Dalīties „PĀRGĀJIENS ZIEMĀ? KĀPĒC NE?!“

PĀRGĀJIENS ZIEMĀ? KĀPĒC NE?!

Stāsta KRISTAPS LIEPIŅŠ, alpīnisma instruktors un piedzīvojumu ceļojumu organizators.

Jā, tas nav nekas neiespējams vai neparasts. Turklāt daba ir skaista un baudāma ne tikai zaļojoša un gaiša, bet arī sniegota un tāda… nu īsteni ziemīga! Tāpēc noskaidrojam, kas jāņem vērā, dodoties pārgājienos gada aukstākajos mēnešos.

APĢĒRBS

Ziemas pie mums ir dažādas: te drēgnas un mitras, te ar kailsalu, bet te baltas, baltas ‒ ar lielām sniega kupenām. Tieši tāpēc nebūs viena konkrēta padoma, ko vilkt, jo apģērbs jāizvēlas atbilstīgi laikapstākļiem. Ja ārā ir lieli mīnusi, apģērbam jāsilda, bet, ja temperatūra nav ļoti zema, tuntulēties nevajag. Apģērba izvēle atkarīga ir arī no pārgājiena veida – aktīvs un ātrs vai ilgstošs un lēns.

Ieteikums ir vilkt apģērbu vairākos slāņos – lejasdaļā divi vai trīs (termobikses, izturīga, elastīga materiāla pārgājienu bikses un membrānauduma bikses, kas aizsargās no vēja, aukstuma un mitruma) un augšdaļā trīs, varbūt pat četri (termokrekls, plīša jaka, jaka ar sintētisku vai dabisku siltinājumu un membrānauduma virsjaka). Tādā veidā kārtas varēs pielāgot laikapstākļiem – siltākā dienā iztikt tikai ar pārgājienu biksēm un divām augšējām kārtām (piemēram, termokreklu un jaku ar sintētisku vai dabisku siltinājumu), bet aukstākā dienā vilkt visus slāņus.

Auduma materiāls

Vieni apgalvo, ka nekas nav labāks par dabiskajiem (kokvilnu un vilnu), citi ir pārliecināti, ka tikai jaunāko tehnoloģiju radītā sintētika spēj paveikt savu darbiņu lieliski. Pēc eksperta domām, taisnība ir vairāk otrajiem nekā pirmajiem, tomēr mūsdienās arī dabisko audumu materiālu piedāvājums kļuvis ne tikai plašāks, bet arī vairāk pielāgots ekstrēmiem apstākļiem. Ja izcilas kvalitātes vilna un kokvilna ir moderni austa un apstrādāta, tā spēj kalpot izcili, tomēr ekstremālos apstākļos sintētika āra apģērbos ir un paliks krietni pārāka, jo ar savu vieglumu, elastīgumu, izturīgumu labāk nodrošina ķermeņa komfortu un līdz ar to – arī drošību. Iesvīdis kokvilnas krekls vai mitras džinsa bikses nepielāgosies ķermeņa kustībām un ierobežos kustību brīvību. Savukārt sintētiskie apģērbi tiek radīti tieši tam, lai pielāgotos ķermenim un tā vajadzībām. Šā iemesla dēļ apģērba materiālam ir ne tikai komforta, bet arī drošības uzturēšanas nozīme, piemēram, lai būtu ērti pārlēkt pāri strautiņam stāvā meža gravā vai lai pārkāptu pāri vēja nogāztiem kokiem.

APAVI

Labi apavi vienmēr bijuši vērtība jebkurā āra aktivitātē, tāpēc vajadzīgi pārgājienu zābaki ar neslīdošām zolēm, kuras īpaši veidotas pārgājienu apstākļiem. Lieliski zīmoli ērtu un labu apavu ražošanā ir Salomon un The North Face. Daudzi pārgājienu apavu modeļi ir ar izcilajām Vibram zolēm. Apavi ar izteikti neslīdošu zoli – tas nav maznozīmīgi, dodoties ceļā. Ejot puslīdz nopietnā pārgājienā ar ielas apaviem, ātri vien var iedzīvoties problēmās, sākot ar slapjām un nosalušām kājām, izmežģītām potītēm līdz paslīdēšanai un nokrišanai… Ļoti svarīgi ir izvēlēties arī labas, ziemas pārgājieniem piemērotas zeķes, kuras pēc biezuma atbilst gaisa temperatūrai un kuras spēs pasargāt kājas no noberzumiem un tulznu veidošanās.

MUGURSOMA

Dodoties nopietnā pārgājienā, ir svarīgi paņemt līdzi tikai pašu nepieciešamāko, lai soma nebūtu pārlieku smaga un ķermenis nenogurtu jau pēc pirmajiem noietajiem kilometriem. Kļūda ir izvēlēties milzīgu, liela tilpuma mugursomu un salādēt tajā ne tikai lietas, kas noderēs, bet arī tādas, kam izmantojuma visdrīzāk nebūs. Dodoties vienas dienas pārgājienā, pilnīgi pietiks ar 25‒30 litru tilpuma mugursomu, savukārt divu trīs dienu ceļā pilnīgi pietiks ar 50‒60 litru tilpuma somu. Tai jāatbilst auguma izmēram, jābūt ērtai un izturīgai, bez sīkām un trauslām detaļām (piemēram, sietiņmateriāla kabatām), jo pārgājienā pa mežu tās būs pirmās, kas traucēs pārvietoties un tiks saplēstas.

Svarīgākais, ko ņemt līdzi:

  • Lai nepaliktu bez sakariem, noteikti jāpadomā par telefona akumulatora uzlādēšanu. Sakari šādos pārgājienos ir ļoti svarīgi, it īpaši, ja gadās nomaldīties vai noticis negadījums.
  • Aptieciņa ar pašu nepieciešamāko: pretsāpju līdzekli, pārsējiem, gelu sastiepumiem un nobrāzumiem, dezinfekcijas līdzekli, plāksteriem.
  • Termoss ar karstu dzērienu (vislabāk tēju, jo kafija un alkohols pastiprina ķermeņa nosalšanu). Knifiņš: termosu var piepildīt ar verdošu un ļoti stipru tēju un tad ar sniegu vai dzidra avota ūdeni atšķaidīt.
  • Rezerves zeķes, cimdi un papildu siltā jaka.
  • Lietas, kas nav obligāti jāņem, bet būtu labi, ja atrastu vietu.
  • Lukturītis – ja gadās turpināt ceļu tumsā.
  • Uguns ieguves avots – šķiltavas aukstumā var nedarboties, bet sērkociņus var saslapināt. Labākā izvēle, kas nepievils, būs krams.
  • Var noderēt nazis. Tāpat arī diegs un adata, līmlente un superlīme.

PAMANĀMI ZĪMOLI

The North Face, Salomon, Helly Hansen – tie ir pasaules slaveni zīmoli, kas veikuši nopietnus izpētes darbus āra segmentā un ieguldījuši lielus līdzekļus jaunu materiālu radīšanā, lai ražotu labāko un piemērotāko apģērbu āra aktivitātēm. Šie zīmoli ir līderi āra apģērba segmentu inovācijās. Specializētais apģērbs ir viegls, ātri žūstošs, elastīgs, abrazīvi izturīgs, pret vēju un aukstumu aizsargājošs – tas ir nenovērtējami, ja gadās nokļūt kritiskās situācijās.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

NEPAZUST ZIEMĀ

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk