Dalīties „MĀRTIŅŠ ALEKSANDROVIČS: JA ESI NEATLAIDĪGS, VISS IR IESPĒJAMS“

MĀRTIŅŠ ALEKSANDROVIČS: JA ESI NEATLAIDĪGS, VISS IR IESPĒJAMS

Mārtiņam ir 27 gadu sportista pieredze, viņš bija pirmais motofrīstaila pilots Baltijas valstīs, kurš apmeta atmugurisko salto. Pirms tam bijis arī divkārtējs Latvijas čempions motokrosā. Taču dzīve nežēlo arī labākos. Pēc vairākām smagām traumām Mārtiņš frīstaila karjerai metis mieru. Tomēr savu kaislību turpina realizēt LMT Autosporta akadēmijā kā projektu vadītājs, iedvesmojot jaunos sportistus un palīdzot viņiem sasniegt iecerēto. Mārtiņš ir spilgta personība, vienmēr optimistisks, un, vēl sēžot ratiņkrēslā un sevi saucot par dārzeni, viņš teica: “Nu nekas, dzīve turpinās, un būs citi sasniegumi.” Tagad viņš atguvies no traumām un iekaro jauno sportistu uzticību.

– Čau, Mārtiņ! Kas aktuāls tavā dzīvē – kam visvairāk atvēli savu laiku un enerģiju?

– Patlaban lielāko mana laika daļu aizņem LMT Autosporta akadēmijas skolu kartinga projekts. Tajā esmu jauno sportistu mentors un projekta vadītājs. Organizēju nometnes, risinu ar LMT Autosporta akadēmijas skolu kartinga projektu saistītus jautājumus. Paralēli rīkoju treniņu programmu bērniem no 6 līdz 12 gadiem. Tajā apkopoju labāko no savas 27 gadus ilgās pieredzes sportā. Mūsdienās, kad daudzus ir grūti atraut no datora vai kad bērns nevar atrast savu sporta veidu, šī programma palīdz nodrošināt skolēnu vispārēju fizisko attīstību, līdz ar to – arī veselību. Lai arī ar kādu sporta veidu šie bērni izvēlēsies nopietni nodarboties vēlāk, viņi būs ar veselīgi attīstītu ķermeni un jau galvas tiesu pārāki par vienaudžiem.


– Drīz klāt arī jaunais mācību gads, kad daudz jauniešu ne vien atsāks mācības, bet atgriezīsies pie treniņiem vai izmēģinās roku jaunā sporta veidā. Kas ir foršākais autosportā, un kāpēc ir vērts ar to nodarboties?

– Autosports ir ļoti dinamisks sporta veids, kurā piloti gūst baudu no ātruma, spēkrata kontroles un adrenalīna, ko šis sporta veids sniedz. Nodarbošanās ar autosportu uzlabo reakcijas ātrumu, morālo noturību, domāšanas ātrumu, apkārtējo sportistu vai satiksmes dalībnieku manevru paredzēšanu, disciplīnu, mērķtiecību, pareizu domāšanas pozicionēšanu un, protams, augsta līmeņa autovadīšanas prasmi dažādos apstākļos. Tas viss jauniešiem noderēs arī ikdienas dzīvē un, iespējams, pasargās vai izglābs kādā bīstamā situācijā.


– Varbūt ir kādas autosporta treniņu aizkulises, par ko neaizdomājas ne vecāki, ne arī pats jaunais censonis?

– Vispirms jāsaprot, ka tā nav izklaide! Skaisti jau izskatās, kad sacensībās startē piloti ar dinamiskiem spēkratiem, taču tā ir tikai sava veida svētku parāde. Aizkulisēs paliek ieguldītais darbs pilota fiziskajā sagatavotībā, koordinācijā, praktiskajos treniņos. Tāpat teorijas apgūšana maksimāla ātruma sasniegšanai trasē, mārketings. Vēl arī, protams, jārēķinās, ka šim visam būs nepieciešams arī ievērojams finansiāls ieguldījums.

– Ja izdarīts lēmums, ka ir vēlme trenēties un nodarboties ar šo sporta veidu, ar ko sākt? Iegādāties ekipējumu? Aiziet uz izmēģinājuma treniņu? Un vispār – kurp doties un kur meklēt trenerus?

– Jāsāk ar to, ka jaunietim jābūt pilnai pārliecībai, ka šis ir īstais sporta veids. Tālāk jāsaprot, cik profesionālā līmenī ir vēlme sevi attīstīt. Tāpat jāizstrādā attīstības plāns – jāizvirza lielais mērķis un starpmērķi ceļā uz to. Protams, visam sākums un pamats ir kartings, kuru var pamēģināt vairākās kartingu nomas vietās visā Latvijā. Ja tas aizrauj, interesē, arī vecāki finansiāli to var atļauties un jaunietis ir gatavs nopietni nodarboties ar autosportu, tad var griezties pie mums, LMT Autosporta akadēmijā, un mēs noteikti palīdzēsim!


– Jauniešus – un patiesībā jau visus – iedvesmo izvēlētā sporta veida spilgti priekšgājēji – pasaules klases sportisti, kas paša uzvarās un zaudējumos kalpo kā laba motivācija. Kas, tavuprāt, ir iedvesmojošākās personības Latvijas autosportā?

– Manas bērnības elki, kam vēlējos līdzināties, bija Ivars Caune, Nikolajs Tions, Vladislavs Šlēgelmilhs, Pēteris Neikšāns, Andris Štāls, Juris Belmers. Savukārt tagad iedvesmojošākās personības ir Reinis Nitišs, Jānis Baumanis, Konstantīns Calko, Kristaps Blušs, Mārtiņš Sesks.

– Skaidrs, ka sports palīdz izaugt par mentāli un fiziski stipru personību. Kas ir tas, ko sports iemācījis un iedevis tev?

– Manī sports ir attīstījis spēcīgu gribasspēku un mērķtiecību, kas palīdz nekad nepadoties, lai kādas grūtības būtu manā ceļā. Nelokāmi, ar ticību, iet sava mērķa virzienā. Ja esi neatlaidīgs, manuprāt, viss ir iespējams. Agri vai vēlu – proporcionāli ieguldītajai enerģijai – rezultāts būs, apsteidzot pat talantīgākus sportistus.


– Kas ir tās lielās lietas un vērtības, ko tu vēlētos, lai katrs jaunietis iemācītos, nodarbojoties ar autosportu?

– Sasniegt mērķus un paveikt ko varenu savā dzīvē. Cilvēka iespējas un potenciāls ir neizmērojami, svarīgi iemācīties to visu spēt izmantot un pareizi pielietot savas dzīves laikā. Uzskatu, ka visi cilvēki ir ar vienādām spējām, atšķirīga ir tikai katras personības izpausmes forma, kuru veido paša iekšējais domāšanas modelis. Tātad jāizveido maksimāli veiksmīgs domāšanas modelis dzīves mērķu sasniegšanai.

– Arī tu pats kādreiz biji mazs puika, kuram šī visa pasaule bija jauna un nezināma. Kā sākās tava aizrautība ar autosportu?

– Man īsti no tā izvairīties nebija iespējams, jo mans tēvs Pēteris Aleksandrovičs brauca rallijā RAF komandas sastāvā, kad biju pavisam maziņš. Tāpēc jau kopš agras bērnības esmu šiverējis pa RAF sporta bāzes boksiem, kur bija gan sporta automašīnas, gan dažādi sporta motocikli. Agrāk nebija komandas mehāniķu, tāpēc piloti paši remontēja un gatavoja sacīkstēm savas sporta mašīnas. Es diezgan regulāri palīdzēju tētim. Viņš mani sēdināja sev klēpī un mācīja stūrēt jau tad, kad es vēl gāju bērnudārzā. Pirmās patstāvīgās autovadīšanas iemaņas guvu ar žiguli ziemas trasē netālu no RAF rūpnīcas Jelgavā. Tur tad arī es pirmo reizi savā dzīvē patstāvīgi atlaidu sajūgu un sāku savu pirmo braucienu! Pēc tēva sportista karjeras beigām, līdz es nopietni sāku pievērsties motokrosam, mēs gandrīz uz visām autosacīkstēm devāmies kā skatītāji. Jāteic gan, ka jau senāk Vladislavs Šlēgelmilhs bija man atdāvinājis savu kartingu ar ideju, ka šādi sākšu autosportista karjeru. Taču dzīvei attiecībā uz mani bija citi plāni – un es pievērsos motocikliem.

– Ko tu novēlētu izdarīt katram jaunietim šajā mācību gadā?

– Vispirms, protams, būt aktīvākam un sportot, jo, kā zinām, sports attīsta garu un ķermeni. Noteikti pamēģināt maksimāli daudz jaunu sporta veidu. Īpaši tos, kurus pats vēlas. Nepieļaut, ka vecāki pusaudzī īsteno savus nepiepildītos sapņus vai izvēlas sporta veidu viņa vietā.

– Vai Latvijā šajā rudenī gaidāms kāds nozīmīgs notikums autosportā, ko apmeklēt un, iespējams, arī tevi satikt, lai saņemtu kādu vērtīgu padomu?

– Protams, nozīmīgākais un skatāmākais būs pasaules rallijkrosa čempionāta posms Biķernieku trasē, un noteikti ir vērts apmeklēt arī Rally Liepāja 2018, kas ir arī Eiropas rallija čempionāta posms. Tajā startēs arī LMT Autosporta akadēmijas pilots Mārtiņš Sesks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

DARIO ŠITS: PROFESIONĀLI SPORTISTI DZIMST ZIEDOJOTIES

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk