Dalīties „DARIO ŠITS: PROFESIONĀLI SPORTISTI DZIMST ZIEDOJOTIES“

DARIO ŠITS: PROFESIONĀLI SPORTISTI DZIMST ZIEDOJOTIES

Dario Šits ir jaunais futbolists, kurš šajā sporta veidā trenējas kopš trīs gadu vecuma. Dario mācās Rīgas Hanzas vidusskolas 8. klasē ar futbola novirzienu, kā arī trenējas FS Metta. Jaunais futbolists atzīst, ka sports prasa daudz laika, un dalās pārdomās, kādam, viņaprāt, ir jābūt izcilam futbolistam. Izlasi, varbūt šādas iezīmes piemīt arī tev!

– Tu trenējies futbolā jau no trīs gadu vecuma. Vai šo gadu laikā mācības no tā nav cietušas? Vai tev kaut kas ir bijis jāupurē, veidojot futbolista karjeru?

– Patiesībā – ne, mana ikdiena ir pārdomāta un maksimāli labi saplānota tā, ka es visu varu paspēt bez lieka stresa. Es mācos Rīgas Hanzas vidusskolā, kur no 7. klases ir arī futbola novirziena klase. Šī ir lieliska iespēja futbolistiem, jo viss ir pakārtots šim sporta veidam, arī mācības. Būtiskākā lieta, ko nākas upurēt, ir brīvdienas – to ir mazāk, nekā gribētos, jo lielāko daļu laika aizņem treniņi un pēc treniņiem ir mācības. Svētdiena ir mana brīvākā nedēļas diena. Arī daudzi mani draugi nodarbojas ar sportu, mēs visi esam aizņemti, un tad ir nedaudz vieglāk. Protams, ir arī draugi, kuri koncentrējas vairāk uz mācībām un nenodarbojas ar sportu. Ir tā: ja ļoti gribas, laiku var atrast un pavadīt to ar draugiem, bet tas nav gluži katru dienu.

– Kā laiks, ko velti treniņiem un sacensībām, ietekmē pārējās tavas prioritātes un pienākumus? Piemēram, cik daudz tev sanāk kavēt skolu un kā uz to raugās skolotāji un vienaudži? Kā atrast līdzsvaru starp visām šīm lietām?

– Tas viss noteikti ietekmē apkārt notiekošās lietas, es vairāk koncentrējos uz futbolu, un varbūt nesanāk tik daudz uzmanības pievērst ikdienišķām lietām. Protams, man ir pienākumi – palīdzu ģimenei, pieskatu mazo māsu –, bet to visu uzskatu par pašsaprotamu. Kopumā manas prioritātes ir ģimene, treniņi un skola. Tā kā esam futbola klase, skolotāji ir informēti par visiem kavējumiem, jo, ja skola tiek kavēta sacensību dēļ, to kavē praktiski visa klase kopā. Tādos gadījumos nākamajā dienā mācāmies intensīvāk. Līdzsvaru, manuprāt, nav viegli atrast, bet, ja būs nepieciešams, laiks atradīsies, es vienmēr kaut ko izdomāšu, lai varētu pavadīt brīžus ar sev svarīgiem cilvēkiem.

– Cik daudz laika no tavas dienas/nedēļas aizņem treniņi un sacensības?

– Skolas laikā man treniņi ir divreiz dienā piecas dienas nedēļā. Viens treniņš pirms skolas, otrs – pēc. Tā kā esam futbola klase, stundas mums sākas mazliet vēlāk nekā ierasti, lai varam paspēt no rīta aizvadīt treniņu. Sestdienas parasti ir sacensību dienas. Vasarā treniņi ir reizi dienā.

– Kā tu gatavojies jaunajam mācību gadam?

– Vēl negribas domāt par skolu, es cenšos izbaudīt vasaru. Tomēr jaunajam mācību gadam ir jāsagatavojas, tāpēc pērku lietas skolai. Savus klasesbiedrus redzu katru dienu treniņos, tāpēc varbūt satikšanās pirmajā skolas dienā nesagādās tādu prieku kā citiem, kas klasesbiedrus ierauga pēc garā vasaras brīvlaika. Bet es priecājos, ka man ir tāda iespēja satikt un pavadīt ikdienu kopā ar klasesbiedriem arī vasarā. Neskatoties ne uz ko 3. septembris būs svētki, un tas ir forši.

– Kāds būtu tavs vēlējums visiem tiem, kam 3. septembrī atkal jāsāk mācīties?

– Lai izdodas viss iecerētais, un lai ir daudz panākumu gan skolā, gan ārpus tās!

– Ko tu ieteiktu jauniešiem, kas arī vēlas pievērsties profesionālajam sportam? Ar ko viņiem jārēķinās? Vai būs kādas grūtības, izaicinājumi, ar ko viņiem nāksies saskarties tieši tavā sportā?

– Noteikti jārēķinās ar to, ka ir maz brīvā laika. Nesanāks iet ārā ar draugiem tik daudz, cik gribētos, un arī par ballītēm, kuras jauniešu vidū ir ļoti aktuālas, var aizmirst. Bet tā ir ar profesionāliem sportistiem, tā arī viņi piedzimst – ziedojoties.

– Tu spēlē FS Metta. Kāda nozīme futbolā ir komandai? Vai ir iespējams kaut ko sasniegt individuāli? Kāds ir nozīmīgākais sasniegums, ko jūs ar komandu esat sasnieguši, ar ko tu personīgi lepojies visvairāk?

– Komandai ir ļoti liela nozīme, jo uz laukuma nespēlē tikai viens spēlētājs, bet gan visa komanda. Individuāli, protams, ir iespējams kaut ko sasniegt, bet vienmēr ir vajadzīgs komandas atbalsts un spēks. Es visvairāk lepojos ar mūsu pagājušā gada sasniegumu – Latvijas čempioni U13.

– Kāds, tavuprāt, ir izcils futbolists? 

– Pirmkārt, labs cilvēks ārpus laukuma un uz laukuma. Tāds, kurš ir gatavs ziedoties un māk darboties komandā. Otrkārt, ir jādomā ar galvu, lai atrastu risinājumu jebkurā situācijā. Ir jābūt gatavam uz visu.

– Ko tu vēlies sasniegt šajā sporta veidā?

– Es vēlos iedvesmot citus jaunos futbolistus sākt nodarboties ar šo sporta veidu. Protams, līdz 18 gadiem es vēlos debitēt virslīgas komandā un arī izlasē. Tālākā nākotnē es gribētu uzvarēt pasaules čempionātā un kļūt par pasaules labāko futbolistu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

MAREKS KUHAĻSKIS: MĒĢINĀT UN VĒLREIZ MĒĢINĀT

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk