Dalīties „Eiropas MTB čempionāts Siguldā uzņem Baltijā neredzēti augstas klases riteņbraucējus“

Eiropas MTB čempionāts Siguldā uzņem Baltijā neredzēti augstas klases riteņbraucējus

Teksts: Matīss Vecvagaris, foto: velo.lv
Teksts: Matīss Vecvagaris, foto: velo.lv

Eiropas čempionāts MTB maratonā būs Latvijas nozīmīgākās kalnu riteņbraukšanas sacensības šajā sezonā, kā arī viens no gada lielākajiem sporta notikumiem valstī. Tik augsta līmeņa kalnu riteņbraukšanas sacensības – UCI kontinentālais čempionāts – Latvijā notiek pirmo reizi un katram ir iespēja 5.jūnijā vērot tās klātienē.

Braucēji distancē saskarsies gan ar šaurām meža taciņām, gan ar pļavām, veiks kāpumus un būs nobraucieni. Eiropas čempionāta 103 kilometru garā distance trijos apļos vīsies pa Gaujas senleju Siguldas apkārtnē un tās dalībniekiem būs jāpārvar arī 1800 kāpuma metru summa. Daļa no braucieniem pret kalnu būs stāvāki, kā citās valstīs pieredzēts, sola sacensību rīkotāji. Finišā dalībniekus sagaidīs Siguldas sacensību tradicionālais saldais ēdiens – noslēdzošais kāpums Gaujas kalnā. Elites sieviešu riteņbraucējas divos apļos dosies 80 kilometru garā distancē.

Trase vedīs cauri vietām, kuras šķietami nav savienojamas ar augstākā līmeņa sportu vai pat ikdienas riteņbraukšanu, pirmsstarta preses konferencē norādīja Siguldas domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

“Intrigu sacensībām dos braukšana ikdienā slēgtās vietās, kā Bobsleja un kamaniņu trase, kalnu slēpošanas trase, būs jābrauc cauri pilij, Livonijas pilij, būs iespēja braukt gar Karātavu kalniņu.

Trasē ir daudz nianšu, tāpēc tā ir ļoti interesanta,” skaidro Mitrēvics, kurš pats ir velosacensību cienītājs un pērn pats piedalījies MTB Eiropas čempionātā Vācijā, tādējādi gūstot pieredzi pirms šāda līmeņa sacensību uzņemšanas Siguldā.

“Latvija varbūt gandarīta par doto uzticību, tāpēc atliek sportistiem tikai apliecināt mājinieku priekšrocības. Beidzot Sigulda sevi apliecinās kā kalnainākais apvidus un ikviens interesents varēs pārliecināties par to, kā sportisti pievārē kāpumus Gaujas senlejā. Braucējiem, arī  pasaules MTB zvaigznēm Siguldas trase būs liels izaicinājums, tāpēc sacensības solās būt ļoti interesantas.”

Starp 20 valstu pārstāvjiem Siguldā startēs arī 82 pašmāju braucēji, no kuriem par lielākajiem favorītiem Eiropas čempionātā uzskatāmi Matīss Preimanis, Arnis Pētersons, Mārtiņš Blūms, Andris Vosekalns, Māris Bogdanovičs, Toms Skujiņš, Oskars Muižnieks, Pēteris Janevics un Raivis Zīmelis.

Lai arī MTB maratoni vairs nav Latvijas profesionālā riteņbraucēja Toma Skujiņa iecienītākās velosacensības un MTB tiek startēts pāris reizes gadā, viņš no savas komandas saņēmis atļauju piedalīties Eiropas MTB čempionātā un, protams, to izmantos:

“Šogad uz MTB velosipēda esmu nobraucis kādus 150 kilometrus, tomēr vienu divas reizes gadā piedalos arī šāda veida sacensībās.

Trase būs aizraujoša, jo būs iespēja izpausties gan tehniskajiem braucējiem, gan ne tik tehniskajiem. Prognozēju, ka izmaiņas līderu pulkā varētu būt ik pēc kādiem 20 kilometriem. Kalnu pārvarēšana noteikti būs liels izaicinājums visiem, tas ir personīgi pārbaudīts. Lai gan šīs man nav sezonas svarīgākās sacensībās neesmu sev izvirzījis konkrētu mērķi, tomēr centīšos nepievilt mājiniekus.”

Lai arī Skujiņš par sevi izsakās pieticīgi, cits Latvijas kalnu riteņbraucējs Arnis Pētersons lielākās cerības Eiropas čempionāta trasē starp mājiniekiem liek tieši uz siguldieti Tomu Skujiņu:

“Prieks, ka beidzot Latvijā būs tik augsta līmeņa kalnu riteņbraukšanas svētki. Pacīnīties būs iespējams visiem, jo trase ir parocīga dažāda stila braucējiem – ir gan kāpumi, gan līdzenumi, tāpēc neko neprognozēšu, viss ir iespējams. Latvijā ieradušies augsta līmeņa profesionāļi, tāpēc šis starts man būs liels izaicinājums. Runājot par Latvijas sportistiem, es lielas cerības saistu ar Tomu Skujiņu, jo trase ir viņam parocīga un viņš ir labā formā. Pats centīšos noturēties līderu pulkā, bet neesmu vēl pārliecināts par savām spējām, jo vairāk tomēr esmu trenējies īsākām distancēm.

 Pēdējo gadu Latvijas braucēju lielākie panākumi Eiropas čempionātā MTB maratonā bijuši Ivandas Eidukas 3.vieta 2009.gadā, Ervīna Smoļina 9.vieta 2008.gadā, Leldes Ardavas 12.vieta 2009.gadā, Danas Rožlapas 12.vieta 2013.gadā, Didža Prauliņa 14.vieta 2008.gada un Normunda Zviedra 15.vieta 2009.gadā.

Titulētā Ivanda Eiduka un SEB MTB maratona sezonas līdere Lelde Ardava jau paspējušas iepazīt trasi treniņā. “Bijām izbraucienā pa trasi ar bijušo komandas biedreni Ivandu Eiduku, kura atbraukusi speciāli uz Eiropas čempionātu. Viņa teica, ka šie mazie, stāvie uzbraucieni ir daudz smagāki, nekā kāds viens liels kāpums. Tāpēc būs grūti, ļoti grūti,” vērtē Ardava. “Man tas būs liels izaicinājums, braukt savās mājās. Tas, ka sacensības būs mājās, uzliek lielu spiedienu. Visi gaidīs no manis lielu rezultātu, bet neko negribu solīt. Centīšos parādīt labāko sniegumu. Riteņbraukšana ir tehnisks sporta veids, tāpēc neko nesolu un negribu arī prognozēt, jo nevar zināt, kas notiks ar riteni. Ja kaut kas notiek, nekad uzreiz nav iespējams salabot, bet dažreiz nākas ar ķibelēm saskarties līdz pat finišam.”

Eiropas čempionāta distance šoreiz būs arī SEB MTB maratona 3.posma “Toyota Hybrid” sporta distance (103/80 km), bet pēc Eiropas čempionāta trasē dosies SEB MTB sacensību “Virši-A” tautas distances (36,6 km) un “Mammadaba” Veselības brauciena (31,7 km) dalībnieki.

Pēc milzīgā ieguldītā darba, skatoties sinoptiķu prognozēs, par riteņbraukšanai piemērotajiem laikapstākļiem, priecājas Eiropas MTB čempionāta direktors IgoJapiņš:

“Tāda ranga sportisti Baltijā līdz šim nav braukuši, tāpēc var droši teikt, ka daudzajiem kalnu riteņbraukšanas entuziastiem šis būs īsts saldais ēdiens. Līdzjutējiem būs iespēja vērot gan divkārtējos pasaules čempionus, gan Eiropas čempionāta medaļniekus.

Sacensību organizatori atgādina arī par ievērojamiem satiksmes ierobežojumiem, kas Eiropas MTB čempionāta dienā gaidāmi Siguldā. Neklātienē notiekošo varēs vērot arī mobilās lietotnes “LMT Straume”tiešraidē, kura svētdien, 5.jūnijā sāksies plkst.9.15.

Ar sacensību programmu, starta sarakstu un trases kartēm iespējams iepazīties velo.lv

Pasaules rangs MTB maratonā vīriem pirms Eiropas čempionāta Siguldā

  1. Urs Huber (Šveice) 570 punkti
  2. Frans Claes (Beļģija) 361 punkti
  3. Samuele Porro (Itālija) 350 punkti
  4. Alban Lakata (Austrija) 305 punkti
  5. Daniel Geismayr (Austrija) 290 punkti

Eiropas čempioni vīriešiem MTB maratonā pēdējo desmit gadu laikā

2015.gadā Jaroslav Kullhaly (Čehijas Republika)

2014.gadā Cristoph Sauser (Šveice)

2013.gadā Alban Lakata (Austrija)

2012.gadā Kristian Haynek (Čehijas Republika)

2011.gadā Alexey Medvedev (Krievija)

2010.gadā Ralpf Naf (Šveice)

2009.gadā Allan Orass (Igaunija)

2008.gadā Alban Lakata (Austrija)

2007.gadā Cristoph Sauser (Šveice)

2006.gadā Ralpf Naf (Šveice)

Eiropas čempiones sievietēm MTB maratonā pēdējo piecu gadu laikā

2015.gadā Sabine Spitz (Vācija)

2014.gadā Tereza Hurikova (Čehijas Republika)

2013.gadā Ester Suss (Šveice)

2012.gadā Pia Sundstedt (Somija)

2011.gadā Pia Sundstedt (Somija)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Sāc vasaru ar Sieviešu skrējienu Mežaparkā!

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk