Dalīties „Emīls Ozoliņš: Bail tikai pirms vēl neizmēģināta trika“

Emīls Ozoliņš: Bail tikai pirms vēl neizmēģināta trika

Viņš uzskatāms par vienu no Latvijas labākajiem freestyle slēpotājiem. Emīls kopā ar saviem domubiedriem prot iedvesmot, turklāt drīz noslēgsies darbs jau pie trešās apvienības SKLMNTI filmas par ekstrēmo slēpošanu.

Foto: Emīls Ozoliņš

Ko freestyle slēpotāji dara rudenī?

Rudenī ir fiziskie treniņi – batuti vai vienkārši fiziskā sagatavotība. Protams, labākais variants, ja vari braukt uz ārzemēm – lieliska izvēle ir Alpi vai kā alternatīva iekštelpu sniega parks Lietuvā. Jo vairāk sniega, jo labāk. Līdz ko kalni Latvijā sāk pūst sniegu, tā dodamies turp. Pasaulē slēpot var visu gadu, it sevišķi, ja piedalās sacensībās. Tas gan nav mans gadījums, jo vairāk sacenšos Baltijas līmenī un filmējos video rullīšos.

Jums jau ir bijušas pāris filmas, vai top vēl kāds projekts?

Šobrīd strādājam jau ar trešo filmu, kas iznāks šajā Ziemā. Iepriekš mums par freestyle slēpošanu ir bijusi action un dokumentālā filma, bet šoreiz veidojam mākslas filmu. Mēs slēpošanu parādīsim caur savu skatījumu.

Ir tāds teiciens, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus – ziemā. Tas attiecas arī uz freestyle slēpošanu? Pamats tiek ielikts jau vasarā?

Vasarā daudz freestyle slēpotāju brauc ar skeitbordu vai nodarbojas ar inline, vai kādu citu sporta veidu. Tas, protams, palīdz, bet nav svarīgākais. Esmu braucis slēpot uz Francijas ledājiem, pavadot tur mēnesi. Tas ir labākais – pa vasaru ne tikai noturi savu formu, bet to arī uzlabo.

Freestyle slēpotāji trenējas arī akrobātikā, vingrošanā?

Visi triki ir balstīti uz vingrošanu – rotācijas, dažādas ķermeņa kustības… Ir ļoti noderīgi, ja zini kaut ko no klasiskā, bet pēc tam slēpošanā klāt vari pielikt kādu savu odziņu, kas tevi atšķir no citiem. Stils freestyle slēpošanā ir viena no būtiskākajām lietām – tas tevi atšķir no citiem, bet vingrošana ir kā bāze.

Kad tu sāki nodarboties ar freestyle slēpošanu?

Ar to sāku nodarboties aptuveni 14 gadu vecumā, ap 2012.gadu. Pirms tam vairākus gadus biju trenējies kalnu slēpošanā. Tā ir ļoti laba bāze. Vispirms ir kārtīgi jāiemācās slēpot un tikai tad var nodarboties ar freestyle.

Bet tie triki brīžiem taču izskatās tik traki! Bail nekad nav bijis?

Bail ir tad, kad veic vēl neizpildītus trikus. Tomēr kopumā tas ir pamatīgs darbs, jo pirms lēciena braucēji ir pamatīgi trenējušies. Viņi pārvalda to, ko dara, triki ir muskuļu atmiņā, tāpēc bail, izņemot vēl neizmēģinātos trikus, īsti nav. Mūsdienās pirms jaunu triku demonstrēšanas dzīvē braucēji vēl tos izmēģina uz batutiem, lec ūdenī un pūšļos. Tomēr tas vairāk ir sacensību braucējiem, un Baltijā tas nav tik attīstīts. Pirms pirmā lēciena vienmēr ir satraukums, bet, kad esi ar to ticis galā, ir papildus emocionālais lādiņš.

Kādi jaunajā sezonā ir tavi mērķi?

Mērķis ir slēpot tā, kā pašam patīk un veidot video un foto saturu. Mans mērķis nav startēt olimpiskajās spēlēs. Freestyle slēpošanu var sadalīt divās daļās – sacensību braucēji un kreatīvie braucēji, kuri to uztver par savu dzīvesveidu, protams, to var arī apvienot. Piemēram, daži džeki no Zviedrijas aizbrauca slēpot uz Indiju. Viņi vienkārši meklē vietas, kur slēpot. Ir radoši un parāda savu pieeju. Es vairāk atbalstu šādas lietas, bet tai pat laikā neiebilstu paskatīties, kas notiek olimpiskajās spēlēs.

Kā vispār sāki nodarboties ar šo sporta veidu?

Tas viss sākās ar kalnu slēpošanu. Tomēr vienreiz pamēģināju freestyle un man ļoti iepatikās. Bija baigais azarts. Slēpošanas bāze man jau bija, turklāt pēc tam vēl parādījās pirmie tramplīni un aizrāva mani vēl vairāk.

Ar šo slēpošanas paveidu ir iespējams arī kaut ko nopelnīt?

Latvijas apstākļos to panākt ir grūti. Ziema ir tikai pāris mēnešus, tāpēc nevar regulāri visu laiku ražot video un citu saturu. Ja cilvēks radoši pieiet un atšķiras no pārējiem, tad viņš ir interesants. Veido projektus, kur var piesaistīt finansējumu. Kopumā ar pelnīšanu nav viegli, bet iespējams ir viss.

Teci, ka stils freestyle slēpošanā ir svarīgs, bet kāds ir tavs stils?

Man patīk plūstošs, bet tajā pašā laikā agresīvs braukšanas stils. Es augstāk vērtēju lēnas un pārvaldītas rotācijas, nekā trikus, kur mērķis ir pēc iespējas vairāk apgriezties ap savus asi. Protams, daļu stilu arī sastāda apģērbs. Ir interesanti skatīties kā cilvēki sevi pasniedz, jo stilam nav ierobežojumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Marta Selecka: Man ir labākais darbs pasaulē

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk