Ziemas sezonā skapī goda vietu ieņem siltās parkas, jakas un slēpošanas bikses, kas pasargā no lietus, vēja, sniega un saglabā ķermeni patīkami siltu. Lai ziemas drēbes ilgi saglabātos labā stāvoklī un nezaudētu savas tehniskās īpašības jau pēc pirmās mazgāšanas, ir svarīgi par tām rūpēties pareizi.
Drēbes neizbēgami kļūst netīras, tās ir jātīra un jāmazgā. Tas nepieciešams, lai tās labāk izskatītos, taču netīrumi nav tikai estētiska problēma. Vairums Sportland veikalos nopērkamo parku un jaku ir ūdensizturīgas, taču netīrumi aizsprosto ūdensizturīgās membrānas un neļauj izstrādājumam elpot. Turklāt ūdensizturīgais audums, to valkājot, zaudē ūdens atgrūšanas spējas, un, lai to atkal aktivizētu, izstrādājums jāizmazgā. Jāmazgā ar speciālajiem līdzekļiem, piemēram, Toko Eco Wash produktiem, kuri gan sniedz nepieciešamo rezultātu, gan ir videi saudzīgi. Ja nepieciešams, var uz drēbēm uzklāt arī ūdens atgrūšanu atjaunojošu līdzekli, piemēram, Toko Textile Proof, kas ideāli piemērots elpojošiem un arī citiem apģērbiem, padarot tos ūdensizturīgus, kā arī pasargājot tos no nosmērēšanās. Šo līdzekli var klāt tikai uz tīra auduma, citādi netīrumi uz visiem laikiem paliks audumā.
Kas jāņem vērā?
Vislabāk būtu tehnisko audumu tīrīšanu uzticēt speciālistiem, jo mājās esošā tehnika nereti nav pietiekami ietilpīga. Ja tomēr vēlies mazgāt pats, noteikti iepazīsties ar apģērba kopšanas instrukciju, ko atradīsi uz izstrādājumam piestiprinātās etiķetes. Precīzi jāizpilda visas prasības – no pareizās temperatūras, kādā drīkst mazgāt, līdz tam, kāda tipa mazgāšana izstrādājumam ir ieteicama. Lūk, daži pamatprincipi.
- Pirms likšanas veļasmašīnā jānoņem visas kažokādas, t. sk., mākslīgās kažokādas detaļas.
- Jāaiztaisa visi rāvējslēdzēji, kniedes, lipekļi.
- Pārbaudi, vai kabatās nav kaut kas palicis: papīri, monētas.
- Iesakām izvēlēties tehniskiem izstrādājumiem paredzētu mazgāšanas līdzekli vai sliktākajā gadījumā mazgāšanas želeju, bet nekādā gadījumā – veļas pulveri, jo tas var sabojāt izstrādājuma ūdensnecaurlaidīgo membrānu
- Mazgāšanai jāizmanto veļasmašīna, jo, mazgājot ar rokām, ir ļoti grūti pēc tam izskalot mazgāšanas līdzekli.
- Nevajadzētu lietot nekādas piedevas, īpaši mīkstinātājus.
- Ziemas apģērbu mazgā atsevišķi no pārējā, ieteicams – katru atsevišķi.
- Neļauj izmazgātajam apģērbam ilgi palikt veļasmašīnā, to vajag iespējami ātri likt žāvēties, vislabāk – žāvētājā.
- Izkarini drēbes labi ventilētā, siltā telpā (piemēram, vannasistabā ar ieslēgtu apsildāmo grīdu), izvairoties no tiešiem saules stariem. Žāvēšanas laikā vairākkārt apgriez izstrādājumu, lai žūšana notiktu vienmērīgi.
- Īpaši svarīgi iztīrīt un apkopt ziemas drēbes pirms vasaras, jo nebūtu saprātīgi netīru apģērbu noglabāt uz vairākiem mēnešiem.
Teksts: Merilina Pīrsalu
Foto: Helly Hansen