Dalīties „Nike+ Run Club galvenais treneris Arnis Ozoliņš: “Mēs esam tāpēc, lai Tevi iekustinātu. Kaut vai no nulles līmeņa”“

Nike+ Run Club galvenais treneris Arnis Ozoliņš: “Mēs esam tāpēc, lai Tevi iekustinātu. Kaut vai no nulles līmeņa”

Jau pavisam drīz būs klāt tas brīdis, kad pilsētas parkos atgriezīsies rīdzinieku iecienītie Nike+ Run Club bezmaksas treniņi. Šis būs jau astotais gads, kad Arņa vadībā simtiem galvaspilsētas iedzīvotāji darba dienu vakaros spītēs nogurumam, pārvarēs panākumu ienaidnieku – slinkumu – un kļūs vēl stiprāki kā jebkad iepriekš.

 Pastāsti, kā sākās Nike+Run Club (NRC) kustība Latvijā?

NRC saknes saistītas ar to, ka sākām Latvijā veidot pasākumu Nike Riga Run, tagadējo We Run Riga. Vēlējāmies cilvēkiem parādīt, ka skriet ir forši. Un, lai motivētu skriet, nepieciešams trenēties kopā. Tā arī aizsākām Nike Run Club treniņus Mežaparkā. Pirmajā gadā uz treniņu regulāri nāca apmēram 10 cilvēku. Ja ieradās 15, tas jau bija ļoti daudz. Tagad nāk simts un vairāk. Pirmajos gados treniņos sanācām kopā, pastāstījām, kāpēc svarīgi ir iesildīties, iesildījāmies un izskrējām vidēji piecus kilometrus, un tad treniņa beigās atsildījāmies. Tagad jau treniņus esam izvērsuši profesionālākā līmenī – attīstam arī ātrumu, spēku, ātruma izturību.

Bet kā sākās Tavs stāsts ar NRC,  kā kļuvi par tā galveno dzenskrūvi Latvijā?

Pats jau no 10 gadu vecuma trenējos vieglatlētikā, esmu vidējo distanču skrējējs un tad arī likumsakarīgi, ka sāku strādāt uzņēmumā Sportland. Vispirms kā pārdevējs. Tad šis uzņēmums kopā ar sporta preču ražotāju Nike sāka strādāt pie pirmā Nike Riga Run organizēšanas un man piedāvāja kļūt par treneri, un vadīt sagatavošanās treniņus. Pašam sportiskā pieredze ir, esmu arī sertificēts C kategorijas treneris un gadu gaitā līdz ar NRC treniņiem esmu profesionāli attīstījies arī es.

Un tieši tāpēc, ka NRC esi no pirmās dienas, vai esi novērojis kādas izmaiņas treniņu dalībniekos starp tiem, kādi nāca pirms septiņiem gadiem un tagad?

Lielākās izmaiņas ir dalībnieku skaita pieaugumā, kas ir ļoti forši. Jūtams arī ir tas, ka treniņu apmeklētājiem vairs nav jāsniedz nekāda papildus balva par to, ka viņi ir atnākuši. Tagad jau kā balvu viņi uztver šo treniņu, jo jūt savu progresu –  kā kļūst labāki, ātrāki. Var sacīt, ka tagad cilvēki ir motivētāki.

Ļauj mums nedaudz ielūkoties NRC treniņu virtuvē – kas tajos notiek?

Tie visi nemainīgi sastāv no 3 daļām – iesildīšanās, galvenās daļas un atsildīšanās. Iesildoties, sagatavojam ķermeni darbam – iestiepjam saites, muskuļus, lai samazinātu traumu risku. Uzdevumi galvenajā daļā atkarīgi no dienas – vai uzsvars tiek likts uz spēka, ātruma, ātruma izturības vai  izturības pilnveidošanu. Bet pēc galvenās daļas ir jāatsildās, jo nedrīkst maksimāli karstu ķermeni nomest uz nulle grādiem un iet mājās. Treniņa noslēdzošajā daļā pakāpeniski ķermeni noliekam miera stāvoklī ar lēnu skrējienu un lokanības vingrinājumiem.

 Kāpēc šie treniņi ir tik efektīvi un tie dod acīmredzamus rezultātus?

Progress ir tāpēc, ka mūsu treniņi ir veidoti pēc pareizas struktūras un viss treniņu process notiek pēc sabalansēta plāna – tiek vispusīgi attīstītas fiziskās īpašības. Treniņi ir daudzveidīgi, tāpēc arī tie neapnīk un visu laiku ir interesanti. Tas noteikti tā nebūtu, ja katru reizi mēs tikai skrietu un nedarītu neko citu – vingrinājumus, intervāla skrējienus un citus uzdevumus.

Un kas, tavuprāt, ir lielākais ieguvums, nākot uz NRC treniņiem?

Labsajūta! Pēc nogurdinošas darba dienas, atnākot uz treniņu, var lieliski relaksēties un atslēgt domas no visām darba problēmām. Tā ir ķermenim tik ļoti nepieciešamā fiziskā slodze un viennozīmīgi arī psiholoģiska atslodze.

Bet Rīgā notiek daudz brīvdabas treniņi, kas ir tas, ko var iegūt tieši NRC un nekur citur?

Mums bez trenera ir arī tempa turētaji (pacer), kuri treniņa laikā palīdz noturēt vēlamo skriešanas ātrumu.  Tas nozīmē, ka gandrīz vienmēr tev būs kāds klāt. Un tas ir daudz patīkamāk, nekā, ja Tev vienkārši iedod plānu un tu to izpildi. Vēl no citiem treniņiem mūs atšķir tas, ka nodarbības notiek visu gadu, ne tikai pavasarī un vasarā. Mēs uzskatām, ka vasaras sezona nav vienīgā, kad ir jāskrien – cilvēkam jauztur formā savu ķermeni visu laiku. Ziema nav atpūtas mēnesis, arī ziemā jātrenējas. To mēs darām manēžā.

Taču pavisam drīz jau klāt tas laiks, kad atsāksies āra treniņi..Vai šajā sezonā NRC ietvaros gaidāmi kādi jaunumi?

Tā kā jūtam, ka treniņu dalībnieku skaits palielinās, šogad būs par vienu tempa turētāju vairāk nekā iepriekš. Esam plānojuši arī organizēt ik pa laikam treniņus citos parkos un vietās, jo šobrīd mūsu galvenās treniņu bāzes ir Mežaparkā un Uzvaras parkā. Bet ir svarīgi, lai pamainās vide apkārt. Otrs plāns ir NRC treniņos integrēt arī Nike Training Club (NTC) nodarbības. Šobrīd NTC treniņi notiek sporta klubos. Apvienojot abus treniņus mēs vēlamies cilvēkus vēl vairāk ieraut aktīvā dzīvesveidā. Gribam, lai cilvēki, kas iet tikai uz fitnesa, grupu nodarbībām sāktu arī skriet, jo  skriešana ir nepieciešama izturības trenēšanai. Savukārt tiem, kas tikai skrien, vēlamies likt saprast, ka vajag arī nodarbības, kas dod visupusīgu fizisko spēju attīstīšanu.

Kā Tu iedrošinātu uz NRC nodarbību atnākt tos, kas šaubās, vai spēs izturēt uzlikto slodzi vai arī vienkārši baidās uz pārējo fona izskatīties švaki?

Es iedrošinātu saņemt drosmi un atnākt uz PIRMO treniņu. Kaut vai tikai uz vienu. Droši var pienākt uzreiz klāt pie trenera un pateikt, ka esi pirmo reizi. Tāpat arī nekad nav jāskrien kopā ar priekšgalā esošajiem. Nav jābūt pirmajam, ir jāvadās pēc savām sajūtām un jājūt prieks skrienot. Mēs esam tāpēc, lai Tevi iekustinātu, kaut vai no nulles līmeņa, lai tu sāktu izjust sportu kā kaut ko foršu.

Kad treniņu process ir iemīlēts un kļuvis par ikdienu arī tad uznāk lūzuma brīži, kad neko negribas. Kā saņemties šajos brīžos un kur gūt motivāciju?

Bieži palīdz tas, ka tu piespied sevi atnākt uz treniņu un satiec pārejos. Nereti motivatori esam nevis mēs, treneri vai tempa turētāji, bet treniņu apmeklētāji cits citam. Ir bijis tā, ka cilvēks tajā dienā slikti juties, bet tomēr atnāk un pārējie viņu vienkārši pavelk līdzi. Un tad beigās viņš izpilda visu treniņa plānu, priecīgs, ka saņēmies un mājās dodas laimīgs.

Tad varbūt laba doma ir atrast kādu domubiedru vai treniņos vai draugu lokā, kas attiecīgos brīžos būs tas pavilcējs vai otrādi?

Jā, noteikti! Mums visa treniņgrupa ir vienota, un arī jaunie dalībnieki ar mūsējiem atradīs kopīgu valodu!

Arī patrs trenējies, startē sacensībās..Kas ir Tava lielākā motivācija trenēties?

Es vienkārši jūtu, ka man to vajag. Tā zināmā mērā ir atkarība (smejas). Piemēram, ja trīs dienas nepaskrienu, nepakustos, es jūtos slikti, jūtu, ka ķermenim kaut kā pietrūkst. Esmu sliktā omā. Bet tad izskrienu treniņu un atkal  jūtos ļoti labi. Protams, motivācija ir arī tā bauda, ko izjūtu pēc treniņa. Bauda ir arī sasniegt arvien augstākus rezultātus. Un, lai sasniegtu augstākus rezultātus, ir jātrenējas.

Un kā ar NRC treniņiem – pašam arī sanāk izkustēties?

Visos treniņos nē, bet, protams, ik pa laikam arī mēs, treneri, paskrienam kopā ar treniņu dalībniekiem. Nevar arī visu laiku stāvēt malā, citādāk cilvēki domās, ka paši nemaz nevaram izdarīt to, ko liekam citiem. Jaunam trenerim ir grūtāk radīt respektu, jo ir sevi jāpierāda audzēkņiem. Tāpēc ir svarīgi, lai treniņu apmeklētaji redz, ka pats varu izdarīt šos pašus vingrinājumus, varbūt pat labāk un ātrāk. Tad  arī sāk izjust lielāku respektu pret treneri, uzticas un ciena.

Kas Tev kā trenerim sniedz lielāko gandarījumu?

Mana galvenā motivācija ir redzēt, kā cilvēki attīstās, kā viņi gūst baudu no treniņiem un jūt progresu. Man daudz nozīmē, ka cilvēki pasaka paldies par treniņiem. Ļoti patīkami ir dzirdēt, ka kādam ir izdevies uzstādīt savus labākos rezulātus, pateicoties NRC treniņiem.

Varbūt ir kāds audzēknis, kurš no NRC treniņiem izaudzis par sportistu ar augstiem sasniegumiem?

Daiga Grickus, kura šobrīd ir viena no mūsu tempa turētājām un viena no labākajām pusmaratonistēm Latvijā. Viņa uz treniņiem sāka nākt pirms kādiem 3 gadiem un šobrīd Bigbank Skrien Latvija posmos bieži iekļūst pirmajā trijniekā. Bet sāka viņa kā vienkāršs biroja cilvēks, viņai pat sākumā īsti nepatika skriet. Mūsu treniņi viņu pavilka trenēties jau profesionālākā līmenī. Un otrs cilvēks ir Kaspars Adijāns, kurš šobrīd ir starp labākajiem ultramaratonistiem valstī. Protams, lai skrietu tik garas distances, ir vajadzīgs ļoti liels kilometru apjoms, ko mūsu treniņos viņš nevar iegūt. Garos gabalus viņš skrien pats, bet uz NRC treniņiem nāk, lai attīstītu ātrumu, spēku, ātruma izturību.

Ko tu novēli piedzīvot šajā sezonā ikvienam skrējējam vai aktīva dzīvesveida cienītājam?

Galvenais ir sasniegt SAVU mērķi. Tev nav jābūt pirmajam, nav jābūt obligāti ātrākajam,vissvarīgākais ir labi justies, izbaudīt sportu!

  • Ļoti daudz ir tādu cilvēku,kas pēc treniņiem atnāk pie manis ar paldies.Tajos brīžos es saprotu, ka tas ir tā vērts.
  • Mēs esam tāpēc, lai Tevi iekustinātu, kaut vai no nulles līmeņa, lai tu sāktu izjust sportu kā kaut ko foršu.
  • Skriešana, tas nav tikai darbs kājām, skrienot vajag spēcīgu visu ķermeni.
  • Cilvēki gūst progresu, jūtas labi un tādā veidā iegūst atkarību no sporta.

 

Autore: Sintija Melne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Elīna Goldmane: Sacensības mūs vieno!

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk