Stāsta Volejbola treneris, bijušais Latvijas volejbola izlases spēlētājs Lauris Iecelnieks.
Volejbols ir aizraujoša un intensīva spēle, taču tribīnes volejbola turnīros ir gaužām vientuļas. Kur ir mūsu volejbola fani?
Ja vien tā nav play off spēle vai fināls, skaļas līdzjutēju gaviles volejbola spēlētājus neuzmundrina (izņemot spēles Jēkabpilī – tur volejbols ir cieņā). Trūcīgais atbalstītāju pulks ir loģisks iznākums gan tam, ka Latvijā nav neviena profesionāla volejbola kluba, gan arī tam, ka Latvijas rezultāti lielajā volejbolā nav ievērojami.
ā). Trūcīgais atbalstītāju pulks ir loģisks iznākums gan tam, ka Latvijā nav neviena profesionāla volejbola kluba, gan arī tam, ka Latvijas rezultāti lielajā volejbolā nav ievērojami.
Rezultāti nepārsteidz
Dižoties ar Latvijas sasniegumiem klasiskajā volejbolā diemžēl nevaram. Eiropas čempionātam Latvija pēdējo reizi kvalificējās 1995. gadā, kur izcīnīja 11. vietu. Savukārt pasaules čempionātam volejbolā Latvijai ne reizi nav izdevies tikt tālāk par kvalifikācijas turnīru.
Augstākā līga, kur cīnās Latvijas volejbola klubi, ir Baltijas līga – apvienotais Latvijas, Lietuvas un Igaunijas čempionāts. Diemžēl Latvijai šī Baltijas līgas sezona bija bez godalgotām vietām. Vīriešu Baltijas līgā uzvaras laurus plūca Igaunijas klubs Rakvere. Sieviešu konkurencē Baltijas kausu izcīnīja Lietuva – TK Kaunas-ASU.
Volejbola treneris un bijušais Latvijas volejbola izlases spēlētājs Lauris Iecelnieks zina teikt, ka šāds rezultāts nav ne pārsteidzošs, ne peļams, jo spēlēt volejbolu Latvijā profesionālā līmenī šobrīd nav iespējams. Lielākā daļa spēlētāju paralēli studē vai strādā, jo nopelnītais, spēlējot volejbolu, ir tik vien kā bonuss pamatalgai. Ja latviešu volejbolistam piedāvā spēlēt citas valsts klubā, visbiežāk piedāvājums viņš pieņem.
Talantus noturēt Latvijā ir grūti
«Latvijai ir ļoti laba infrastruktūra, kas spēlētājiem atver durvis uz karjeras iespējām, taču tā ir nepateicīga Latvijas volejbola klubiem. Latvijā spēlējošiem volejbolistiem ir lieliskas iespējas tikt pamanītiem, jo tuvumā ir valstis, kur volejbols ir lielā cieņā. un citu valstu klubi pārķer talantīgākos spēlētājus, piedāvājot tādu līgumu un atalgojumu, ar kādu Latvijas klubs nespēj konkurēt. Tāda ir šī brīža situācija, taču apņēmīgi jāstrādā ar jaunatni un, iespējams, perspektīvs un profesionāls volejbolu klubs reiz tiks izveidots,» teic Lauris Iecelnieks. Kā rādot līdzšinējā pieredze – tas esot iespējams. Līdz brīdim, kad Latviju piemeklēja finanšu krīze, darbojās pat vairāki profesionāli klubi, kuru spēlētāji varēja teikt – viņu nodarbošanās ir volejbols. Spēlētāji aizvadīja divus treniņus dienā, komanda spēlēja līgā un saņēma par to atalgojumu, lai nebūtu jāmeklē papildu ienākumu avots. Pašlaik situācija ir tāda, ka, spēlējot Latvijā, komandai ir viens treniņš dienā, bet pa dienu sportisti strādā vai studē.
Panākumi ir sasniedzami
Starptautiskā Volejbola federācija (FIVB) ir veikusi grozījumus Eiropas čempionāta reglamentā attiecībā uz kvalifikācijas nosacījumiem, kas palielinās arī Latvijas iespēju tikt tālāk par kvalifikācijas spēlēm. Līdz šim Eiropas čempionātam kvalificējās 16 valstu izlases, bet turpmāk Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēs 24 valstis.
Arī pats Lauris Iecelnieks ir apņēmības pilns dot savu artavu Latvijas volejbola nākotnē. Laura trenētais jauniešu volejbola klubs OC Limbaži/ MSĢ, kura sastāvā ir vidusskolas audzēkņi un tie, kas nupat absolvējuši skolu, jauno sezonu sāks ambiciozi. Jaunie sportisti mērosies spēkiem uzreiz Baltijas līgā, nevis sāks ar zemākām līgām. «Ja izdotos komandu noturēt kopā trīs četrus gadus, progress neizbēgami būtu, līdz ar to arī sasniegumi,» drošs ir Lauris.