Bērni skolā pavada vidēji 30 stundu nedēļā, bet pa visiem skolas gadiem kopumā – līdz pat 15 tūkstošiem stundu. Tāpēc skaidrs, ka ikdienas apaviem jābūt rūpīgi izvēlētiem. Ērtums un labsajūta ir svarīgi, taču vēl būtiskāk – veselība. Lai ieauguši kāju nagi, varžacis, ādas sabiezējumi un citas nedienas paliktu tikai kā teorētiskas zināšanas, izvēloties apavus, ir vērts gan investēt kvalitātē, gan iedziļināties sīkākās detaļās.
10 ieteikumi perfekto ikdienas apavu izvēlē:
Jāizmēra abu pēdu garums
Lielākajai daļai cilvēku – gan pieaugušajiem, gan bērniem – pēdu garums ir nedaudz atšķirīgs. Īpaši svarīgi ir pārliecināties, ka precīzi nomērītas abas pēdas, ja apavu iegāde notiek bez bērna līdzdalības. Savukārt, lai izvairītos no savainojumiem, būtiski ir neizvēlēties apavus, kas ir par lielu.
Pēdas un apava platums
Apava platākajai daļai jābūt vienādai ar pēdas platāko daļu. Tā pirksti nebūs cieši saspiesti un kāja apavā jutīsies brīvi.
Aizdares mehānismam cieši jānostiprina kāja apavā
Auklām vai rāvējslēdzējam jābūt tādam, kas fiksē papēža daļu, nepieļaujot kājas cilāšanos apavā. Tāpat jāpārbauda, vai apavi nav par ciešu – tie ir pareizi izvēlēti, ja bērns var brīvi kustināt kāju pirkstus.
Stabilizējoša zoles daļa
Papēža daļai jābūt vieglai, bet zoles biezums darbosies kā amortizators – ja tā būs pārāk plāna, pēda kustībā būs elastīgāka, taču lielākā un ilgākā slodzē ātrāk nogurs. Savukārt biezāka zole nodrošinās, ka mitros laikapstākļos kājas ilgāk paliek sausas.
Jāņem vērā individuālie bērna pēdas parametri
Bērna pēda, tāpat kā kauli un viss organisms, nemitīgi atrodas attīstībā un augšanas procesā. Tāpēc svarīgi, lai apavi ir stabilizējoši un nodrošina pēdu aizsardzību gan no ārpuses, gan apava iekšienē. Lielai daļai bērnu ir plakanā pēda vai citas individuālas iezīmes. Ir ražotāji, kas piedāvā apavus dažādām pēdas formām, kas, protams, ir papildu ieguvums.
Apavu pāra mūžs – viens skolas gads
Apmēram pēc trīs gadu vecuma bērna pēdas izmērs mainās katros sešos mēnešos. Tas nozīmē, ka viens apavu pāris kalpos vidēji 9–12 mēnešus. Tomēr var gadīties, ka augšanas process notiek straujāk, tāpēc ir noderīgi ik pa laikam pārliecināties, vai kurpes vēl arvien ir tikpat ērtas kā iegādes brīdī.
Kvalitatīvi apavi kalpos ilgāk
Tā kā apavi ir patiešām nozīmīgs pirkums, sagatavojoties jaunajam skolas gadam, paturi prātā, ka, iegādājoties kvalitatīvas kurpes, tu ietaupīsi. Tās nenovalkāsies tik ātri un nebūs jāmaina skolas gada laikā. Apavi, kuru zoles ir no gumijas un ar dubulto šuvi zoles un virsas sastiprināšanās vietā, būs ilgdzīvotāji.
Izvairies no izvalkātiem un otrās dzīves apaviem
Lai arī lielās māsas vai brāļa apavi šķiet gluži jauni un tā vien gribas, ka arī mazais tos valkātu, izvairies no šādas ekonomijas. Tāpat internetā vai andelēs iegādātie apavi var sagādāt liekas likstas – no higiēnas apsvērumiem līdz pat traumu riskam. Nodilušas kurpes visbiežāk būs ieņēmušas iepriekšējā valkātāja pēdas formu un tādējādi var kaitēt jaunajam saimniekam.
Iegādājies apavus dienas beigās
Perfektu apavu izvēlē vakars būs gudrāks par rītu. Dienas laikā, kad kājas sagurst, pēda nedaudz izplešas, tāpēc, apavus pērkot vakarā, var būt drošs, ka tie būs patiešām īstie.
Ņem vērā bērna sūdzības
Kādreiz tika uzskatīts, ka bērnu sūdzības par sāpēm kājās un pēdās ir norma augšanas procesā. Taču tagad eksperti un ārsti iesaka tās ņemt vērā, jo tieši attīstības procesā ir iespējams novērst un koriģēt iespējamās novirzes, ko ir grūtāk izdarīt jau pieaugušā vecumā. Dažas no sūdzībām, kuru gadījumā vērts konsultēties ar speciālistu:
- sāpes kājās – pēdās, papēžos vai ceļgalos;
- neizskaidrojami kritieni, kāju tirpšana vai saļodzīšanās (ja tas notiek regulāri);
- kairinošas sajūtas uz ādas vai kāju pirkstu nagu zonā;
- nevienmērīgs apavu zoļu nodilums.