa treneris Dāvis Ābele.

Bieži vien hanteles ir pirmā lieta, kas ienāk prātā, runājot par brīvajiem svariem. Taču brīvie svari ietver plašu aprīkojuma klāstu – stieņus, svaru bumbas, diskus, pat svara aproces – īsāk sakot, visu, ko var brīvi pārvietot jebkurā virzienā. Savukārt svaru trenažieru uzdevums ir ērtā veidā nodrošināt pretestību atbilstošām muskuļu grupām vingrinājumu izpildes laikā. Šie trenažieri parasti sastāv no sēdekļa, platformas un stieņu vai sviru komplekta, kas ļauj veikt dažādus vingrinājumus, vienlaikus nodrošinot kontrolētu kustību diapazonu un regulējumu svara pretestību.

Gan ar brīvajiem svariem, gan svaru trenažieriem ir iespējams sasniegt izvirzītos treniņu mērķus, taču dažas būtiskas nianses tomēr jāņem vērā, izvēloties vienu vai otru vingrinājumu aprīkojumu.

Kad izmantot svara trenažierus?

Svaru trenažieru aprīkojums vienmēr atradīsies fiksētā vietā vai būs pārvietojams ļoti ierobežotā virzienā. Svaru trenažieri ir iesācējiem draudzīgs aprīkojums, jo tie ir viegli lietojami, turklāt parasti uz tiem noradīta izmantošanas pamācība. Šajos trenažieros ir iespējams brīvi apsēsties, tādējādi jau ieņemot vingrinājumu izpildes pozīciju, nesasprindzinot visu ķermeni. Turklāt, izmantojot šos trenažierus, var daudz vieglāk sajust konkrētas muskuļu grupas, kas palīdz iemācīties tos pareizi izmantot. Līdz ar to, izolēt konkrētas muskuļu grupas arī būs krietni vieglāk. Vingrinājumos ar svara trenažieriem traumu risks ir mazāks, jo, ieņemot pareizu sēdus pozīciju uz trenažiera un attiecīgi noregulējot nepieciešamo svaru pretestību, visa koncentrācija tiek vērsta tikai uz to muskuļu grupu, kas tiek trenēta.

Kad izmantot brīvos svarus?

Ne bez iemesla brīvie svari tiek dēvēti tieši tā. Izpildot vingrinājumus ar brīvajiem svariem, kustību amplitūda ir plaša un neierobežota. Izmantojot brīvo svarus, tiek aktivizētas vairākas muskuļu grupas vienlaikus. Ieņemot vingrinājuma izpildes pozīciju, ir nepieciešams nofiksēt visu ķermeni, aktivizējot vairākas muskuļu grupas, tajā skaitā dziļo muskulatūru. Treniņš ar brīvajiem svariem kopumā ir krietni efektīvāks, jo vingrinājuma izpilde prasa lielāku piepūli un patērēto enerģijas daudzumu.  Bieži vien trenažieri sporta zālē ir aizņemti, taču brīvie svari ir pieejami, turklāt vingrinājumus ar tiem ir iespējams izpildīt dažādās variācijās. Darbošanās ar brīvajiem svariem ir daudz patīkamāka un veselīgāka locītavām, jo tie atļauj brīvu kustību tajās. Tomēr jāņem vērā, ka panākumu atslēga ir pareiza tehnika. Izvēloties svaru, nedrīkst pārvērtēt savas prasmes, jo treniņos ar brīvajiem svariem traumu gūšanas risks ir augstāks.

Īsumā

Izvēloties vingrinājumu aprīkojumu, jāņem vērā gan iepriekšējā treniņu pieredze un sagatavotības līmenis, kā arī treniņu mērķis. Svaru trenažieri ir piemēroti iesācējiem, rehabilitācijas pēc traumas gadījumos, kā arī tie dod iespēju trenēt konkrētu muskuļu grupu konkrētās amplitūdās. Tomēr, ja mērķis ir uzlabot vispārējo fizisko sagatavotību, vingrinājumi ar brīvajiem svariem būs krietni efektīvāki.

Jaunās Fitnesa kolekcijas pieejamas Sportland veikalos un E-veikalā.

www.sportland.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

SPORTLAND Pirmie soļi basketbolā 2019

Ar pozitīvām, enerģiskām un prieka pilnām emocijām aizvadīts tradicionālā pirmo klašu skolēnu konkursa “Sportland” pirmie soļi basketbolā” finālsacensības. Tās notika…

Nākamais raksts:

Iesildīšanās un atsildīšanās

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk