Dalīties „Pārsteidzošā atgriešanās“

Pārsteidzošā atgriešanās

Liepājā dzimušās un izaugušās tenisistes Anastasijas Sevastovas lieliskos panākumus mēs nebūtu piedzīvojuši, ja pirms četriem gadiem viņa nepieņemtu lēmumu atgriezties profesionālajā sportā. 

Pirmā sezona

16 gadu vecā Anastasija sāk piedalīties ITF sērijas spēlēs, uzvarot divos turnīros. WTA rangā gadu noslēdz 529. vietā.

Pieredzes krāšanas sezona 

Debija WTA turnīrā Stambulā – no kvalifikācijas izcīnās pamatturnīrā un sasniedz otro kārtu. WTA rangā gadu noslēdz 267. vietā.

2008. gads. Pacietības sezona 

Trīs individuālie un viens dubultspēļu tituls ITF, toties WTA turnīros nespēj tikt tālāk par kvalifikācijas spēlēm. WTA rangā gadu noslēdz 194. vietā. 

Izlaušanās sezona

Iekļūst ranga pirmajā simtniekā. Sasniedz ceturtdaļfinālu turnīrā Ķīnā, otro kārtu trijos turnīros, tai skaitā US Open. WTA rangā gadu noslēdz 83. vietā.

Izrāviena gads 

Sasniedz viena turnīra pusfinālu, trīs ceturtdaļfinālus. Martā divos turnīros Anastasija uzvar divas kādreizējās ranga līderes – Anu Ivanoviču un Jeļenu Jankoviču. «Pirms spēles un spēles laikā par to nedomāju, koncentrējos uz izspēlēm. Galvenais ir mācēt spēlēt un ticēt uzvarai, spēlējot ar jebkuru pretinieci,» viņa pēc tam teica. Pirmā uzvara WTA turnīrā – Eštorilā ­Portugālē. «Gadu vērtēju pozitīvi, sasniedzu gandrīz visu ieplānoto.» WTA rangā gadu noslēdz 45. vietā.

Sarežģījumu sezona

Gads sākas lieliski – Australian Open spēlē astotdaļfinālā, kur piekāpās pasaules pirmajai raketei Karolīnai Vozņacki. Pēc tam sasniedz karjeras augstāko pakāpienu WTA rangā – 34 vietas. Seko trīs turnīru ceturtdaļfināli. Tomēr visu sezonu cīnās ar labās kājas un kreisās potītes traumām, nākas atsaukt dalību turnīros, līdz ar to kritiens rangā – gadu noslēdz 94. vietā.

Traumu gads 

Labās rokas traumas dēļ nākas izlaist sezonas pirmos četrus mēnešus, ieskaitot Australian Open. «Diemžēl Australian Open nepiedalīšos, jo savainojums ir diezgan nopietns – labās rokas muskuļu plīsums. Bez tenisa jāiztiek vismaz mēnesi, varbūt vēl vairāk. Tagad atpūta un terapija.» Straujš kritiens rangā, tāpēc nākas spēlēt turnīru kvalifikācijās. Ne pārāk veiksmīgi. Atsāk spēlēt ITF, kur iegūst divus titulus. WTA rangā gadu noslēdz 181. vietā.

Aiziešanas gads 

Zaudējums 18. martā Maiami turnīra kvalifikācijas mačā, kā vēlāk izrādās, kļūst par pēdējo spēli tūrē. 13. aprīlī ir Anastasijas 24. dzimšanas diena. Maijā, esot 148. vietā rangā, viņa paziņo par profesionālās tenisistes karjeras beigām: «Gandrīz trīs gadus ilgstošā slimība, traumas un ar to saistītās problēmas neļauj man turpināt spēlēt šajā sporta veidā visaugstākajā līmenī. Esmu bijusi un vienmēr būšu pateicīga par to, ko teniss man devis.»

Pārdomu gads

Paliek dzīvot Vīnē, strādā par tenisa treneri Better Tennis Academia un mācās augstskolā. Taču tad kādā vasaras dienā, kad kopā ar draugu un kolēģi tenisa treneri Ronaldu Šmitu ciemojas Liepājā, pastaigas laikā pludmalē viņa atzīstas, ka vēlas atgriezties profesionālajā tenisā. «Man nebija daudz mērķu. Tobrīd domāju, ka varētu tikt pasaules ranga labāko simtniekā un pāris gadu izbaudīt spēli.»

Atgriešanās gads 

Sākums ir ļoti pārliecinošs – 27. janvārī Šarm eš Šeihas ITF 10 000 sērijas turnīra pirmās kārtas mačā uzvar ar 6-3, 6-1. Turpinājums ir ne mazāk veiksmīgs: četri vienspēļu un trīs dubultspēļu tituli ITF, ceturtdaļfināls un pusfināls WTA turnīros. Sākusi ārpus reitinga, gadu pabeidz 110. vietā.

Kāpuma gads 

Divu turnīru fināli, viena pusfināls, trīs – ceturtdaļfināli, tai skaitā US Open, uzvarot tobrīd pasaules trešo raketi Garbinji Muguruzu.  Ņujorkā ceturtdaļfinālā gūst traumu un piekāpjas bijušajai pasaules ranga līderei Karolīnai Vozņacki.  Atkal iekļūst ranga piecdesmitniekā, bet sezonu pabeidz jau 35. vietā.

Panākumu nostiprināšanas sezona 

Pirmo reizi iekļūst ranga divdesmitniekā. Otro gadu pēc kārtas iekļūst Maļorkas turnīra finālā, šoreiz izcīnot savu otro uzvaru WTA turnīros. Trīs pusfināli, pieci ceturtdaļfināli, tai skaitā US Open. Ņujorkā ceturtdaļfinālā viņa zaudē vēlākajai turnīra čempionei Slounai Stīvensai.  Pārējos trijos Grand Slam turnīros sasniedz trešo kārtu Austrālijā un Francijā, otro – Vimbldonā. WTA rangā gadu noslēdz 16. vietā, kā arī piedalās otrajā sezonas finālturnīrā WTA Elite Trophy, kurā iekļūst pasaules ranga 9.–19. tenisiste.

2018. gads. Aktuālā sezona

Divi ceturtdaļfināli, divi pusfināli. Jūnijā Maļorkā iekļūst finālā, bet nenosargā pērn izcīnīto čempiones titulu. Savukārt jūlijā Bukarestē izcīna trešo karjeras uzvaru WTA turnīrā. «Esmu priecīga. Vajadzīgs laiks, lai izbaudītu šo panākumu, bet viss notiek tik ātri, un pēc uzvaras jābrauc jau uz nākamo turnīru.» Tradicionāli veiksmīgākais Grand Slam – US Open. Trešo gadu pēc kārtas iekļūst ceturtdaļfinālā, kur pārliecinoši uzvar pagājušā gada turnīra čempioni mājinieci Slounu Stīvensu. Pusfinālā zaudē leģendārajai Serēnai Viljamsai. Ņujorkā Anastasija, jautāta par fantastisko atgriešanos tenisā, atzina: «Tagad es aizvadu turnīru, nākamajā nedēļā būs cits, tāpēc es par to nedomāju. Taču pēdējie gadi bijuši satriecoši, es tam nevaru noticēt. Kad kādreiz beigšu karjeru, atskatīšos uz to, ko paveicu, un noteikti būšu lepna par sevi.»

Oktobra beigās pasaules rangā Anastasija bija 11. vietā. 

 

Teksts: Sandra Eglīte

Foto: shuterstock

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

FOTO: Devisa kauss

Ieskaties foto reportāžā no Devisa kausa! Šajā nedēļas nogalē “Arēnā Rīga “Latvijas vīriešu tenisa izlase savā laukumā piekāpās visās trijās…

Nākamais raksts:

Tik mazs un jau peld

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk