Ja cilvēkam, kas prot noturēties virs ūdens, pajautātu, vai viņš prot peldēt, atbilde, protams, būtu apstiprinoša. Viss atkarīgs no tā, ko ar vārdu prot domā jautātājs. Jo tehniski pareiza peldēšana nav papeldēšanās ar izstieptu galvu virs ūdens vai dreifēšana pa viļņiem. Tas ir pamatīgs treniņš, ko var pielāgot katra individuālajam mērķim. Ne velti profesionālie atlēti regulāri peld, pat ja peldēšana ne tuvu nav viņu pamatnodarbošanās.
Konsultē Evita Volkova, sertificēta peldēšanas un ūdens fitnesa trenere.
Ja tavā ”to do” sarakstā ir regulāra peldbaseina apmeklēšana, atliek vien paķert peldcepuri, kostīmu un doties uz baseinu. Jā, minimālas prasības, turklāt ar peldēšanu var nodarboties gandrīz ikviens. (Protams, lai būtu pilnīgi skaidrs, ka peldēšana nāks par labu veselībai un individuālais mērķis tiks sasniegts ātrāk, ieteicams pārbaudīt vispārējo veselības stāvokli. Attiecīgi pēc rezultātiem tiks noteikta piemērotākā intensitātes zona.) Peldēšana ir kardiotreniņš, kura laikā tiek nodarbinātas visas galvenās muskuļu grupas, proporcionāli attīstot visu ķermeni. Turklāt vienlaikus lieliski tiek trenēta elpošanas un sirds un asinsvadu sistēma. Un tomēr… iedziļinoties izrādās, ka viss nemaz nav tik vienkārši. Lai saprastu, vai peldam pareizi, sev jāatbild uz jautājumu: vai peldot es turu galvu ūdenī? Ja ne, visprātīgāk būtu apmeklēt peldēšanas treniņus sertificēta trenera pavadībā, kurš ātri vien izskaudīs galvas slaiko stiepšanu virs ūdens un argumentēti paskaidros, kāpēc tā peldēt nav vēlams.
Ko nozīmē tehniski pareiza peldēšana
Peldēt pareizi nozīmē peldēt ar galvu ūdenī, ķermenim atrodoties ūdenī iztaisnotā horizontālā stāvoklī. Galvas pacelšana virs ūdens notiek tikai ieelpas brīdī. Tāpat jāveic koordinētas kāju un roku darbības, saskaņojot tās ar pareizu elpošanu, atbilstoši katra peldēšanas stila tehniskajām prasībām. Kāpēc tāds troksnis par peldēšanu ar galvu virs ūdens? Ja vien nevēlamies pārslogot kakla, plecu un muguras muskulatūru, vajadzēs vien klausīt treneri, kas ar īpašiem vingrinājumiem ātri iemācīs peldēt pareizi.
Sākumā jāiemācās ūdenī atbrīvoties un izjust tā fizikālās īpašības. Tad ieņemt pareizu galvas un ķermeņa stāvokli, slīdot pa ūdeni. Un tikai pēc tam tiek apgūta kāju un roku darbība, to saskaņošana un pareiza elpošana. Tiesa, galvas turēšana virs ūdens nav vienīgais klupšanas akmens. Nereti treneri neprasmīgajiem peldētājiem novēro arī šādas iezīmes: sasprindzināts ķermenis, neiztaisnošanās, liekas ķermeņa kustības, neefektīvi īrieni, saspringta kāju darbība, nepabeigti īrieni, sekla ieelpa, īsa izelpa, nepilna kustību amplitūda, neritmiska kustību saskaņošana, slīdējuma fāzes neizmantošana un citas tehniskas ķibeles.
Peldēšanas stili. Kuru pirmo?
Ir četri sporta peldēšanas stili – brass, krauls uz krūtīm, krauls uz muguras un tauriņstils. Peldēšanas stilu apguves secība ir atkarīga no sākotnējā peldēšanas prasmju līmeņa. Lai arī brasa tehnika ir uzskatāma par aizsākumu citiem peldēšanas stiliem, tas nebūt nenozīmē, ka ar to jāsāk. Viens variants ir iemācīties peldēt kraulā un kraulā uz muguras, pēc tam apgūstot brasu. Otrs variants – krauls uz muguras un brass, pēc tam krauls uz krūtīm. Pēdējo parasti mācās tauriņstilu, kas ir fiziski visgrūtākais. Tehniskā sarežģītības pakāpe nav salīdzināma, jo katram tā ir individuāla: brasistiem var nepadoties krauls uz muguras, bet muguristiem – brass. Visi četri sporta peldēšanas stili ir piemēroti ikdienas treniņiem, jo ikvienā stilā galvenais ir sajust ūdeni un efektīvi no tā atgrūsties.
Kā būt visātrākajam
Krauls uz krūtīm ir ātrākais peldēšanas stils. Otrs ātrākais – tauriņstils, pēc kura seko krauls uz muguras. Brass no šiem četriem stiliem ir vislēnākais, taču krauls uz muguras prasa mazāku fizisko slodzi. Attiecīgi šajos stilos arī pulss būs zemāks. Treniņa ilgums un intensitāte atkarīga no fiziskās sagatavotības, veselības stāvokļa un no tā, kāds ir treniņu mērķis. Treniņa laikā vēlams ne tikai peldēt pilnā koordinācijā, bet arī veikt dažādus uzdevumus, piemēram, peldot tikai ar kājām, tikai ar rokām un izpildot dažādus peldētāju vingrinājumus.
Vai pāris kilogramu arī būs nost?
Ar regulāriem peldēšanas treniņiem var tikt pie slaikāka auguma. Šaubu nav. Taču jāievēro trīs pamatprincipi.
- Peldēšanas treniņi jāapmeklē regulāri un ilgstošā laika periodā. Sākumā jāsāk ar divām nodarbībām nedēļā katru stundas garumā. Aptuveni pēc mēneša jāpalielina peldēšanas nodarbību skaits līdz trijām vai četrām reizēm nedēļā. Kaloriju patēriņš atkarīgs no treniņa intensitātes un ilguma, arī no vecuma un ķermeņa masas.
- Jāizvēlas piemērota slodze, jāpeld tehniski pareizi un jāvariē ar peldēšanas stiliem un vingrinājumiem, lai paaugstinātu treniņu efektivitāti.
- Jāievēro pareizas ēšanas pamatprincipi: mērenība, sabalansētība un dažādība.
Kur peldēt?
Latvijas publisko un privāto peldbaseinu (25 m, 50 m un nestandarta) piedāvājums apskatāms www.latswimshop.com/latvijas-peldbaseini.
Latvijas Ūdenspolo federācija aicina pievienoties jaunai ūdenspolo komandai bērnus (puišus un meitenes) vecumā no 9 līdz 13 gadiem. Iespēja pievienoties arī 14+ komandai. Treniņi notiek Ķīpsalas peldbaseinā Rīgā divas reizes nedēļā vakaros.